A földrengés sújtotta Yogyakartában a kórházak megteltek, az emberek kimerültek, de a helyzet rendeződni látszik – mondta a Független Hírügynökség kérdésére Pavelcze László, az Indonéziában dolgozó magyar orvoscsapat vezetője. A tízfős gárda várhatóan jövő keddig segít a térségben, de ha a szükség úgy hozza, tovább maradnak.
A Magyar Baptista Szeretetszolgálat első, háromfős csapata még vasárnap délután érkezett Yogyakartába, és azóta is az ottani Bethesda kórházban dolgoznak. A másik, hétfős magyar csapat hétfő reggel érkezett a térségbe, 500 kilónyi felszereléssel együtt. Ők két szingapúri ápolónővel, illetve két indonéz orvossal kiegészülve a hatóságok kérésére Yogyakarta külvárosi részén ápolják a sebesülteket.
Pavelcze László, a csapat vezetője szerint az első egy-két nap sokkja után az indonéz kormány feleszmélt, és jól kezeli a helyzetet. Ez azt jelenti, hogy már sehol sem látni sebesülteket az utcán; a kórházak ugyan zsúfolásig teltek, de az indonéz katonaorvosok minden sebesültet elláttak. A magyarok úgy tervezik, háromfelé válnak, és a környéket járva segítenek a már hazakerült betegek sebeinek átkötözésében.
Kilenctagú orvoscsoportot indít kedden a térségbe a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Főnix Speciális Mentők az indonéz nagykövet kérésére, s kilenc napot töltenek el a katasztrófa helyszínén – közölte Győri Lajos, a szeretetszolgálat közép-magyarországi régiójának elnöke. Az orvosok között sebész, szemész, traumatológus is segíti a természeti katasztrófa sérültjeit.
Tovább súlyosbítja a helyzetet a Merapi vulkán küszöbön álló kitörése. Egyrészt azért, mert újabb katasztrófát idézhet elő, másrészt pedig mert a tűzhányó pusztítására felkészülve a hatóságok által félretett segélyeket költik most el a körülmények javítására.
Egyre nő az áldozatok száma
Közben a hivatalos adatok szerint ötezer fölé, 5136-ra emelkedett az indonéziai földrengés halálos áldozatainak száma. A szociális ügyek minisztériuma közölte, hogy becslések szerint húszezer sérült van, és 4 ezer épület omlott össze Jáva szigetén a szombati földmozgás következtében. A mentőcsapatok még mindig megfeszített erővel kutatnak túlélők után.
A Richter-skála szerinti 6,2-es erejű földrengés szombat reggel volt Yogyakarta közelében, a tengerfenék alatt. A közeli Bantulban az épületek nagy része romba dőlt, mintegy 200 ezer ember maradt fedél nélkül.
A kormány szükségállapotot rendelt el. Az indonéz alelnök azt ígérte, a kormányzat egy éven belül elvégzi a teljes újjáépítést. A szükségállapotot egyelőre három hónapra hirdették ki, hogy ezalatt könnyebben lehessen élelmet, egészségügyi ellátást és lakhelyet nyújtani a hajlék nélkül maradt embereknek.
Az Egyesült Államok, Ausztrália, Kína és Japán együttesen több mint 7 millió dolláros segélyt küld Indonéziába. Már megérkezett a katasztrófa sújtotta térségbe az ENSZ első segélyszállítmánya, amely sátrakból, vízből, tűzhelyekből és edényekből áll.
(Forrás: Magyar Rádió, Klubrádió, MTV Teletext, uno.hu, nepszava.hu, MNO)

Olyan ritka betegséggel küzd az esőgyerek, amivel korábban az orvosok sem találkoztak