Több tízezer adattal összeállt az építőipari feketelista, amely a notórius tartozónak számító cégek adatait, illetve ügyeit tartalmazza – értesült a Népszabadság. Az összesítést két-három héten belül nyilvánosságra hozza az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége, miután már megvizsgálta az ombudsman, és jogászok is jóváhagyták. Az egyre több építőipari cég vesztét okozó tartós kinnlevőségek felszámolása érdekében az Évosz nemrégiben határozott lépéseket hirdetett meg; a feketelista az intézkedéscsomag egyik eleme.
Az építőipari körbetartozásokhoz elsősorban a közszféra megrendeléseinek visszaesése és az áron aluli vállalások gyakorlata vezetett. Az adósságtenger a kis cégek körében végezte a legnagyobb pusztítást, de a tartóssá vált helyzet már sok tőkeerős vállalat erejét is felemésztette.
Egy év alatt 5,8 százalékkal nőtt a fizetési nehézségekkel küszködő magyar vállalkozások száma – derül ki a Coface Hungary hitelbiztosító és hitelminősítő társaság tegnap közzétett adataiból Országos átlagban tavaly a vállalkozások 2,8 százaléka ellen indult fizetésképtelenség miatt eljárás. Nincsenek irigylésre méltó helyzetben a hentesek, a textil- és az építőiparban dolgozók – ezekben az ágazatokban a cégek 6,06, 5,71, illetve 3,95 százaléka került fizetésképtelenség miatt csőd, végelszámolás vagy felszámolás alá.
A nagyarányú körbetartozások okozta nehézségeket már a magyar bankok is érzékelik.
(Népszabadság)
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
