A Frankfurter Allgemeine Zeitung német konzervatív lap „Véget kívánunk vetni a vadkapitalizmusnak” címmel, A magyar polgári miniszterelnök-jelölt a patrióta gazdaságpolitikát támogatja alcímmel készített interjút Orbán Viktorral.
Az április 9-i választásokon a Fidesz elnökének bizonyítania kell, hogy a polgári köröknek sikerült a párt jobboldali konzervatív ideológiájának elterjesztése és a választók mozgósítása. Orbán Viktor a 2002-es választási vereséget követően, komoly demokratikus bázismunkát végzett – írja a cikk szerzője.
Annak ellenére, hogy egy jól szervezett párt áll mögötte, az egész országban parlamenten kívüli ellenzéki csoportokat hívott életre. Ezek a polgári körök önállóan tevékenykedő, lazán szervezett polgári kezdeményezések, melyek szinte egyetlen közös nevezője Orbán hívása volt. Ezek elérték a társadalom erős átpolitizálását és a két szocialista miniszterelnök teljes ciklusában állandóan gondoskodtak a beszédtémákról.
Orbán határozottan kampányol az első választók körében, úgy véli, hogy a polgári körökkel közösen szembeszállhat az országban erősen elterjedt politikaellenes hangulattal. Ténylegesen ezeknek a köröknek háromszor akkora a tagsága, mint magának a Fidesznek és így gondoskodhatnak a magas választási részvételről – jegyzi meg a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Orbán Viktor kormányprogramját a következőképen jellemzi: „véget kívánunk vetni a vadkapitalizmus 15 esztendős korszakának”. Ennek lényege, hogy a magyar társadalomban ”végre a szolidaritást” érvényre juttassuk – nyilatkozta a volt miniszterelnök, s érezni engedi, hogy első ciklusának egyes döntéseivel ő maga sem elégedett.
Magyarország hatalmas problémákkal küzd, melyeket csak több évtized alatt lehet megoldani, de végre neki kell veselkedni a feladatnak. „Több a temetés, mint a születés” – nyilatkozta Orbán, a szülési ráta az 1990-es 1,84-ről, 1,28-ra zuhant. „Ezért a gyermek nem lehet csak a magánszemélyek feladata, hanem mint közösségi értékre, mint a nyilvánosság számára is hasznot hajtó vagyonra kell tekinteni” – fogalmazott az ötgyermekes családapa.
Közvéleménykutatások bizonyítják, hogy ifjú párok egy gyermekkel többet vállaltak volna, mint azt ténylegesen tették – „de a lakásviszonyok nem engedik meg a család gyarapodását”. Ezért a Fidesz kormányra jutását követően a gyermekes családok lakáshoz juttatását erősen támogatni kívánják. Orbán Viktor az „adópolitikában is radikális változtatásokat” ígér. A személyi jövedelem adónak a családtagok számának megfelelően kell változnia. A gazdaságpolitikában is a család a Fidesz számára a kulcskérdés. A család és hivatás összeegyeztethetősége mellett a kisvállalkozások és a középosztály támogatása áll kampányuk középpontjában – írja a német lap.
A most 43 éves listavezető 37-48 közötti férfitársait különösen veszélyes helyzetben lévőknek tekinti. „Sok férfi már ebben az életkorban meghal. Elsőként, aki megéri az 55 évet, az számíthat magas életkorra.” Az aki családjáról gondoskodni kíván, annak két munkahelyen kell helytállnia; ez a stressz azonban súlyos szív és érrendszeri betegségeket okoz. Itt valódi rendszerváltásra van szükség – hangoztatta Orbán Viktor.
Legalább 700.000 tartósan munkanélkülivel lehet számolni, ezért a leendő Fidesz-kormány elutasítja a nem EU országokból érkezők bevándorlását – mondta Orbán Viktor. A magyar nemzetiségűek áttelepülése pl. Erdélyből folyamatosan zajlik. Évente kb. 23.000 kapnak állampolgárságot, négy ötödük a szomszédos országokból érkezett magyar. Pártja figyelemmel kíséri a kínaiak bevándorlását, ezt Orbán feltételezése szerint a szociális-liberális kormány ideológiai okokból támogatja. A Fidesz elnöke szerint, „a valóságban a kormány a két liberális pártból áll”, a szabadság/szabadosság és a globalizáció számukra mindig előnyt évezett.
Az ellenzék vezető politikusa azt vetette a kormánypártok szemére, hogy a nyugdíj pénztárat – többek között kampánytaktikai okokból is – kiürítették. A lakosság harmada hárommillió öregségi nyugdíjasból, félmillió munkaképtelenből és rokkant nyugdíjasból áll, ezért az általa vezetett kormány szembe száll a munkavállalók kényszernyugdíjazására vonatkozó tervekkel.
Mint a Széchenyi-tervben lefektették, a Fidesz „hazafias gazdaságpolitikára” törekszik. E tekintetben a német kis- és középvállalkozók számítanak példaképnek. A társasági adót 18 százalékra kívánják csökkenteni – Gyurcsánnyal ellentétben Orbán nem zárkózik el a közép-európai adóversenytől. A kisvállalkozók esetében elképzelhető, akár a nyolc százalékos adó is. A munkanélküli ellátás tehermentesítése érdekében elképzelhetőnek tartja, hogy a kisipar egyes területei teljesen adómentesek legyenek. A munkahelyek teremtése sokkal fontosabb, mint az ebből a szektorból várható adó. Az államnak minden munkanélküli évente 750.000 forintba kerül, ami összesen több, mint 40 milliárd forintot jelent – fejtette ki Orbán Viktor.
A Fidesz elnöke „stratégiai hibának” nevezte, hogy az EU a háborús bűnösök kiadásához kötötte Horvátország uniós tagságát. Ezzel sok időt elvesztegettek. Most e „történelmi hiba” kijavítása a soron következő lépés. Orbán szólt Románia EU-tagságáról is, amely szerinte „magyar nemzetstratégiai érdek”. Ebben minden felelős magyar politikai tényező egyetért – de abban is, hogy emiatt semmilyen felvételi kedvezmény nem fogadható el. Orbán biztosnak tűnik a győzelemben, ugyanakkor a kétlépcsős magyar választójog nehézzé teszi az eredmény előrejelzését.
Széteshet Magyar Péter pártja a baloldali politikus botrányos viselkedése miatt?