Azok a vizek, amelyek műanyag – polietilén tereftalátból (PET) készült – palackban kerülnek a fogyasztókhoz, antimonnyomokat tartalmaznak, ez a fém pedig mérgező hatású – mutatták ki a Heidelbergi Egyetem kutatói. A német tudósok 15 kanadai és 48 európai ásványvízminta megvizsgálása után arra a következtetésre jutottak, hogy a PET-palackba töltött termékek antimontartalma sokkal magasabb, mint azon vizeké, amelyek polipropilén-palackban kerültek a boltokba. A feltételezések szerint a mérgező fém a palack anyagából oldódik ki, mert a PET előállításakor gyakorta antimonvegyületet használnak.
A Heidelbergi Egyetem munkatársai azonban azt is hangsúlyozták, hogy az ásványvizek a megengedettnél nagyságrendekkel kevesebb antimont tartalmaznak. Van persze már olyan ásványvíz is, amelyet a biztonságosabbnak tartott polipropilén-palackba töltenek, ám ez a technológia még kísérleti stádiumban van, a piacon nem terjedt el.
Fehér Tibor, a Magyar Ásványvíz Szövetsége elnöke ugyanakkor az InfoRádiónak közölte: az anyag a megengedett értéknél 15-20-szor alacsonyabb mennyiségben volt jelen a vizekben. Kis mennyiségben viszont nem árt, sőt az antimon egy gyógyszerészeti alapanyag.
A rádió kérdésére az Országos Élelmiszerbiztonsági és Táplálkozástudományi Intézet főosztályvezetője is azt közölte, hogy az ásványvízben talált antimon mennyisége az egészségre semmilyen kockázatot nem jelent. Sohár Pálné elmondta: nagyobb mennyiségben azonban az arzénmérgezéshez hasonló tüneteket produkál az anyag, például tüdőbetegséget okozhat.
(Népszabadság, Info Rádió)

Újabb árrésstop jön, mutatjuk, mely termékek leszek jóval olcsóbbak