„Ilyenkor egy vitában nemcsak az derül ki, hogy ki mit akar, hanem hogy ki milyen ember. Másfél órán keresztül az ember csak magát tudja adni, és ez ki is derült szerintem a tegnapi vitában” – mondta Orbán Viktor arra a felvetésre reagálva, miszerint a vitában tudatosan a „szürke politikusra” játszott, ellenpontozva a miniszterelnök habitusát. A Fidesz elnöke hangsúlyozta: szerepet játszani a magyar politikában életveszélyes, és még senkinek sem sikerült.
Keresztény meggyőződésű emberként a legfontosabb dolog – mondta Orbán –, hogy amikor belép egy „közéleti harci terepre”, ahol vita van, különbséget tegyen az ember és a tettei között. „A tettéről nagyon rossz véleményem lehet, (...) még utálhatom is a tettét, de az embert sose” – jelentette ki a pártelnök, aki szerint ha ezt a kettősséget betartja valaki, akkor mindig megadja a másiknak a tiszteletet. „Ez a szemlélet az én politikámban benne van, ezt lehet visszafogottságnak vagy szürkeségnek tekinteni” – mondta Fidesz miniszterelnök-jelöltje.
Orbán szerint a találkozó fontos volt, ugyanakkor nem tudja, hogy egy ilyen amerikai vagy olasz típusú szabályozott vitát – amilyenben még ő maga sem vett részt – meg lehet-e nyerni egyáltalán. Mint mondta, körülbelül a második témánál rájött, hogy mivel érdemi reagálás nem lehetséges, egyetlen dolgot tehet, elmondja a jövőre vonatkozó elképzeléseit. „Ezt a taktikát választottam (...), belenéztem a kamerába, néha ránéztem a miniszterelnök úrra, és elmondtam, amit az adott témában gondolok” – idézte fel a szerdai vitát. A pártelnök szerint várni kell egy-két napot, amíg kellő számú elemzés születik, és „okosabbak vagyunk”, annak eldöntésével, ki hogyan szerepelt a vitán, mert más a nézőpontja annak, aki otthon ül, és arra kíváncsi, hogy mi fog itt történni a következő négy évben. Az ilyen ember Orbán szerint többet tud meg egy ilyen vitából, mintha „egyébként egymás szavába vágva a közönség előtt, értelmiségi szemmel nézve valami izgalmas dolog történik”.
A Fidesznek életszaga van
Orbán Viktor állította: a politikusnak az a feladata, hogy „jól megformulázott, a saját szándékát pontosan tartalmazó mondattal közössé tudjon tenni valamit”. Ha ez sikerül, akkor a politikus szerinte jól teszi a dolgát. „Ha ez nem sikerül, akkor nem összehúzza, összefogja az embereket, hanem inkább széttolja, elválasztja egymástól.”
Arra a felvetésre, hogy a vitában lehet, hogy mindenkihez szólni akart, azonban a Fideszben Semjén Zsolt, Kövér László vagy Mikola István kifejezetten célközönséghez szól, Orbán Viktor úgy reagált: ezeknek a politikusoknak más a dolguk. Véleménye szerint egy párt elnökének vagy egy miniszterelnöknek az a dolga, hogy próbálja összefogni saját közösségét, illetve az országot. Orbán elmondta: a Fidesz egy európai hagyományt folytat, az Európai Néppárti hagyományt. „Sokfajta ember, sokfajta habitus, sokfajta vélemény, az ember nem is tudja elképzelni, hogy ebből hogyan lesz a végén egységes akarat, és a végén mégis csak jön egy Kohl, egy Margaret Teacher, egy Chirac, egy Berlusconi, és aztán a dolgok mégiscsak mennek” Ezzel kapcsolatban megjegyezte: nem bánja, hogy A Fidesznek életszaga van, mert a különböző megnyilatkozásokban magukra ismerhetnek egy-egy szűkebb csoport tagjai.
A szocialisták újra „megvédik” az országot az igazságtól
A műsorvezető – utalva a Fidesz nagygygyűlésére –, megkérdezte: helyes-e még mindig azzal vádolni az ellenfeleket, hogy a szocialista korszakot „hozzák vissza” a mai politikába? Orbán úgy reagált erre, hogy amiről ő beszélni szokott, az szerinte az egykori 800 ezer párttagnak nincs ellenére. „Attól, hogy valaki párttag volt az előző rendszerben, azt nem gondolhatjuk, hogy mindennel elégedett volt” – jelentette ki. Orbán a nyolcvanas évek szocialista „módszerének” visszaköszöntét látja például abban, hogy a pénzügyminiszter – kötelezettségei ellenére – késve teszi közzé az első negyedév pénzügyi adatait, s arra hivatkozik, hogy nem akarja befolyásolni a választást. Orbán Viktor szerint viszont pontosan arról kell szólnia a választásnak, hogy megmondjuk az embereknek, mi az igazság. Most ellenben „mérlegelik, és utána döntést hoznak”, „megvédik” az embereket az igazságtól, ugyanúgy, mint egykor.
Hol van hatezer milliárd? Előbb-utóbb választ kell adni
Ugyanilyen jelenségnek tartja Orbán az adósságot, a hitelgazdaságra épülő országot is. A pártelnök úgy látja: ma nem a saját lábunkon állunk, és ez a politikusok felelőssége.„Egy ország eladósításáért az a felelős, aki a hiteleket fölveszi” – jelentette ki. Hamisnak tartja azt a gyurcsányi állítást, miszerint például autópályákra ment el a sok hitel, hiszen korábban azt mondták, hogy az autópálya „egy PPP nevezetű dologban, vagyis magántőke bevonásával készült”. Orbán kijelentette: arra a kérdésre, hogy hol van hatezer milliárd forint, előbb-utóbb valakinek választ kell adni. A Fidesz miniszterelnök-jelöltje azt mondta, hogy az autópálya-építésnek egyébként híve, viszont a mostani konstrukciókat gyanúsnak látja, ezért egy „alapos vizsgálat mindenképpen indokolt”. „Az mégsem normális dolog, hogy a horvátok feleannyiért vagy harmadannyiért építik az autópályát, egyébként hegyeken keresztül, mint mi az alföldi laposon, tehát itt valami nem stimmel” – érvelt Orbán.
A gazdaság sánta lett, lassan meg is bénul
Orbán a 2002-es kormámyváltásra utalva elmondta: 325 milliárd forint a kasszában, amikor átadták az országot. Ebből a pénzből a béremeléseket is ki lehetett fizetni, „csak egy dolgot nem szabadott volna megtenni, hogy a gazdaságfejlesztésre nem fordítunk összeget”, mert ha így történik, a gazdaság előbb-utóbb nem tudja követni a béremeléseket, és abból baj lesz. Orbán úgy véli: ezt elhibázta Medgyessy Péter 2002 szeptemberében, „az egyik lába a dolognak elmaradt”. „Sánta lett, és most már lassan meg is bénulunk tőle.”
Orbán megerősítette: az országnak a növekedés, a teljesítménynövekedés felé kell elmenni, ahogyan azt a Fidesz-kormány próbálta '98-ban. 2002-ig csökkent az adósság, javult a költségvetés pozíciója, és közben több munkahely volt Magyarországon, jobban ment a vállalkozóknak, és a gazdasági növekedés is rendben volt – sorolta a pártelnök, aki „ezt a kevercset” ajánlja 2006 április 9-e után is. Orbán Viktor megismételte a Fidesz legfontosabb programpontjait: a tb-járulék 10 százalékpontos csökkentését, a 14. havi nyugdíjat, az autópályadíjak csökkentését, a hazai vállalkozások kiemelt támogatását.
A műsorvezető a Fidesz várható szociálpolitikája kapcsán – megjegyezve, hogy „nem akar vitát szítani” –, a romákkal kapcsolatos problémákról azt mondta: a (roma) „emberek eladósodottak, ahogy megjön a szocpol, a családi segély, akkor a kocsma megtelik, és erről gyakorlati tapasztalatiam vannak”.
Orbán viszont úgy látja, hogy minden, a romákat érintő dologról, egyeztetni kell velük, le kell ülni a romák képviselőivel, hiszen a romáknak „vannak felnőtt és iskolázott vezetőik”, akikkel a pártelnök az elmúlt négy évben sokat tárgyalt, és komoly változásokat tapasztalt. „A romák saját maguk érdekképviseletére egyre inkább képessé és alkalmassá válnak. Meg fog lepődni a magyar politika, hogy milyen éretten fognak majd belépni a magyar parlamentbe a következő négy évben” – jelentette ki Orbán Viktor, aki hozzátette: vissza szeretnék hozni azt a szabályt – ami a Fidesz kormányzása idején már működött –, mely szerint csak az kaphat családi pótlékot, akinek a gyereke valóban iskolába jár – ezzel Havas is mélyen egyetértett.
A csütörtök esti négyes vitáról szólva Orbán megjegyezte: az első bravúrt akkor fogja végrehajtani, ha időben odaér. (Orbán Viktor ma Marcaliban és a Balaton környékén több településen is látogatást tesz.)

Ismét beszorult egy gyerek az 56-os emlékműbe Zuglóban – videón a mentés