A legnagyobb forgalomkiesést a Lukácsnak kellett elkönyvelnie – tudta meg a Világgazdaság. Az április 4. és 9. között bezárt létesítmény összesen 6,6 millió forinttól esett el – jelezte Kiss Ferenc, a Budapest Gyógyfürdi és Hévízei Rt. osztályvezető-helyettese. A Lukács mellett további két fürdő zárt be: a Dagály kettő, a Rudas pedig fél napig nem fogadott vendégeket az árvíz miatt a múlt héten. Előbbi 1,15 millió, utóbbi pedig 550 ezer forintos forgalomtól esett el. A Király március 31. óta van zárva, és várhatóan csak a jövő héten nyit ki. Itt tegnapig 2,75 millió forintos volt a forgalomkiesés.
A bezárt létesítményekkel kapcsolatban több, éves bérlettel rendelkező vendég is jelezte, hogy sérelmezik, amiért bérletüket ilyen esetben nem tudják felhasználni a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Rt.-hez tartozó, más fővárosi fürdőkben. Márpedig – mint mondták – a társaságnak összesen 15 létesítménye van Budapesten, egy kedvezményes árú 12 hónapos bérlet pedig 170 ezer forintba kerül. Kiss Ferenc szerint elsősorban technikai akadályai vannak, hogy a bérletesek nem tudnak a társasághoz tartozó más fürdőbe belépni, ennek oka pedig az, hogy különböznek a fürdők beléptető-rendszerei. Másrészt a jelentős kedvezményeket is csak úgy tudják biztosítani, ha a bérlet csak egy fürdőbe való belépésre jogosít fel.
A fővárosi fürdőkben a tavalyihoz hasonlóan alakult a forgalom 2006 első negyedévében is. Mint mondta: reményeik szerint nyáron jobb szezonjuk lesz, mint az elmúlt két évben, amikor a rossz idő miatt rendre elmaradtak a látogatók.
A fővárosi gyógyfürdőzők száma évek óta csökken: a társaság 15 létesítményét tavaly összesen 3,53 millióan keresték fel, ez közel 200 ezerrel kevesebb, mint amennyien 2004-ben érkeztek hozzájuk. Ezzel párhuzamosan a társaság bevétele is zsugorodott: a 2004-es 6,24 milliárd forintról tavaly 4,97 milliárdra csökkent a forgalom. A visszaesésben a fürdőzők számának csökkenése mellett szerepet játszott az egyéb bevételek, többek között a termálvíz-értékesítés és a bérleti díjak mérséklődése is.
A cég a fürdők számának növelése érdekében évek óta törekszik a létesítmények felújítására: 2005-ben 1,5 milliárd forintot fordítottak a rekonstrukcióra, az elmúlt hét évben pedig összesen 7,2 milliárdot költöttek ilyen célokra. A Széchenyi rekonstrukcióját – amely évente 1,3-1,5 millió vendéget fogad –, 1,8 milliárd forintból finanszírozták. Az idén és jövőre a műemlék fürdők felújítására helyezik a hangsúlyt, a munkálatokra több mint egymilliárd forintot fordítanak.
(Világgazdaság)

Hiába Magyar Péter trükközése Ukrajnával, ezúttal Manfred Weber buktatta le