Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
Korábban még tréfának tűnt, amikor Klaus Staeck azt írta plakátjára, hogy „Német Munkások! Az SPD el kívánja venni tessini villáitokat!”. Ma, amikor a nyugdíjak már olyan biztosak, hogy szinte semmi sem marad belőlük, s amikor a keletiekkel való szolidaritási járulékot, óvodai és egészségügyi járulékot nemsokára talán a politikusi alkalmatlansági járulék fogja követni – elemzi a lap Elosztási küzdelmek című glosszájában a kijelölt SPD elnök adóemelési terveit. MInt írják, már régóta nem az a politika meghatározó kérdése, hogy vajon értelmesen költik el a költségvetési pénzeket. A német politikai osztály, mely éppen úgy elszokott az autóvezetéstől, mint ahogyan leszoktatta a polgárokat az önálló kezdeményezésről, már szinte semmi mást nem ért politikán, mint pénzosztást, mely hatalmának utolsó bástyája. „Adóemelést szolidaritás helyett” – nem lenne ez szép mottó egy leendő kancellárjelölt és a maradék-SPD főnöke számára? – teszi fel a kérdést.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap „A radikális parasztvezérből miniszter lesz” címmel a tegnap Varsóban aláírt koalíciós megállapodást kommentálja a Jog és Igazságosság Pártja és az Önvédelem névre hallgató szövetség között. A két 156, illetve 55 mandátummal rendelkező szervezet még mindig kisebbségben van a 460 fős Szejmben – mutat rá a Die Welt, mely szerint a koalíciós megállapodásból a kormányprogramból ugyan néhány elem kiolvasható, a tárcák elosztásából azonban semmi. Kérdés, hogy az „Önvédelemnek” felajánlott tárcákért cserébe mennyit hajlandó feladni az eddig képviselt politikai pozícióiból, a mezőgazdasági kvóták felemeléséből, a garantált „szociális minimumból”, egészen a lengyel csapatok Irakból történő visszavonásáig.
Vitán felül áll, hogy az új koalíciós partnerek kinek okoznak fejfájást: a külügyminiszternek Stefan Mellernek és a pénzügyminiszternek Zyta Gilowskanak. Mindketten eddig Európa- barát cégérként működtek az összességében euroszkeptikus kormányban. Meller február óta nem csak egészségügyi problémákkal küzd, de kormányon belüli befolyásáért is. Időközben a lap kormányzati forrásokból úgy értesült, hogy a miniszter a közeljövőben le fog mondani: „Teljesen eltökélt az ügyben”– nyilatkozza egy jó ismeőse, „még akkor is, ha a jövő héten tárgyalni fog a köztársasági elnökkel. Amennyiben Lepper hatalomra jut, egy kiszámítható külpolitika már nem lehetséges.”
Meller, aki korábban nagykövet volt Moszkvában, keményen bírálta saját kormányának külpolitikáját. A Rzeczpospolita című lapban úgy fogalmazott, aki az EU intézményekre, mint „gonosz összeesküvésre” tekint, az képtelen e keretek között a tárgyalásokra. Lengyelország eljátszhatja annak történelmi lehetőségét, hogy az országot Brüsszel társfinanszírozásában modernizálja, valamint új alapokra helyezze szomszédságpolitikáját a demokratikus Németországgal.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák lap Lipicai lovakkal az euró-övezetbe című cikkében a szlovén valutareform terveket taglalja. Az írás szerint Laibachban célegyenesbe érkeztek az euró bevezetésének előkészületei, hiszen illetékes helyeken senki sem kételkedik abban, hogy az EU zöld utat ad a közös pénz bevezetésére. „Az infláció jelenleg 2,5 százalék, az unió előírásai alapján akár 2,6 százalék is lehetne” – tájékoztat Bozo Jasovic a szlovén nemzeti bank munkatársa. A költségvetési hiány is 2,1 százalékos, ami jóval kedvezőbb az euró övezetben engedélyezett három százaléknál. Legkésőbb 2006. júniusában Laibach teljesíteni kívánja az összes euró bevezetési előfeltételt. Már most is minden szlovén üzletben és étteremben euróban is feltüntetik az árakat. Ezzel kívánják a lakosságot hozzászoktatni az euróhoz és megakadályozni, hogy egyesek a valutaváltáskor felhajtsák az árakat.
Ősszel érkeznek meg Szlovéniába a bankjegyek és az érmék. A laibachi kormány a pénzérméit Finnországban vereti, míg a bankjegyeket egyelőre kölcsönözni fogja. Először a 2008-ra tervezett bankjegyreformot követően kívánja Szlovénia maga készíteni a magasabb címleteket. Senki sem hiszi, hogy a gyors valutaváltás problémákat okozhatna, a közvéleménykutatások szerint a megkérdezettek 88 százaléka úgy véli, az eurót olyan gyorsan kell bevezetni, amennyire csak lehet.
Széteshet Magyar Péter pártja a baloldali politikus botrányos viselkedése miatt?