Unalmas négypárti – Ahogyan az elemzők látták

A parlamenti pártok miniszterelnök-jelöltjei utoljára mérkőztek meg a választások első fordulója előtt. Az InfoRádió által megkérdezett elemzők szerint mindannyian a legjobb arcukat mutatták. – Belterjesre sikeredett a csütörtök esti négypárti vita, a résztvevők leginkább csak célozgattak egymás gyengéire és hibáira, de nem akartak sebet ejteni az ellenfelükön – véli a hvg.hu-n Neményi László szociológus. Ez mindenképpen hiba volt, mert a nézők többsége még a legalapvetőbb politikai történéseket sem ismeri, és nem képes a sorok közt olvasni.

MNO
2006. 04. 06. 21:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Színeváltozás és idealizált parlament

Gyurcsány Ferenc átváltozása

A Századvég Alapítvány elnöke szerint Gyurcsány Ferenc „nagy színeváltozáson ment keresztül„ a szerdai vita óta, teljesen más politikát jelenített meg, mint akkor. – Ha az embereknek a jelenlegi kormányfő kétperces zárószava alapján kell megítélniük a szocialisták programját, akkor nagy bajban vannak – mondta Stumpf István.

A politikai elemző az InfoRádióban úgy fogalmazott: Gyurcsány Ferenc valóban úgy tett, mintha nem a szocialisták lettek volna kormányon az elmúlt négy évben, amikor szembesítették korábbi ígéreteikkel. Stumpf István szerint a pártok által választott témák a kampányt tükrözték vissza.

A politológus azt mondta: az SZDSZ az egészségüggyel a másik három párt kereszttüzébe került, Gyurcsány Ferencnek pedig a fejlesztés témájánál nem sikerült túllépnie az útépítésen.

Idealizált parlamentet láttunk

„Mintha egy másik országban kerültem volna” – kezdte az elemzését Lánczi András politológus az InfoRádióban. Hozzátette: évek óta nem találkozott olyannal, hogy a politikusok mindegyike a legjobb arcát mutatja.

Szerinte Gyurcsány Ferenc mintha negatívan értékelte volna a szerdai szereplését, mert csütörtökön már sokkal higgadtabb és békülékenyebb volt.

Mint mondta, kisebb hibák megmutatkoztak a politikusok szereplésében, Kuncze Gábor például sokszor nem találta a szavakat, Dávid Ibolya pedig rosszul gazdálkodott az idejével.

Orbán Viktor sokkal nyitottabb volt, mint szerdán, és kevésbé élt a klisékkel, és noha Gyurcsány Ferenc bírálta, a fideszes politikus mégis ellenfelei szemébe nézve válaszolt neki – mondta Lánczi András, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy Orbán Viktor többször dicsérte Dávid Ibolyát, és hangsúlyozta: együtt készülnek kormányváltásra.

Dávid Ibolya a kakaskodó férfiak ellen

Az MDF miniszterelnök-jelöltje olyan témákat is elővezetett, amelyet szégyen, hogy a többiek nem hoztak szóba – mondta az InfoRádióban Bence György. A filozófus példaként említette a nők elleni diszkriminációt és az euró bevezetésének kérdését.

A filozófus szintén úgy látta, hogy Gyurcsány Ferenc kevésbé volt konfrontatív, mint szerdán, a jelöltek pedig az utolsó országos megszólalási lehetőségükkor kerültek minden olyan kérdést, amely rossz fényt vethet rájuk.

Dávid Ibolya. A relatív nyertes

Ebből az össznépi összeborulásból leginkább Dávid Ibolya lógott ki, aki számos hibája – rossz időbeosztás, túlzott gesztusok és hibás mondatszerkesztés – ellenére legalább odamondogatott riválisainak. „Az MDF elnöke sokszor emlegette a kakaskodó pártokat, aztán nő létére a sok férfi közt ő volt a legharciasabb” – fogalmazott a hgv.hu-nak Neményi László szociológus.

Marián Béla, a Marketing Centrum kutatási vezetője szerint is Dávid Ibolya ért el lehetőségeihez viszonyított, relatív sikert. Különösen a négy évvel ezelőtti ámokfutása után, amikor annak ellenre, hogy az Orbán-kormány minisztere és Fidesz és az MDF közös listájának másodikja volt, egyfajta szerepzavarba került, mindenkinek nekiugrott, és „mindenkihez volt egy rossz szava”. Marián és Neményi is egyetértett abban, hogy a mai vita steril körülményei leginkább a kis pártoknak kedveztek, hiszen az egyenlő feltételek azt látszatot kelthették, hogy ők is egyenlőek a nagyokkal, az ő kezükben is ugyanannyi adu van, mint a Fideszében és az MSZP-jében.

Marián szerint Kuncze humora és riposztkészsége nem érvényesülhetett az este, de egyébként is szürke volt az SZDSZ elnökének teljesítménye. Igaz, legalább nem idegenítette el saját szavazóit – véli Marián. A közvélemény-kutató és Neményi véleménye viszont eltér abban, hogy Kuncze mennyire hozta magát saját témájában, az egészségügyről szóló blokkban. Előbbi szerint viszonylag jó volt, utóbbi szerint viszont nem volt elég meggyőző a liberális listavezető.

A tegnapi vita erősen rányomta bélyegét a maira, Gyurcsány Ferenc jelentősen visszavett tegnapi harcosságából, és Orbán Viktor is kitalált feltűnő fásultságából, de Gyurcsánynál ma sem volt jobb. A Fidesz elnökének nehéz lesz feledtetni tegnapi gyenge teljesítményét – vélekedett a két elemző.

Gyurcsány Ferenc. Fékezte magát

Nem jött be, amit sokan vártak, hogy Orbánt felváltva és egyesült erővel csépelik majd vetélytársai – hívta fel a figyelmet Neményi László. És mindez összefügg a vita néhány politikai üzenetével.
Az egyik, hogy a két nagy párt listavezetője több gesztust is tett Dávid Ibolyának. Nem azért, mert biztosra vennék, hogy az MDF megugorja a parlamenti küszöböt, hanem mert már most gondolnak a második fordulóra, ahol a néhány százaléknyi MDF-szavazó igenis fontos lehet.

Orbán Viktor. Jobb volt a tegnapinál

Feltűnő volt, hogy a két kormánypárti vezető ki sem ejtette a száján, hogy újra koalícióra készülnek. Gyurcsány többször is elhatárolódott a liberális megoldásoktól. Marián szerint az SZDSZ-nek még akár jól is jöhet, hogy – akár a Fideszt – sarokkőnek tekintették a vita során, mert így sikerülhetett némi önálló arculatot felmutatni. „Kuncze kásásra sikeredett végszava pedig az egykori liberális szavazókhoz szólt, akik nem elsősorban az elkötelezett kisebbségvédőt várják az SZDSZ-től, hanem a liberális gazdaságpolitikát” – véli Marián.

Orbán kiszólásai a „papírgazdaságról” azt jelzik, hogy a kampány végén a Fidesz visszatér a depressziós üzeneteihez. A Fidesz elnöke megint arról beszélt, hogy nem érdekesek a gazdasági sarokszámok, a statisztikai adatok, az emberek maguk tudják a legjobban, hogy rosszabbul élnek, mint négy éve. A kutatások eddig nem igazolták vissza, hogy a Fidesz eredeti pesszimista kampánya jó irányt vett, így nagy a kockázata annak, hogy rövid két hét múltán újra visszatérnek hozzá – értékelt Neményi László.


Forrás: InfoRádió, hvg.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.