Földrengés után vulkánkitörés sújthatja Indonéziát

Megérkezett a Baptista Szeretetszolgálat orvosi-egészségügyi második csoportja Indonéziába. A legfrissebb adatok szerint 5136-ra emelkedett a szombati földrengés halálos áldozatainak száma, s hozzávetőleg húszezren sérültek meg, míg körülbelül négyezer épület omlott össze Jáva szigetén. Tovább súlyosbítja a helyzetet a Merapi vulkán küszöbön álló kitörése.• Szükségállapotot hirdetett a kormány Indonéziában

MNO
2006. 05. 29. 16:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A földrengés sújtotta Yogyakartában a kórházak megteltek, az emberek kimerültek, de a helyzet rendeződni látszik – mondta a Független Hírügynökség kérdésére Pavelcze László, az Indonéziában dolgozó magyar orvoscsapat vezetője. A tízfős gárda várhatóan jövő keddig segít a térségben, de ha a szükség úgy hozza, tovább maradnak.

A Magyar Baptista Szeretetszolgálat első, háromfős csapata még vasárnap délután érkezett Yogyakartába, és azóta is az ottani Bethesda kórházban dolgoznak. A másik, hétfős magyar csapat hétfő reggel érkezett a térségbe, 500 kilónyi felszereléssel együtt. Ők két szingapúri ápolónővel, illetve két indonéz orvossal kiegészülve a hatóságok kérésére Yogyakarta külvárosi részén ápolják a sebesülteket.

Pavelcze László, a csapat vezetője szerint az első egy-két nap sokkja után az indonéz kormány feleszmélt, és jól kezeli a helyzetet. Ez azt jelenti, hogy már sehol sem látni sebesülteket az utcán; a kórházak ugyan zsúfolásig teltek, de az indonéz katonaorvosok minden sebesültet elláttak. A magyarok úgy tervezik, háromfelé válnak, és a környéket járva segítenek a már hazakerült betegek sebeinek átkötözésében.

Kilenctagú orvoscsoportot indít kedden a térségbe a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Főnix Speciális Mentők az indonéz nagykövet kérésére, s kilenc napot töltenek el a katasztrófa helyszínén – közölte Győri Lajos, a szeretetszolgálat közép-magyarországi régiójának elnöke. Az orvosok között sebész, szemész, traumatológus is segíti a természeti katasztrófa sérültjeit.

Tovább súlyosbítja a helyzetet a Merapi vulkán küszöbön álló kitörése. Egyrészt azért, mert újabb katasztrófát idézhet elő, másrészt pedig mert a tűzhányó pusztítására felkészülve a hatóságok által félretett segélyeket költik most el a körülmények javítására.

Egyre nő az áldozatok száma

Közben a hivatalos adatok szerint ötezer fölé, 5136-ra emelkedett az indonéziai földrengés halálos áldozatainak száma. A szociális ügyek minisztériuma közölte, hogy becslések szerint húszezer sérült van, és 4 ezer épület omlott össze Jáva szigetén a szombati földmozgás következtében. A mentőcsapatok még mindig megfeszített erővel kutatnak túlélők után.

A Richter-skála szerinti 6,2-es erejű földrengés szombat reggel volt Yogyakarta közelében, a tengerfenék alatt. A közeli Bantulban az épületek nagy része romba dőlt, mintegy 200 ezer ember maradt fedél nélkül.

A kormány szükségállapotot rendelt el. Az indonéz alelnök azt ígérte, a kormányzat egy éven belül elvégzi a teljes újjáépítést. A szükségállapotot egyelőre három hónapra hirdették ki, hogy ezalatt könnyebben lehessen élelmet, egészségügyi ellátást és lakhelyet nyújtani a hajlék nélkül maradt embereknek.

Az Egyesült Államok, Ausztrália, Kína és Japán együttesen több mint 7 millió dolláros segélyt küld Indonéziába. Már megérkezett a katasztrófa sújtotta térségbe az ENSZ első segélyszállítmánya, amely sátrakból, vízből, tűzhelyekből és edényekből áll.

(Forrás: Magyar Rádió, Klubrádió, MTV Teletext, uno.hu, nepszava.hu, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.