A jegybank monetáris tanácsa kockázatokra figyelmeztet

Kockázati tényező a pénzügyi intézményrendszerben, hogy az államháztartás tartozásának, valamint az ország nettó külföldi adósságának a GDP-hez viszonyított aránya továbbra is emelkedik – olvasható a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának ma közzétett állásfoglalásában. A testület felhívta a figyelmet a költségvetési kiigazítás fontosságára.

MNO
2006. 04. 10. 17:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa ma közzétette a pénzügyi stabilitásről szóló állásfoglalását.

A tanács úgy véli, a pénzügyi intézményrendszer alapvetően egészésges, de vannak kockázati tényezők, melyek negatív hatást gyakorolhatnak a stabilitásra. Ilyen például, hogy a gazdaság hosszú távon nem fenntartható pályán halad. Ezt jelzi, hogy az államháztartás tartozásának, valamint az ország nettó külföldi adósságának a GDP-hez viszonyított aránya továbbra is emelkedik. Bár 2005-ben a GDP arányában csökkent az ország külső finanszírozási igénye, és emelkedett a nem adóssággeneráló tőkebeáramlás, a külső egyensúlyhiány rendkívül nagy maradt, s ez a gazdaságot sérülékennyé teszi – áll a jelentésben. A globális befektetői környezet kedvező volta miatt a forint árfolyama viszonylag stabil maradhatott, de bármikor megváltozhat a világpiacon a helyzet, s ez gondot jelenthet. A testület mindezek alapján felhívja a figyelmet a költségvetési kiigazítás szükségességére.

A jelentés külön kiemeli a tartós forintgyengülésben rejlő kockázatokat. A forint mélyrepülése különösen a devizahitelekkel rendelkező ügyfelek terheit növelné meg, ezzel számottevő veszteséget okozva az ügyfeleknek és a bankoknak egyaránt. „Mindez a banki hitelveszteségek növekedésén túl a hitelkereslet visszaeséséhez és a bankokba vetett bizalom esetleges csökkenéséhez vezethet, ami visszavetheti a pénzügyi közvetítés hatékonyságát és korlátozhatja a jövőbeli fejlődési lehetőségeit. Mind a lakossági, mind a vállalati adósságon belül egyre jelentősebb arányt képviselnek az árfolyam-kockázatokkal szemben nem fedezett banki devizahitelek. A háztartási hitelezésben rendkívül aktív pénzügyi vállalkozásokra szintén a devizahitelezés a jellemző, ezért a pénzügyi közvetítőrendszer szempontjából jelenleg ez a folyamat tekinthető a legfőbb kockázati tényezőnek„ – áll a jelentésben.

A jelentés szerint kedvezőtlen, hogy az az intézményi befektetők elsősorban az államot finanszírozzák, a többi szektor között forrásallokációs szerepük korlátozott. A hiteles költségvetési korrekció a magas finanszírozási igény és a kockázati prémium mérséklődésével járna, ez megteremtené a lehetőséget az állampapíron kívüli alternatív befektetési portfolió kialakítására és fenntartására.

Forrás: Napi Online

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.