Kína, a nagy pazarló

A Handelsblatt szerzője szerint Kína sokkal több energiát használ fel, mint az indokolt lenne, így kiérdemli a Föld legnagyobb energia- és nyersanyag pocsékoló országának címét – írja a Handelsblatt. – Az új uniós tagállamok és a mediterrán térség felzárkózási esélyeit hasonlítja össze a Die Presse.

2006. 03. 04. 9:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Handelsblatt (handelsblatt.com)

A düsseldorfi gazdasági napilap Kína elmaradt a tervtől című írásában ismerteti a véget ért ötéves terv mérlegét. E tekintetben a pekingi vezetésnek el kellett ismernie, a legfontosabb célokat elvétették. Az ország sokkal több energiát használ fel, mint tervezték, túlzottan sok mezőgazdasági területet tettek tönkre az elmúlt időszakban és még rosszabb a környezetvédelmi helyzet, mint várták.

Ezt a negatív mérleget vonta az állami Xinhua hírügynökség a vasárnap kezdődő népi kongresszus előtt, melynek döntenie kell a 2010-ig terjedő ötéves tervről is. A kongresszus legfontosabb témái között ott található, a növekedés határai, a növekvő bevételi olló, valamint a parasztok rossz gazdasági helyzete. Többek között e kérdésekről fog referálni Ven Csia-pao kormányfő nyitó beszámolójában. Tekintettel a növekvő szociális feszültségekre a párt balszárnya vitát robbantott ki a követendő reformlépésekről. A küldöttek bírálták az „egyenetlen gazdasági és szociális növekedési stílust.” A „gyors és átgondolt gazdasági növekedés” a reform és fejlesztési kérdések minisztere, Ma Kai szerint, továbbra is a „legfontosabb cél”.

A súlyos hiányosságokat felmutató mérleg a következő, 2010-ig terjedő tervcélok elérését is megnehezíti. Így például az ipari energiafelhasználás – a gyenge hatékonyság miatt – 27 százalékkal magasabb a tervezettnél. Éppen ezért igen ambiciózusnak tűnik az új terv is, mely 2010-ig 20 százalékkal csökkenteni kívánja a termelési egységenkénti energiafelhasználást. Kína ma a második legnagyobb energia felhasználó és széndioxid termelő a földön.

A mezőgazdasági termőterületek védelmét sem sikerült az elvárásoknak megfelelően biztosítani. Ez az építkezések és a városok növekedése miatt 122 millió hektárra csökkent, annak ellenére, hogy a tervek szerint a minimum 128 millió hektár lett volna. A földek kisajátítása, valamint az emiatt létrejövő feszültségek alkotják az ülés 3000 küldöttje által megvitatandó egyik legfontosabb kérdést. Szintén elvétették a környezetvédelmi célokat is: nem sikerült a káros anyag kibocsátást tíz százalékkal a 2000-es arányok alá csökkenteni. Pontos számok ugyan nem szerepelnek a jelentésben, de a társadalomtudományi akadémia elemzése szerint ma Kína számít a Föld legnagyobb energia- és nyersanyag pocsékoló országának.

Die Presse (diepresse.com)

Lengyelország: Hosszútávon jobbak az esélyei, mint Spanyolországnak című cikkében Martin Kugler az új uniós tagállamok és a mediterrán térség felzárkózási esélyeit hasonlítja össze. Szerinte az EU története azt is megmutatja, hogy a gazdasági konvergencia nem csak tudományos fogalom, hanem viszonylag rövid időn belül valósággá válhat. A földközi-tengeri EU államok uniós tagságuk előtt szintén hatalmas gazdasági deficittel küzdöttek. Ma a kelet-európai országok ott tartanak, ahol 50 éve a dél-európai országok álltak. Magyarország Franciaországgal összevetve termelékenység tekintetében nagyjából ott található, ahol Görögország az ötvenes években.

Keleten az ipar és szolgáltatások korszerűsítésének jelentősége sokkal nagyobb, mint korábban. A termelékenységi különbségek egyes gazdasági ágak között ugyanis jelentősebb Keleten, mint anno, a Földközi-tenger medencéjében volt. Ez az eredmény annyit jelent, hogy a keleti országok gazdasági felzárkózása tovább fog tartani, mint a déliek esetében történt.

A keletiek azonban hosszútávon jelentős versenyelőnnyel rendelkeznek. Bármilyen eredményes is volt Spanyolország, 1990 óta nem tudott javítani a pozícióján. Ennek okát a közgazdászok a spanyolok rossz oktatási rendszerében vélik megtalálni, ez a hátrány azonban csak nehezen orvosolható. A kelet-európaiak ezzel szemben már ma is remekül képzettek. Ezért hosszú távon az olyan országoknak, mint Lengyelország, vagy Csehország az uniós átlaghoz történő felzárkózási esélyei sokkal jobbak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.