A helyes viselkedésre tanítják a vidéki szocialistákat a budapesti protokollszakértők. Az oktatáson arra is felhívják a résztvevők figyelmét, hogy nem illik a miniszterelnök-jelöltet a becenevén szólítani, csakúgy, mint túlöltözni a rendezvényt, vagy a show egyes elemein látványosan megrökönyödni, legyen az bármennyire is meglepő.
Az intelmek külön kitérnek az MSZP-s feleségekre: tilos vihorászni, elbambulni, és színházba való nagyestélyi viselése sem indokolt egy kampányrendezvényen. A protokollképzést a párt szakértői szerint nem a vidék-főváros közötti kulturális különbség, hanem a mai modern kampány teszi szükségessé.
Gyurcsány Ferenc rendezvényein ugyanis kiemelt szerepet kapnak a különböző látványos, hangulatfokozó elemek, amelyek hatásosabbak, mint a korábban megszokott lakossági fórumok. Ilyen elemei lehetnek a megtervezett show-nak a nézők bevonása és egy-egy váratlan szenvedélynyilvánítás is – olvasható a hirtv.hu-n.
Nem bízzák a helyiekre
A szervezés a korábbi – Horn-, Kovács- és Medgyessy-féle – lakossági fórumoktól eltérő; a spontán vagy annak látszó eseményekkel tarkított politikai show minden eleme kiszámított, előre megtervezett. – Megkérdezték, mennyi fiatalt tudunk kiállítani, még névsort is kértek róluk, mert ha nem, akkor máshonnét hoztak volna. Szerencsére volt elég ifjú titánunk – mesélte a hirszerzo.hu-nak az egyik vidéki kampányfőnök. A fiatalokat igyekeznek a nyugdíjas korosztállyal egyenlő arányban „elkeverni”, ez alól kivétel a pódium mögötti kakasülő, ahol azért kívánatosabb a fiatalok túlsúlya.
A high-tech fény- és hangtechnika a fővárosból érkezik, mivel gyakorlati tapasztalatokból okulva nem bízzák ezt sem a helyi erőkre. A rendezvénycsarnokot települések szerinti szektorokra bontják, mindegyik szektor rendelkezik „hangulatfelelőssel”. A vörösben izző „MSZP, Igen„ tábla a bejáratnál vehető át, amit aztán többen hazaviszenek szuvenírnek. – A helyi képviselő-jelölteknek felhívják a figyelmüket arra, hogy amikor beszélhetnek a közönség előtt, akkor felejtsék el a nyakatekert és unalmas politikusi kifejezésmódot, igyekezzenek röviden, célratörően és közérthetően fogalmazni – fogalmazott több vidéki szervező is.
Mondhatni boldogok
A hatás mindenkit megdöbbent. „Fletó nem egyszerű lakossági fórumot prezentál, hanem olyan politikai show-t ad le, ami után az emberek három napig jókedvűek, mondhatni boldogok. Közvetlen, mindenkivel jattól, lelket ön a baloldalba. Tiszta antidepresszáns” – beszélt az összhatásról egy vidéki szocialista vezető.
„Látom szerepléseimen is, hogy néha milyen szenvedélyes vagyok. Tudom, hogy csalóka tud lenni a képernyő, de nem tudom és akarom tagadni, nagyon hiszek abban, hogy amit csinálunk és amit szeretnénk csinálni, arra szüksége van az országnak” – így fogalmaz saját közszerepléseiről Gyurcsány Ferenc a blogján. A kormányfő azt írja, feladatának érzi, hogy lelket öntsön a baloldal szavazóinak a szívébe, érzelmeket adjon át.
Szenvedélyes esték
Görög Ibolya protokollszakértő a hirszerzo.hu-nak elmondta: a mai Magyarországon egy protokoll-előadás sohasem árthat, így nagyon helyesen teszi az MSZP, ha a rendezvényei előtt segít tisztázni egy-két fontos kérdést a résztvevőkkel. A szakértő abban azonban nem biztos, hogy ezt a vidék-főváros közötti kulturális különbség tenné szükségessé. Szerinte ugyanis vidéken még őrzik a jó értelemben vett tradicionális öltözködési kultúrát, tehát egy Shakespeare-darabot nem farmerben néznek meg, hanem az „eseményt” megtisztelik úgymond öltönnyel, illetve elegánsabb ruhával. Budapest e tekintetben „eldurvult”; itt „képesek” az emberek mindenhová farmert húzni, az öltözködésükkel nem igyekeznek egyfajta ünnepélyességet szimbolizálni.
A politikai kommunikációról szólva Görög Ibolya megjegyezte, hogy egy miniszterelnök-látogatás megszervezése nyilvánvalóan gondos előkészítést igényel. Egy rendezvény üzenete 55 százalékban a vizuális kommunikáció „nyelvezetéből” áll össze, míg 38 százalékos a vokális (hangsúlyozás), és „mindössze” 7 százalékos a verbális dimenzió, tehát a beszéd tartalmának a szerepe. – Érhető ezért, hogyha a szervezők hatásos rendezvényt kívánnak tartani, akkor a színektől, a dekorációktól kezdve az öltözetig és a háttérzenéig igyekeznek megtervezni az előadás minden részletkérdését. Ehhez hozzátartozik, hogy ne legyenek túl- vagy alulöltözöttek a résztvevők, a rendezvény egyes műsorszámainál, a váltásoknál ne legyen merev vagy fagyos a hangulat – fogalmazott a protokollszakértő, aki évekig a Miniszterelnöki Hivatal protokollfőnökeként dolgozott.

A Honvédelmi Minisztérium közzétette a Ruszin-Szendi Romuluszról szóló jelentés összefoglalóját