A romló életszínvonalra szavazott az SZDSZ tábora?

A megkérdezettek relatív többsége mind a költségvetés egyensúlyának, mind saját életszínvonalának romlására számít egy friss közvéleménykutatás szerint. Az MDF szavazói jobb nemzetközi megítélést várnak a második Gyurcsány-kormánytól.

MNO
2006. 05. 22. 12:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP lakossági támogatottsága a részleges kampánycsend előtt mért 34 százalékról 42 százalékra növekedett, miközben más pártok támogatottsága alig változott – derül ki a Marketing Centrum felméréséből.

„Utólagos” MSZP-szavazók

A megkérdezettek 79 százaléka azt állította, hogy elment szavazni az első fordulóban, miközben valójában csak 68 százalék volt a részvételi arány. Az egy hónappal korábbi választásra vonatkozó beszámolók azonban nem csak e tekintetben szépültek meg. Most ugyanis lényegesen többen állítják, hogy a győztesre szavaztak, mint ahányan ténylegesen az MSZP listájára voksoltak.

A győzteshez húzás tehát visszafelé is hatott. Ha mindenki úgy szavazott volna, ahogy utólag állítja, akkor az MSZP 51 százalékot kapott volna az első fordulóban, és az egyéni mandátumok döntő többségének a besöprésével akár kétharmados többségre tehetett volna szert a koalíció. Ugyanerre a kérdésre válaszolva 38 százalék válaszolta azt, hogy a a Fideszre adta a voksát.

Elvárás a romló életszínvonal?

A második Gyurcsány-kormány júniusi megalakulásától egyedül Magyarország nemzetközi megítélésének a javulását várja a relatív többség. A pártperferenciák szerinti felmérésből ugyanakkor kitűnik: az MDF szavazótábora is javulást vár Magyarország nemzetközi megítélésében a Gyurcsány-kormány megalakításától.

A megkérdezettek relatív többsége borúlátó az életszínvonal és az állami költségvetés egyensúlyának várható alakulását illetően. A pártpreferenciák szerinti lebontásból emellett kimutatja, hogy az SZDSZ szavazói úgy látják: a Gyurcsány-kormány megalakulásának hatására romlani fog az életszínvonal.

(A megkérdezettek legnagyobb része mindhárom kérdésben a „nem változik” opciót jelölte meg; relatív többséget az adott kérdésekre adott „igen” vagy „nem” válaszok többsége alkot –a szerk.)

Mindenki pesszimista

A költségvetés egyensúlyának javulása tekintetében az összes megkérdezettnek csak 29 százaléka, a saját életszínvonal várható alakulása tekintetében pedig csak 18 százalékuk optimista. Ezzel szemben a költségvetés egyensúlyának romlását a megkérdezettek 32, az életszínvonal várható csökkenését 28 százalék valószínűsíti.

A válaszok mérlege természetesen erősen pártállás-függő. A Fidesz támogatóinak nagy többsége mindhárom kérdés (az ország nemzetközi helyzetének alakulása, a költségvetés és az életszínvonal várató helyzete) kapcsán pesszimista, az MSZP-támogatók többsége pedig mindhárom kérdés tekintetében optimista.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.