Az MSZP lakossági támogatottsága a részleges kampánycsend előtt mért 34 százalékról 42 százalékra növekedett, miközben más pártok támogatottsága alig változott – derül ki a Marketing Centrum felméréséből.
„Utólagos” MSZP-szavazók
A megkérdezettek 79 százaléka azt állította, hogy elment szavazni az első fordulóban, miközben valójában csak 68 százalék volt a részvételi arány. Az egy hónappal korábbi választásra vonatkozó beszámolók azonban nem csak e tekintetben szépültek meg. Most ugyanis lényegesen többen állítják, hogy a győztesre szavaztak, mint ahányan ténylegesen az MSZP listájára voksoltak.
A győzteshez húzás tehát visszafelé is hatott. Ha mindenki úgy szavazott volna, ahogy utólag állítja, akkor az MSZP 51 százalékot kapott volna az első fordulóban, és az egyéni mandátumok döntő többségének a besöprésével akár kétharmados többségre tehetett volna szert a koalíció. Ugyanerre a kérdésre válaszolva 38 százalék válaszolta azt, hogy a a Fideszre adta a voksát.
Elvárás a romló életszínvonal?
A második Gyurcsány-kormány júniusi megalakulásától egyedül Magyarország nemzetközi megítélésének a javulását várja a relatív többség. A pártperferenciák szerinti felmérésből ugyanakkor kitűnik: az MDF szavazótábora is javulást vár Magyarország nemzetközi megítélésében a Gyurcsány-kormány megalakításától.
A megkérdezettek relatív többsége borúlátó az életszínvonal és az állami költségvetés egyensúlyának várható alakulását illetően. A pártpreferenciák szerinti lebontásból emellett kimutatja, hogy az SZDSZ szavazói úgy látják: a Gyurcsány-kormány megalakulásának hatására romlani fog az életszínvonal.
(A megkérdezettek legnagyobb része mindhárom kérdésben a „nem változik” opciót jelölte meg; relatív többséget az adott kérdésekre adott „igen” vagy „nem” válaszok többsége alkot –a szerk.)
Mindenki pesszimista
A költségvetés egyensúlyának javulása tekintetében az összes megkérdezettnek csak 29 százaléka, a saját életszínvonal várható alakulása tekintetében pedig csak 18 százalékuk optimista. Ezzel szemben a költségvetés egyensúlyának romlását a megkérdezettek 32, az életszínvonal várható csökkenését 28 százalék valószínűsíti.
A válaszok mérlege természetesen erősen pártállás-függő. A Fidesz támogatóinak nagy többsége mindhárom kérdés (az ország nemzetközi helyzetének alakulása, a költségvetés és az életszínvonal várató helyzete) kapcsán pesszimista, az MSZP-támogatók többsége pedig mindhárom kérdés tekintetében optimista.

Cserpes Laura: „Abban a pillanatban egy perc alatt váltam felnőtté”