Korrupciós botrány Blair körül

Schröder exkancellár ügyvédhez fordult Guido Westerwelle FDP-elnök kritikája miatt – írja a Der Spiegel. A Die Welt a brit kormányfőt fenyegető korrupciós botránnyal foglalkozik: egy milliomos igen jelentős összegekkel támogatta a választási kampányban a Munkáspártot a nemesi címért cserébe.

2006. 03. 20. 9:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin Schröder exkancellár kritika-érzékenységével foglalkozik. A volt vezető ügyvédje ugyanis jogi lépéseket helyezett kilátásba, ha Guido Westerwelle FDP-elnök nem hagyja abba a Gerhard Schröder ellen irányuló sorozatos támadásokat. A vita egy megjegyzés körül forog; Westerwelle egy interjúban – utalva a Gazpromra – úgy fogalmazott: „természetesen egyetlen rubelt sem sajnálok Gerhard Schrödertől. Ugyanakkor problémásnak tartom, hogy még kancellárként egy cégnek megbízásokat adott, majd néhány héttel később már e cég szolgálatában tevékenykedik”. Schröder ügyvédje most egy hivatalos nyilatkozatot követel, melyben az FDP elnöke kijelenti: tartózkodik a hasonló megjegyzésektől, valamint az ügyvédi költségek megtérítését igényli.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap a brit miniszterelnököt fenyegető korrupciós botránnyal foglalkozik. Lord Levy a brit Munkáspártot – azon ígéretért cserébe, hogy a kormányfő nemességet adományoztat neki – milliókkal támogatta a választási kampányban. Kezdetben Blair és pártja súlyos pénzhiánnyal küzdött, már a 2001-es alsóházi választások reménytelenül eladósították a Munkáspártot. Blair és barátja, a csak „lord pénzautomataként” emlegetett Michael Levy rövidesen megtalálta a csőd elkerülésének lehetőségét. A nagytőkével is kiváló kapcsolatokat ápoló milliomos hosszú ideje a Munkáspárt legsikeresebb adománygyűjtője. Egyik kedvenc trükkje, hogy meghív néhány vendéget észak-angliai birtokára, ahol hirtelen megjelenik a „meglepetés-vendég”, Tony Blair, ami általában azonnal megnyitja a bankárok pénztárcáit.

Angliában minden 5000 fontnál nagyobb adományt regisztrálni kell. Blair és barátai e szabály kikerülésére is találtak megoldást: a pénzt nem adományként, hanem hitelként könyvelték el, amit nem kell a nyilvánosságra hozni. A 2005-ös alsóházi választásokra, mely a Munkáspártnak kb. 18,5 millió fontjába került, egyedül Lord Levynek 14 millió fontot sikerült összegyűjtenie, s mivel a hitelnyújtók titokban maradhatnak, utólag természetesen nem lehet bizonyítani, hogy közülük hányan tartoznak a Blair által pénzért kineveztetett lordok közé.

A trükk az egész történetben, hogy amikor a hitelező megkapta a felsőházi kinevezését és a nemesi címet, nagylelkűen lemond a hitel visszafizetéséről. A hitelből utólag mégis csak adomány lesz, azonban most már titokban marad az adományozó neve. Ez az eljárás nem volt ismeretlen a toryk között sem, azonban 1997-es hatalomra jutása előtt Blair magát az ilyen praktikáktól mentes „egyenes fickóként” dicsérte, s azt ígérte, a „fehérnél is fehérebben” fog kormányozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.