Pénzügyi válság fenyegeti hazánkat? – Lappangó veszélyek

A 90-es évek végén tapasztaltakhoz hasonló pénzügyi megrázkódtatások várhatók – olvasható a makrogazdasági és geostratégiai tanulmányokat közlő RGE Monitor című kiadványban. Az elemzés szerint a jelenség hazánkkal együtt Ausztráliát és az Egyesült Államokat is érintheti, ugyanis az államoknak közös problémája a GDP-hez viszonyítva nagy folyó mérleghiány, a kivitelhez képest jelentős külső adósság.

MNO
2006. 04. 03. 6:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pénzügyi válságok újabb globális léptékű sorozata fenyeget – állítja a makrogazdasági és geostratégiai tanulmányokat közlő RGE Monitor című kiadvány. A szerző, Nouriel Roubini (a washingtoni pénzügyminisztérium volt elemző közgazdásza, a New York-i Egyetemen működő Stern School of Business tanára, a világ egyik legjobb makrogazdasági honlapjának tartott RGE Monitort létrehozó Roubini Global Economic Service alapítója) úgy véli, hogy a 90-es évek végén tapasztaltakhoz hasonló megrázkódtatások várhatók. Míg azonban amazok periferiális – zömmel fejlődő vagy „feltörekvő” – országokra koncentrálódtak, most az OECD-államok sorát fenyegeti a gazdasági destabilizálódás.

Az elemzés „illusztris” társaságban említi hazánkat összeállításában, amelynek azt a címet adta: „Ma Izland, holnap Törökország, Magyarország, Ausztrália, Új-Zéland, Spanyolország, USA?” A szerző ismerős jelenségként tálalja az Izlandon az elmúlt napokban történteket: spekulációs támadás indult a valuta ellen, amelyet egy klasszikus bankpánikra emlékeztető roham követett. Mindez – kisebb variációkkal – a többi felsorolt ország számára is reális fenyegetést jelent, állítja a jelentés, amely a továbbiakban azt elemzi, hogy melyek a lappangó válság közös vonásai.

A legfontosabb jellemző a GDP-hez viszonyítva nagy folyó mérleghiány, a kivitelhez képest jelentős külső adósság és az erősen túlértékelt valuta. Második ismérvként általában fellelhető egy ingatlanpiaci buborék. A harmadik tipikus vonás, hogy esik a magánmegtakarítások rátája, a GDP-n belül növekszik a fogyasztás és csökken a megtakarítás aránya, az élénk kereslet rontja a folyó fizetési mérleget.

Negyedikként jelen van egy hitelboom, amely az ingatlanpiaci buborékot is táplálja, és a bankrendszert sebezhetővé teszi a lakáspiac összeomlásával szemben. Az ötödik jellemző, hogy a folyó fizetési mérleg hiányát jelentős részben a rövid lejáratú, határokon átmenő tőkemozgás ellensúlyozza. Hatodikként (az USA-t és a legfejlettebb államokat leszámítva) általában alacsony szintű a likvid tartalékok külső tartozásokhoz viszonyított szintje. Hetedik ismérvként kimutatható a tetemes költségvetési hiány.
Egyes elemzők szerint ha Roubini nézetei széles körben elterjednek a piacokon, azokból könnyen önbeteljesítő jóslat válhat.

Forrás: Világgazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.