Pénzügyi válságok újabb globális léptékű sorozata fenyeget – állítja a makrogazdasági és geostratégiai tanulmányokat közlő RGE Monitor című kiadvány. A szerző, Nouriel Roubini (a washingtoni pénzügyminisztérium volt elemző közgazdásza, a New York-i Egyetemen működő Stern School of Business tanára, a világ egyik legjobb makrogazdasági honlapjának tartott RGE Monitort létrehozó Roubini Global Economic Service alapítója) úgy véli, hogy a 90-es évek végén tapasztaltakhoz hasonló megrázkódtatások várhatók. Míg azonban amazok periferiális – zömmel fejlődő vagy „feltörekvő” – országokra koncentrálódtak, most az OECD-államok sorát fenyegeti a gazdasági destabilizálódás.
Az elemzés „illusztris” társaságban említi hazánkat összeállításában, amelynek azt a címet adta: „Ma Izland, holnap Törökország, Magyarország, Ausztrália, Új-Zéland, Spanyolország, USA?” A szerző ismerős jelenségként tálalja az Izlandon az elmúlt napokban történteket: spekulációs támadás indult a valuta ellen, amelyet egy klasszikus bankpánikra emlékeztető roham követett. Mindez – kisebb variációkkal – a többi felsorolt ország számára is reális fenyegetést jelent, állítja a jelentés, amely a továbbiakban azt elemzi, hogy melyek a lappangó válság közös vonásai.
A legfontosabb jellemző a GDP-hez viszonyítva nagy folyó mérleghiány, a kivitelhez képest jelentős külső adósság és az erősen túlértékelt valuta. Második ismérvként általában fellelhető egy ingatlanpiaci buborék. A harmadik tipikus vonás, hogy esik a magánmegtakarítások rátája, a GDP-n belül növekszik a fogyasztás és csökken a megtakarítás aránya, az élénk kereslet rontja a folyó fizetési mérleget.
Negyedikként jelen van egy hitelboom, amely az ingatlanpiaci buborékot is táplálja, és a bankrendszert sebezhetővé teszi a lakáspiac összeomlásával szemben. Az ötödik jellemző, hogy a folyó fizetési mérleg hiányát jelentős részben a rövid lejáratú, határokon átmenő tőkemozgás ellensúlyozza. Hatodikként (az USA-t és a legfejlettebb államokat leszámítva) általában alacsony szintű a likvid tartalékok külső tartozásokhoz viszonyított szintje. Hetedik ismérvként kimutatható a tetemes költségvetési hiány.
Egyes elemzők szerint ha Roubini nézetei széles körben elterjednek a piacokon, azokból könnyen önbeteljesítő jóslat válhat.
Forrás: Világgazdaság

Privát számán fenyegette meg az MNB ügyintézőjét Magyar Péter