Járóka: A romák jövőjének kulcsa az oktatás

Lehetséges, hogy az örmény népirtás ügyében egy revizionista fordulat előtt állunk - cikkezik a Die Welt. A Der Standard Járóka Líviával, a Fidesz EP- képviselőjével készített interjút, melyben a romák helyzetéről faggatta a fiatal politikust. A Der Spiegel Tony Blair pártfinanszírozási botrányának további részleteit, a Hamburger Abendblatt Milosevics fiának homályos eredetű vagyonát és kétes ügyleteit taglalja.

2006. 03. 21. 7:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív napilapban Boris Kalnoky az Isztambulban megrendezett „Új szempontok a török-örmény kapcsolatokban” címmel megrendezett konferenciáról tudósít. Új kutatási eredményekkel állt elő Juszuf Szarinay, aki olyan dokumentumokat ismertetett, melyek az akkori török belügyminiszter Talat pasa kemény fellépését mutatják mindazokkal szemben, akik a örmények elleni atrocitásokban részt vettek. A pasa aláírta 1643 török tiszt, katona és funkcionárius halálos ítéletét is. Azt, hogy ilyen kivégzések eddig is voltak, korábban is tudták, új volt azonban az előadásban Talat pasa szerepének árnyalása, aki az örmény felfogás szerint kegyetlen örménygyűlölőnek és a népirtás megtervezőjének számít.

A török történészek álláspontja szerint a deportálás nem az örmények kiirtását célozta, az örmény áldozatok száma (akik betegség, éhség támadások miatt pusztultak el) nem volt magasabb, mint a hasonló okok miatt elhunyt törököké. Állítják, az örmény szenvedés nem tekinthető egyedinek, s az örmény felkelőkkel szemben hasonló vádak fogalmazhatóak meg, mint a török hatóságok esetében, nevezetesen civilek elleni mészárlások, szisztematikus etnikai tisztogatások azokon a területeken, melyeket ideiglenesen a hatalmukba kaparintottak. Talán legközelebb az örmény történészek is eljönnek, hogy képviseljék az álláspontjukat.

Der Standard (derstandard.at)

A baloldali liberális napilapban Szigetvári András Én a romák érdekvédője vagyok címmel készített interjút az egyetlen roma EP képviselőként bemutatott fideszes Járóka Líviával. (Az SZDSZ-es Mohácsi Viktória a cikk fülszövege szerint szünetelteti képviselőségét.)

A romák politikai egyesületei még gyermekcipőben járnak – írja Szigetvári. Járóka szerint a cigányság jelenlegi helyzetében aligha segítene az antidiszkriminációs szabályozás, jövőjük szempontjából ennél sokkal lényegesebb az oktatás kérdése. Fontos, hogy véget érjen az a gyakorlat, miszerint külön iskolákba helyezik a cigányokat. A romák jövőjének egyik kulcskérdése, hogy sikerül-e kialakítani egy középosztályt, egy olyan elitcsoportot, melyből egy saját politikai vezető réteg jöhet létre.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin Árnyéküzletek a Downing Streeten című írásában Tony Blair egyre szövevényesebb pártfinanszírozási botrányával foglalkozik. A napvilágra kerülő, visszataszító részletekben bővelkedő ügy akár a miniszterelnök székébe is kerülhet. Még a Blairhez hű lapok is elfordulnak egykori kedvencüktől, a Guardian például úgy fogalmazott „kilenc év elég volt.” Sem a pénztárnok Jack Dromey, sem a pártkapcsolatokért a kormányban felelős Ian McCartney nem tudott a szennyes üzletekről.

Ma már a munkáspárti kormány éppen annyira „megkenhetőnek” számít, mint az utolsó tory kabinet John Major alatt. A konzervatívnak tartott Economist után hétfőn már a Munkáspárthoz hű Guardian is lemondásra szólította fel a brit kormányfőt. Kilenc év untig elég – érvelt a lap.

Hamburger Abendblatt (abendblatt.de)

A hamburgi bulvárlap Milosevics csempészbirodalma című hosszú írásában az egykori szerb diktátor fiának homályos eredetű vagyonáról most napvilágra került részleteit taglalja. Marko tízmillió eurókat keresett illegális cigarettakereskedelem révén. A csempészakciókban maga a titkosszolgálat is bekapcsolódott – Marko Milosevics a „cég tartalékos tisztje volt -, amikor kofferban szállítottak külföldre a pénzt. A sajtó nyomására most nyilvánosságra hozott nyomozási adatokat a belügyminiszter már két éve ismerte.

Mint a Milosevics klán többi tagjával, úgy Markóval szemben sem folyt komoly nyomozás az általa elkövetett súlyos köztörvényes bűncselekmények miatt. A 32 esztendős fiú egy Cipruson bejegyzett postaládacégen keresztül egy hajószámra rendelt cigarettát, melyet a fekete-tengeri bolgár kikötőbe szállítottak, majd onnan teherautók vitték át – a vámosok tudtával – a határon.
A másik csempészútvonal Horvátországból vezetett Szerbiába. Az egymás ellen viselt háború ellenére a horvát dohánygyár a rovinji TDR havonta 50 kamionnyi cigarettát szállított Szerbiába. Az üzlet havonta közel 12,5 millió eurót jövedelmezett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.