Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. Törvény 187. § (2) bekezdése szerint családtervezési célból a művi meddővé tétel a 35. életévét betöltött vagy legalább három vér szerinti gyermekkel rendelkező személynél végezhető el. Az Ab 43/2005 (XI. 14.) AB számú határozatával ezt a rendelkezést alkotmányellenesnek nyilvánította és hatályát 2006. június 30. napjával megszüntette.
A nyilatkozatok szerint az Alkotmánybíróságot a döntés meghozatalánál az vezérelte, hogy az egyén önrendelkezési jogának (mely az Alkotmánnyal össze nem egyeztethető módon a művi meddővé tételhez feltételeket szabott) súlyos és aránytalan korlátozását megszüntesse. A Fidesz-KDNP parlamenti frakciószövetségének női politikai csoportja egyhangúan tiltakozik a művi meddővé tétel fenti, szinte korlátlan engedélyezése ellen – írja a Fidesz parlamenti frakciószövetségének női politikai csoportja nevében Pelczné dr. Gáll Ildikó a Fidesz és dr. Hoffmann Rózsa, aKDNP frakcióvezető-helyettese.
A közleménykiadói egyetértenek az Alkotmánybíróság egyes tagjainak különvéleményével, amely azt hangsúlyozza, hogy a nem egészségügyi okból való meddővé tétel az emberi méltóság csorbulásával járó fogyatékosságot okoz, így erre az önrendelkezési joga nem terjed ki. Egyetértenek továbbá a Magyar Orvosi Kamara és a szakmai kollégiumok állásfoglalásával is, melyek szerint az orvos a beteg emberek gyógyítására esküdött fel és nem a betegek csonkítása a feladata. A meddővé tétellel kapcsolatos döntést, az érintett mindenképpen valamilyen kényszer hatása alatt hozza meg, pillanatnyi tudati és lelki állapota függvényében. Ilyenkor nem várható el tőle, hogy számot vessen a visszafordíthatatlan biológiai csonkítás lelki, egészségügyi és társadalmi kockázatával – fogalmaz a közlemény
A törvényalkotó kötelessége, hogy az embert ilyen esetekre önmagával szemben is megvédje. Ezért az aláírók felkérik a parlament képviselőnőit, hogy pártállástól függetlenül, támogatásukkal csatlakozzanak a tiltakozó közleményükhöz.
(OS)

A szívműtét után végre hazamehetne Gyuszika, de ehhez még segítségre van szükség