Javítani kell a gazdaság, azon belül is elsősorban a hazai kis- és középvállalkozások versenyképességét – ismertette Vadász György, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) alelnöke a pártokkal való konzultációk során elhangzott tapasztalatokat. Vadász szerint mindez azonban akadályokba ütközik, mivel jelenleg senki nem tudja, hogy a 960 ezer működő vállalkozás közül melyek azok, amelyek ténylegesen fejleszthetők, így adatok híján megfelelő programot sem lehet kialakítani. A BKIK alelnöke úgy vélekedik, célszerű lenne egy automatikus és ingyenes nyilvántartási rendszert létrehozni, amely valamennyi vállalkozás adatait regisztrálná, és működtetését maguk a kamarák végezhetnék.
A megbeszéléssorozaton szembesítették a pártok képviselőit azzal a problémával is, hogy gyenge a cégek tőkeellátottsága. A kis-és középvállalkozások 77 százaléka képtelen hitelt felvenni, mivel nem tudják kigazdálkodni a kölcsönök banki feltételeit.
A vállalkozók képviselői azt is kiemelték, hogy régóta várat magára a foglalkoztatási szerkezet megváltoztatása. Vadász György szerint a rendszerváltás után pár év alatt felborult az egyensúly, a szocialista nagyüzemek megszűntével 1,3 millió ember került ki a munkapiacról, sokan mentek korkedvezménnyel nyugdíjba. A BKIK alelnöke úgy véli, leginkább emiatt rossz ma a foglalkoztatási ráta, amely messze elmarad az uniós átlagtól. Hangsúlyozta, a sokféle jogcímen elérhető korkedvezmények miatt a 62 éves korhatár ellenére ma átlagosan ennél jóval korábban vonulnak nyugdíjba, ennek értelmében viszonylag kevesen – 3,9 millióan – dolgoznak ma az országban, ebből 800 ezren a költségvetési szektorban. Nem véletlen, hogy bár magasak a jövedelmekre rakódó terhek, mégis állandó hiánnyal küzdenek a társadalombiztosítási alapok – hangsúlyozta.
A vállalkozók tisztában vannak azzal, hogy a feketegazdaság felszámolása a saját érdekük is, ezért olyan feltételrendszer kialakítását szeretnék elérni, amelyben nem juthatnak uniós pénzekhez, közbeszerzésekhez azok, akik nem tesznek eleget adózási és egyéb kötelezettségeiknek. Az egyeztetéseken a legnagyobb vitát az adórendszer váltotta ki. A BKIK a vállalkozások véleményét képviselve úgy véli, korszerűtlen, elavult a hazai adórendszer, mindenképpen változtatásra szorul.
Azt is felvetették, folyamatos párbeszédre van szükség az állam és a vállalkozások között.
(Forrás: Világgazdaság)

Egy várandós kismama frontálisan karambolozott – megrázó videón az ütközés