Központosít a kabinet?

Egy operatív programba foglalta bele a kabinet hat régió fejlesztési tervét a 2007–2013-as időszakra vonatkozó II. Nemzeti fejlesztési tervben. Szakértők szerint a döntés nem a decentralizáció felé hat, bár az unió örülhet neki. Baráth Etele ugyanakkor elutasította azt a felvetést, miszerint nem lesznek önálló regionális operatív programok.

MNO
2006. 03. 10. 9:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fejlesztéspolitikai azt javasolja, hogy mégse legyenek önálló regionális operatív programok a 2007–2013-as időszakra vonatkozó II. Nemzeti fejlesztési tervben – számol be a Világgazdaság. A lap szerint a dokumentum Az új Magyarország programja néven jegyzett, társadalmi egyeztetésre küldött változatában a területfejlesztésnél a korábbi hét helyett három operatív program található: a konvergencia regionális, a közép-magyarországi regionális és az európai területi együttműködések operatív program. A konvergenciarégiónak számító Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Észak-Alföld, Észak-Magyarország, Közép-Dunántúl és Nyugat-Dunántúl fejlesztési tervei az első operatív programban szerepelnek. A módosítással tizenötről kilencre csökkent az operatív programok várható száma a II. NFT-ben.

Szaló Péter, a Nemzeti Fejlesztési Hivatal (NFH) elnöke visszautasította, hogy feladnák a decentralizációs törekvéseket Magyarországon. Úgy vélte, az operatív programok számának csökkenésével a régiók jogai az európai uniós források felhasználására 2007 és 2013 között ugyanazok lesznek, mint ha önálló operatív programmal rendelkeznének.

Baráth Etele, európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter is elutasította azt a felvetést, miszerint nem lesznek önálló regionális operatív programok. Kiemelte: a kabinet eldöntötte, hogy lesznek, és kitart e mellett.

Faragó László, az MTA Regionális Kutatások Központjának főigazgató-helyettese ugyanakkor úgy vélekedett, aligha használ ez a döntés a decentralizációnak, bár az unió örülhet neki. Leszögezte: már így is centralizált az uniós források elosztása, miközben 2007-től decentralizációra hivatkozva a végrehajtás minden terhét a régiók vállára helyezik.

Balázs Péter, Magyarország első EU-biztosa nem értékelte kedvezőtlenül a döntést, mivel úgy vélekedett, a 2007-től gyakorlatilag 27 tagállamú közösségben az jár jól, aki koncentráltan, nagyprojektekhez használja fel a közösségi forrásokat.

(Forrás: Világgazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.