A csaknem 2,1 millió munkavállaló, illetve az őket alkalmazó 51 ezer cég adóbevallásában szereplő adatok kikerülhetnek az APEH informatikai rendszeréből. A parlamenti választások lezárulta után ugyanis a kötelező elektronikus adóbevallás rendszere módosult, és az adatokat már nem közvetlenül az adóhatóságnak, hanem a Miniszterelnöki Hivatalnál (MeH) működő úgynevezett Elektronikuskormányzatnak kell benyújtani. Az elektronikus adó- és járulékbevallás rendszerének fejlesztéséért Baja Ferenc, a MeH államtitkára volt felelős, aki jelenleg az Elektronikuskormányzat-központ vezetői posztját tölti be. A megváltozott bevallási rend azért bír különös jelentőséggel, mert az APEH felé történt közvetlen adatszolgáltatás eddig biztosította az adatvédelmet az adóhatóság szigorú hozzáférési szabályozásán keresztül. A rendszer csak a jogosultak számára engedte az adatok kezelését, és csak a legszűkebb APEH-vezetés ismerhette meg teljes körűen azokat. A MeH-en keresztül zajló mostani adatszolgáltatás azonban nem zárja ki annak lehetőségét, hogy akár külső személyek – a szükséges nemzetbiztonsági átvilágítás nélkül – megismerhessék az adóbevallásban szereplő adatokat.
Lovas György, az APEH szóvivője a megváltozott adatszolgáltatási rendszert lapunknak az egyszerűbb ügyintézéssel indokolta. Mint mondta, folyamatosan építik ki az elektronikus ügyintézés rendszerét, így a jövőben azt kívánják elérni, hogy a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) által működtetett kormányzati portálon keresztül menjen végbe a teljes adatközlés, az egykapus ügyfélfogadás keretein belül.
Az alkalmazottakról szóló havi elektronikus bevallás óriási terhet ró a munkáltatókra. A panaszok folyamatosan érkeznek a MeH portáljára. Az adózók elsősorban a bonyolult kitöltést kifogásolják, így azt, hogy egy alkalmazottról minden hónapban 290 sornyi adatot kell leadni (például az alkalmazott férfi-e vagy nő, azaz változott-e a neme a hónap folyamán). További problémát jelent, hogy az elektronikus adóbevallást az adózónak saját részére ki kell nyomtatnia, a rendszer ugyanis az adózó gépéből azonnal törli a beküldött adatállományt. A panaszok miatt az adóhivatal úgy döntött, hogy május 31-ig moratóriumot hirdet, és nem sújtja mulasztási bírsággal azokat, akik késve vagy hibásan nyújtották be bevallásukat. A moratórium nem vonatkozik azonban azokra az adózókra, akik a május 12-i határidőig a MeH ügyfélkapuján nem regisztráltatták magukat. A félmillió forintos bírság rájuk érvényes lesz, ám ezt az adóhatóság tájékoztatása szerint egyedileg fogják elbírálni.
Az elektronikus adóbevallás adatkezelési aggályaira először a Magyar Adófizetők Országos Szövetsége hívta fel a figyelmet a múlt héten, azt kifogásolva, hogy a MeH-nek továbbított adatok nem biztosítják az adatvédelmet, és a bevallások akár ismeretlenek kezébe kerülhetnek. (Mint ismeretes, Baja Ferenc, az Elektronikuskormányzat-központ vezetője nemrég elismerte: ő volt a felelős azért, hogy elérje: az MSZP szavazói a listára adott voksaikkal besegítsék az SZDSZ-t a parlamentbe.)

Kapu Tibor nem véletlenül indult útnak – ezt kevesen tudják