Szétmállóban a békekancellár mítosza

A német szövetségi hírszerző hivatal célpontokat jelölt ki az amerikai légierő számára az iraki háború idején – írja a Süddeutsche Zeitung. A lap szerint erről Gerhard Schröder kancellárnak is tudnia kellett, ám ha ez igaz, akkor becsapta a választókat. A Frankfurter Allgemeine Zeitung az amerikai egyetemeken terjedő Coca Cola-ellenes kampányról ír.

2006. 01. 15. 10:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilapban Heribert Prantl Igen is, nem is a háborúra című írásában foglalkozik a Schröder-kormány kétszínű Irak-politikájával.

Amikor Gerhard Schröder katonai parádéval búcsúzott, a zenészek a távozó kancellár kívánságára Bicska Maxi dalát játszották. A Koldusopera dala azzal a kérdéssel ér véget: „Maxi, mennyibe kerültél?” Ez az a kérdés, amely most Gerhard Schrödernek szegeződik. Schröder és a szövetségi kormány mennyit fizetett az Egyesült Államoknak azért, hogy ne vegyen részt az iraki háborúban? Milyen teljesítményekkel próbálták újra és újra megnyerni Busht? – teszi fel a kérdéseket a lap.

Úgy tűnik, az iraki háborúban az Egyesült Államoknak nyújtott német segítség jóval meghaladta az eddig ismert mértéket. Úgy tűnik a BND (Bundesnachrichtendienst – szövetségi hírszerző hivatal) célokat keresett meg, és jelölt ki az amerikai légierő számára. Az is feltételezhető, hogy Frank-Walter Steinmeier jelenlegi külügyminiszter, korábbi kancelláriaminiszter egy ilyen döntést sem hozott meg Schröder engedélye nélkül. Mindez azt jelentené, hogy a Schröder-kormánynak az iraki háborúra mondott neme hazugság volt, vagyis Németország egy tiltott támadóháborúban vett részt.

Ha ez igaz, akkot a Schröder-kormány félrevezette a választókat, hiszen az SPD a 2002-es voksolást a várakozások ellenére mindenek előtt az iraki háború elutasításával nyerte meg.
Az iraki háborúban való BND-részvétel lehet, hogy csak peremjelenség volt, de szerepét egy vizsgálóbizottság fogja majd tisztázni. Az azonban nem várható el, hogy az SPD átugorja Schröder árnyékát, és támogasson egy ilyen parlamenti vizsgálatot. A CDU a koalíciós kormány érdekei miatt szintén nem fogja követelni a bizottságot, hiszen Merkel külügyminiszterének a jövőjét veszélyeztetheti.

Ha Steinmeier és Schröder tényleg nem tudtak az Egyesült Államokkal történt háborús együttműködésről, akkor ez a kormány eklatáns vezetési képtelenségének lenne a jele, de bizonyítaná a titkosszolgálatok példátlan fegyelemsértését és konspirációját is. Azonban, ha ezt a katonai együttműködést engedélyezték, vagy elősegítették, akkor a hazugságok szakadéka előtt állunk, és szétmállóban van a „békekancellár” mítosza is.

A német politikának két oldala volt: az egyik a hivatalos, tiszta oldal, amely Bush Irak elleni háborúját és az abban való részvételt elítélte – és a nem hivatalos, mely ellentétben állt a hivatalos nyilatkozatokkal.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap vezető tárcájában Jürgen Kaube Ha az imázs minden című cikkében foglalkozik az amerikai egyetemeken terjedő Coca Cola-ellenes kampánnyal.

Jean-Luc Godard fordulata alapján az 1968-as ifjúságot gyakran nevezték „Marx és a Coca Cola” gyermekeinek. Az, hogy melyik „szülő” hagyott komolyabb nyomokat, mára ismert. A szervezett problémák hatókörén kívül eső jelenségek elleni tiltakozás – a múlt feldolgozása, Vietnám, szexuális felszabadítás – akkor eszközeiben és hatásaiban többnyire az volt, amit ma imázskampánynak neveznének. A rend és a rendőrök presztízse csökkent, Maoé, a vadkenderé és a hangos zenéé nőtt. Az ipar örült ennek a folyamatnak a fogyasztás miatt.

Több, mint harminc évvel később éppen a Coca-Cola az, amelynek az imázsa csökken. Az amerikai egyetemek sora bojkottálja a konszernt a diákok nyomása miatt. Azokat a szerződéseket, melyek a főiskolák italvásárlásait és az automaták felállítását szabályozzák, időközben Michiganben, New Yorkban és New Brunswickban jégre tették. Megkezdődött az ellenállásnak a világ számára is láthatóvá válása a cég vélt és valós praktikáival szemben.

Már 2001-ben pert indított a kolumbiai élelmiszeripari szakszervezet Miamiban a Coca-Cola ellen. A vád szerint olyan italtöltő vállalatokkal dolgoztattak melyek gyilkos bandákkal működtek együtt. A szakszervezeteket ott évtizedek óta szorongatják, székházaikat felgyújtották: 1989 és 2002 között e gyilkos kommandók hét szakszervezeti vezetőt gyilkoltak meg. A szakszervezetek szervezettségi foka ennek következtében radikálisan lecsökkent, miként a bérek is. Azok az emberjogi csoportok, melyek a vállalkozások magatartásának megfigyelésére specializálódtak, azt feltételezik, hogy e folyamatokat a Coca-Cola legalább is tudomásul veszi, de akár részese is lehet azoknak. A Coca-Cola ezzel szemben az amerikai és kolumbiai felmentő ítéletekre hivatkozik, s saját politikájáról úgy nyilatkozik, hogy az a „legmagasabb színvonalat képviseli Kolumbiában”.

A másik váddal kapcsolatban, miszerint ott és Indiában környezeti rablógazdálkodást folytat a cég, szintén nem találtak eddig bizonyítékot. A fogyasztók nem várják a vállalatpolitikával kapcsolatban tudományos és a bíróság előtt is megálló bizonyítékokat, ahogy a vásárláskor sem számítanak annak igazolására, hogy az ital a szabadság ízét adja és minden embert összeköt.

Die Welt (welt.de)

A német konzervatív lap közli Paul Berman Franciaország gyűlölete című pszichologizáló tanulmányát, amely arra a kérdésre keresi a választ, hogy miért utálják az Egyesült Államokat a gallok földjén.

A szerző ismerteti, hogy Franciaországban folyamatosan nőtt a félelem az Egyesült Államok gazdasági összeomlásától és a faji zavargásoktól. Ez a szellemi légkör lehetővé teszi, hogy értelmes és jól képzett emberek őszinte komolysággal állítsák, „George W. Bush egy fasiszta, és az Egyesült Államok közel áll ahhoz, hogy a náci Németországgá változzon” – írja a lap, mely szerint ezt azért teszik, hogy a következő pillanatban örömmel felismerjék, 2009 januárjában „Bush és egész cionista összeesküvőkből álló fasiszta csapata” garantáltan elhagyja a Fehér Házat.

Magát a folyamatot Pierre Rigoulot „pensée unique-nak” (egységes gondolat – a szerk.) nevezi. A konszenzus magába foglalja Franciaország teljes politikai horizontját Jean-Marie Le Pentől és a neofasiszta jobboldaltól a gaullistákon és szocialistákon keresztül a szélsőbaloldalig.

A múltban az Egyesült Államok minden nyugat-európai hatalommal háborúzott és legyőzte azokat – kivéve Franciaországot. Franciaország az a kivétel, melyért Amerika újra és újra komoly áldozatokat hozott, annak ellenére, hogy a franciaországi Amerika-ellenes irodalomban az amerikai áldozatokat, mint a materialista célok elleplezésének agyafúrt manőverét ábrázolják.

Akár az is feltételezhető, hogy Franciaország anti-amerikanizmusa azzal az adóssággal áll kapcsolatban, amivel az ország az Egyesült Államoknak tartozik. Erre az elméletre sokan hivatkoztak – mely hihető pszichológiai alapra épül, hiszen a megfizetetlen adósság csak ellenszenvet hívhat elő, amelyet nem lehet kielégíteni. Ugyanez az elmélet megfordítva arra is magyarázatot adhat, miért okoz akkora sokkot az Egyesült Államoknak, hogy a franciák nem szeretik őket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.