Auth: 7-10 százalékos kiigazítás szükséges a növekedéshez

Magyarország adósságcsapdában van, ezért most a GDP 7-10 százalékát érintő kiigazításra van szükség ahhoz, hogy az ország visszatérjen a fenntartható növekedési pályára – mondta Auth Henrik a Baross Gábor Gazdaságpártoló Társaság összejövetelén.

MNO
2006. 05. 31. 6:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzeti Bank alelnöke szerint Magyarország adósságcsapdában van, és a hazai össztermék 7-10 százalékát érintő kiigazításra van szükség ahhoz, hogy visszatérjen a fenntartható növekedési pályára. Auth Henrik a Baross Gábor Társaság rendezvényén kijelentette: ha az ilyen arányú kiigazítás elmarad, akkor a forint gyorsan leértékelődik, a kamatok emelkednek, az infláció felpörög és a gazdasági növekedés lelassul.

A Magyar Nemzeti Bank alelnöke az államháztartás helyzetét egy olyan négytagú családra vetítette le, amelyiknek 300 ezer forint jövedelme és 360 ezer forint a kiadása minden hónapban, amiből ma már 30 ezer forint a kamat. A család adóssága – és ez most tényleges szám – 5,6 millió forint, mert ma Magyarországon minden emberre 1,4 millió forint adósságállomány jut. Ez az 1,4 millió forintnyi egy főre jutó adósság ezt családot 5,6 millióval terheli, s ez minden hónapban 60 ezer forinttal nő – mondta példaként Auth Henrik.

Auth úgy fogalmazott, hogy meg kell szüntetni a „költségvetési alkoholizmust”, azaz az államháztartási hiány folyamatos emelkedését. Magyarország a sokat emlegetett maastrichti kritériumok közül jelenleg csak az inflációs szabályt teljesíti 2,4 százalékkal, miközben az államháztartás GDP arányos adóssága 2005-re 62 százalékra emelkedett a 2001-es 54 százalékhoz képest.

Az alelnök az InfoRádiónak nyilatkozva kijelentette: túl sok ígéret hangzott el az elmúlt években, konkrét lépések nélkül: „az elmúlt 5 évben mindig 5 évre voltunk az eurótól, nagyon örülnék neki, ha egy olyan kiigazító csomag lenne, amelyet követnek reformlépések, és amely elvezet a mihamarabbi euróhoz”. A jegybank alelnöke szerint kulcskérdés, hogy a piacok mennyire tartják kielégítőnek a kiigazításokat ahhoz, hogy Magyarország a kitűzött dátum környékén, a környező országoktól nem lemaradva csatlakozni tudjon az eurózónához.

(radio.hu, InfoRádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.