Ken Loach alkotása nyerte az Arany Pálmát

A brit Ken Loach A szél, amely megcsapta Barleyt című filmjének ítélték az Arany Pálmát az 59. cannes-i filmfesztiválon. A nagydíjat a francia Bruno Dumont Flandres című mozija kapta. A cannes-i filmfesztiválon magyar siker is született: Kocsis Ágnes A vírus című alkotása megosztott harmadik díjat kapott a főiskolás vizsgafilmek között.

MNO-összeállítás
2006. 05. 29. 8:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ken Loach filmje nyerte a cannes-i filmfesztivál fődíját. A brit rendező A szél, amely megcsapta Barleyt című alkotásáért vehette át az Arany Pálmát vasárnap este. A film Írország 1920-as éveiről szól, amely nagyban hasonlít a mostani iraki háborúra: szakadár ír harcosok szállnak szembe az országukat megszálló szervezett angol hadsereggel.

A fesztivál második legnagyobb elismerését, a nagydíjat a francia Bruno Dumont Flandres című filmje kapta.

A legjobb férfi főszereplő díját a Days of Glory szereplőgárdája vehette át, a női főszereplő díját Pedro Almodóvar Volverje kapta: a filmben szereplő összes színésznő, így Carmen Maura, Penélope Cruz, Lola Duenas, Blanca Portillo, Yohana Cobo és Chus Lampreave vette át az elismerést. A spanyol rendező ezen kívül a legjobb forgatókönyvért kapott még díjat.

A legjobb rendező a mexikói Alejandro Gonzalez Inarritu lett Bábel című filmjéért.

Harmadik díjat nyert Kocsis Ágnes A vírus című rövidfilmje a főiskolás vizsgafilmek Cinéfondation szekciójában, melybe 1100 vizsgafilm közül 17 alkotást válogattak be. A mű a harmadik díjat az amerikai Sian Heder Mother (Anya) című filmjével megosztva kapta.

Alkotásának elkészítésekor Kocsis Ágnest a külvilágtól való teljes elzártság problematikája izgatta. A főszereplőt megfertőzi egy rejtélyes vírus, ezért egyre inkább magára marad. Mindenki tart tőle, menekülnek a főszereplő elől, aki magában hordozza a vírust, amely így az átlagostól, a mindennapitól való eltérés metaforájává válik. A Bánki Gergely által megformált víruskutató sorsa egyúttal azt a kérdést is felveti, hogy az ember meddig tekinthető ösztönlénynek emberi viszonyaiban.

A Cinéfondation kategória győztese egyébként az argentin filmművészeti egyetemen végzett uruguayi Gustavo Riet Ge és Zeta című kisfilmje lett, a versengés második díját a német Stefan Mueller Mr. Schwartz, Mr. Hazen és Mr. Horlocker című vizsgafilmje kapta.

Kocsis Ágnes Friss levegő című első nagyjátékfilmjét is bemutatták a filmművészet franciaországi fővárosában, a kritikusok hete című szekcióban. Az alkotás világforgalmazásáról is megegyezett Pusztai Ferenc producer az európai művészfilmekkel foglalkozó F for Film nevű francia forgalmazóval.

(Forrás: Magyar Nemzet, uno.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.