Az ellenzék nemet mond a miniszterhelyettesi posztokra

Megállapodtak a parlamenti pártok az új kormány felállásához szükséges alkotmánymódosításról, ugyanakkor az ellenzék nemet mondott a miniszterhelyettesi posztok létrehozásáról. Megállapodás született a bizottságok számának csökkentéséről, s a képviselők utazási költségtérítéséről. A Fidesz a találkozó után bejelentette, június 9-ig felfüggeszti a kétharmados törvényekről folytatott egyeztetést.

MNO
2006. 05. 29. 15:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megállapodtak a parlamenti pártok az új kormány felállásához szükséges alkotmánymódosításról. Ez lehetőséget ad az új kormányzati struktúra kialakítására. Az öt párt abban az alkotmánymódosításban állapodott meg, miszerint a mindenkori kormány szabadon dönthet a minisztériumok, a miniszterek, és a közigazgatási szervezetek elnevezéséről.

Nem lesz miniszterhelyettesi poszt?

Az ellenzéki pártok ugyanakkor nemet mondtak a kijelölt kormányfő által javasolt miniszterhelyettesi posztok létrehozására, úgy vélték: ez egy felesleges tisztség és ellentétes az alkotmányos hagyományokkal. Ezért a kormányoldal úgy döntött, hogy a miniszter mellett egy államtitkári poszt lesz a jövőben, az egyes szakterületeket pedig szakmai államtitkárok irányítják majd.

A képviselőknek is fizetni kell az utazásért

Változik a képviselők utazási költségtérítésének egyéb szabályozása is, az önkormányzati posztot is betöltők a jövőben legfeljebb egy helyen számolhatják el utazási költségeiket – mondta el az InfoRádió tudósítója.

Csökkenő bizottságok

Az eddigi 25 bizottság helyett a jövőben csak 18 lesz, így néhány kormánypárti képviselő kivételével a politikusok már csak egy testületben kapnak helyet.

A házbizottság ülésének dokumentumát négy párt írta alá, az MDF csak tudomásul vette az abban foglaltakat. A Fidesz részéről ugyanis felvetődött, hogy a legkisebb ellenzéki frakció ne adjon alelnököt a Háznak. Az alelnökök kérdéséről így egy hét múlva tovább egyeztetnek. A Fideszt képviselő Répássy Róbert a megbeszélés után közölte, június 9-ig felfüggesztik a kétharmados törvényekről folytatott egyeztetést, a következő napokban a kormányprogramra koncentrálnak.

A kormány szombaton küldte meg az ellenzéki pártoknak az Országgyűlésben kétharmados támogatást igénylő kilenc jogszabálytervezetet. Az átküldött törvénycsomag tartalmazza a miniszterhelyettesi poszt bevezetéséhez, valamint a regionális választással kapcsolatos alkotmánymódosítást, az országgyűlési képviselők összeférhetetlenségével összefüggő új szabályozást, a pártfinanszírozási törvény és a mentelmi jog módosítását is.

Megküldték az ellenzéknek a jogalkotási törvényjavaslatot és az Országgyűlés házszabályáról szóló jogszabálytervezetet, a regionális önkormányzatok szerepének tisztázásra vonatkozó előterjesztéseket, a választási jogszabályok módosítását, amely a kisebb létszámú önkormányzatokra, Országgyűlésre, a megyei és fővárosi közgyűlések létszámának 20 százalékos csökkentésére tesz javaslatot már idén ősztől.

A Fidesz 200 fős parlamentet javasol

A Fidesz a kormánynak juttatta el pénteken a párt által kidolgozott demokrácia-törvénycsomagot, amelyben az ellenzéki párt 200 fős parlament létrehozását javasolta, valamint azt, hogy az Országgyűlés létszámát rögzítsék az alkotmányban. Indítványozzák, hogy a kormánytagok viseljenek személyes anyagi felelősséget a költségvetés teljesüléséért.

A Fidesz javaslata szerint nyilvánossá kellene tenni az országgyűlési képviselők és gazdasági társaságaik állami és uniós támogatását, a többségi állami tulajdonban lévő társaságok vezetőinek névsorát és díjazásukat. A közhatalmi feladatokat ellátó és közvagyonnal gazdálkodó tisztséget betöltő személyek esetében indítványozzák, hogy a vagyonbevalláson túl az adóbevallás is legyen nyilvános.

teletext.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.