Megszorító csomag: kiknek az érdekében?

Amíg az új kormány programját „reformhangulatban” várják a piacok, a választópolgárok kezdenek elbizonytalanodni. A többség valószínűleg nem arra számított, hogy a régi-új kormány megszorító csomaggal „indít”. És kinek, kiknek az érdekében? A volt és várható pénzügyminiszter, Veres János a napokban egy szakmai fórumon azt mondta, hogy „újkori történelmünk legnagyobb beavatkozására” készül – ahogy ő nevezte – a reformkormány, mert „a meghatározó befektetők” ezt elvárják. • Aláírták az MSZP-SZDSZ koalíciós megálllapodást• Közel került-e az SZDSZ az ezermilliárdokhoz?• Gyurcsány 350-400 milliárdos egyenlegjavításra készül• Pokorni: Tisztességtelen az oktatási reform• Szekeres nem cáfolta, hogy honvédelmi miniszter lesz• Két százalékponttal emelik a társasági adó kulcsát?• Veres: Pótköltségvetés nem lesz, de emelni kell az áfát és az evát

Magyar Nemzet
2006. 05. 29. 6:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogyan adja be a miniszterelnök a szocialistáknak és a társadalomnak a liberálisok keserű piruláját?

Az új kormány programját „reformhangulatban” várják a piacok és remegő gyomorral a polgárok. Bokros Lajos és legjobb magyar tanítványai már készítik a keserű orvosságot, úgymond a mi egészségünk érdekében. De ha meg szeretnénk tudni, kik is ezek a „doktor bácsik”, és valójában kinek az érdekében cselekszenek, érdemes áttekinteni, mit hozott és mit vitt a Bokros-csomag Magyarország lakói számára.

Az új kormány programjával akár már ma megismerkedhetnek az ország lakói. Nem tévedünk nagyot, ha azt mondjuk, a rendszerváltozás óta ez a kormányprogram született a legkülönösebb körülmények között. Részleteiről heteken át szinte semmi sem szivárgott ki, és ennek nem az az oka, hogy a szocialisták különleges konspirációs technikákat alkalmaznának, hanem az, hogy a kijelölt miniszterelnök nem osztotta meg az általa vélt tennivalókat a párt legfelső fórumaival sem. Mert miféle törvények azok, amelyeket nem látott egyetlen minisztériumi tisztviselő sem, nem járták végig a törvényalkotás alkotmányos előkészítő fórumait? A Gyurcsány-kormány programja csak Gyurcsány-csomagnak nevezhető, mert a kormány felállása előtt terjesztik elő – egy-egy részletéről az MSZP elnöksége és a leendő miniszterek is legfeljebb a kijelölt kormányfő blogjából értesülhettek. Ebben a kormányban, úgy tűnik, miniszter csak az lehet, aki vakon írja alá az elé tett papírlapot. Látunk már ilyen népboldogítókat a történelem folyamán, akik akaratuk ellenére, erőnek erejével boldogították a népet. No, de az a kérdés, kik ezek a népboldogítók? Szent életű puritánok, akik soha egy szalmaszálat el nem vettek abból, ami nem az övék, vagy gátlástalan spekulánsok?

Egy-egy elejtett megjegyzésből arra kell következtetnünk, hogy olyan szentekről van szó, akiknek maguk felé hajlik a kezük. A volt és várható pénzügyminiszter, Veres János egy szakmai fórumon a napokban azt mondta, hogy „az újkori történelmünk legnagyobb beavatkozására” készül – ahogy ő nevezte – a reformkormány, mert „a meghatározó befektetők” ezt elvárják. Vértes András, a Gazdaságkutató Intézet vezérigazgatója – mint felkért hozzászóló – megerősítette: „Eddig a befektetők óriási pénzt csináltak itt, és nekünk meg kell csinálni, hogy ők továbbra is sok pénzt csinálhassanak”.

Először rossz lesz – és később is

A spekulánsok – akik előszeretettel befektetőnek hívják magukat – lélekrajzáról hadd idézzünk néhány megállapítást egy szaktekintélytől, aki belülről ismeri ezt a világot. George Soros, a tőzsdecápa A globális kapitalizmus válsága című, magyarul is megjelent könyvében írja: „A tranzakciós piacgazdaságban mindenkinek a saját érdekét kell szem előtt tartania, így az erkölcs, a lelkiismeret csupán teher. Akik nem törődnek a többiekkel, sokkal jobban érvényesülnek. Korunkban az új szemlélet a sikert tartja a legfőbb célnak, és ehhez bármilyen eszközt megenged és jogosnak tekint. Az üzletkötésen alapuló társadalomban az egyén mindenek felett áll, nem kell feltétlenül becsületesnek lennie, ez inkább hátrány.

Csak a hatékonyság számít

A lényeg a hatékonyság, amely nő akkor, ha a becsületességet kiküszöböljük.” Soros kifejti, hogy ez a szemlélet a társadalom minden területén tért hódít. A globális gazdaságot a tőke korlátlan áramlása jellemzi, de ezt nem hangolták össze a társadalom fejlődésével. „Jelenleg a piaci fundamentalizmus az uralkodó, ami azt jelenti, hogy a pénztőkének adják a kormányrudat.” A tőzsdecápa szerint a rendszer legnagyobb hibája, hogy „lehetővé teszi a piaci ténykedést és a profitorientáltságot olyan területeken is, ahol azoknak semmi keresnivalójuk nincs”. Soros elismeri: „Piaci szereplőként magam is a profitom maximalizálásában vagyok érdekelt, de polgárként olyan társadalomban akarok élni, ahol béke, igazság, szabadság érvényesül.” Soros, akinek hatalmas szerepe van a magyar átalakulásban, nem titkolja továbbá: „A pénzpiacok névtelen szereplőjeként soha nem kellett mérlegelnem tetteim társadalmi következményeit. Tudatában voltam annak, hogy némely esetben károsak lehetnek, de betartottam a játékszabályokat, feljogosítva éreztem magam a konzekvenciák semmibevételére.” Kijelenti, csak a nyereség maximálása érdekelte. „Döntéseimet olyan események hatására hoztam meg, amelyek társadalmi következményekkel jártak. A pénzpiacok országokat romba döntő golyóvá válhatnak. Tudjuk, a játékszabályokat a hatalomban lévők hozzák meg, azonban a demokratikus társadalomban a hatalmon levőket a játékosok választják.” A piaci fundamentalizmus tehát kész megvásárolni a politikusokat, s a végén a gátlástalanok nyernek: ez a globális kapitalizmus legnyugtalanítóbb tulajdonsága. E szellem jellegzetes magyar képviselője Bokros Lajos, aki egyszer már eljátszotta, és mint publikációiban, előadásaiban rendszeresen jelezte, másodszor is szívesen eljátszaná a sebész szerepét, aki csonkol, ha kell. A mindentudó népboldogítóét, aki azt mondja, vegyük csak be a keserű orvosságot, „először rossz lesz, de később nagyon jó”. Egyszer már bevettük, de hol van az ígért hatás? A varázsló mutatványa csak akkor sikerülhet, ha elhisszük, hogy tényleg jót akar. Csakhogy Bokros Lajos, Gyurcsány Ferenc és a többi csodadoktor az elmúlt évtizedben ebben az országban tevékenykedtek, és működésükről ismeretekkel rendelkezünk.

Gyurcsány, a pénzcsináló

A megszorításokat – melyeket teljes körűen nem is ismerünk, csak sejtjük, hogy hatósági áremelésekkel, a szociális juttatások lefaragásával, az ingyenes közszolgáltatások fizetőssé tételével és adóemeléssel járnak – egy olyan kormánynak és kormányfőnek kell letuszkolnia a nemzet torkán, aki néhány hete még azt állította, a gazdaság alapvetően rendben van. Ez a köpönyegváltás azonban semmiség ahhoz képest, amit sportminisztersége és miniszterelnökké válása között tett, vagy ahhoz az ellentmondáshoz képest, ami üzletemberi világszemlélete és kommunista ifjúsági vezetőként hangoztatott nézetei között feszül. Lapozzuk fel a jelenlegi miniszterelnök tíz évvel ezelőtt, az Altus Rt. tulajdonos vezetőjeként a Népszabadságnak adott interjúját, és élesen kirajzolódik a Soros által megrajzolt, tisztességet nem ismerő üzletember karaktere. „Nincs lelkiismeret-furdalása amiatt, hogy ön is kötött az állammal, az állam számára végtelenül rossz üzletet?” – kérdezte Gyurcsányt az újságíró. A ma az államférfi képében tetszelgő Gyurcsány cinikus válasza 1996-ban: „Az államot senki sem kényszerítette arra, hogy rossz üzletet kössön velem.”

Másutt: „Ebben az időszakban döntően az információval való rendelkezés tett üzletképessé embereket. A gazdagodás kulcsa a privatizáció volt, vagyis az, hogy az állam átengedte a vagyonát. Azért mondom, hogy átengedte, nem eladta, mert a magyar gyakorlatban sokkal jelentősebb volt az átengedő elem. Ezt a vállalati kört játékpénzért privatizálták. …Azok lehettek nyertesek, akik ezen a piacon tájékozódni tudtak. Kik tudtak tájékozódni? Az előző elit tagjai, akik kapcsolatokkal rendelkeztek. …Nem volt más választásom, mint az 1980-as évek államigazgatási, gazdasági elitjéhez kapcsolatot keresni.” Így került Gyurcsány cégbirodalmához Tatai Ilona, a Taurus volt vezérigazgatója, Kiss Elemér vagy Jantner Antal volt építésügyi miniszterhelyettes. Újságírói kérdésre az ex-KISZ-titkár tagadta, hogy üzleti szerencséjét az Apró Piroska által is vezetett Magyar Hitel Bank segítette, holott épp ebben az évben, 1996-ban vette el feleségül Apró Antal unokáját, Dobrev Klárát.

A bajuszos purifikátor

Sokan emlékeznek még Bokrosra, a Horn-kormány miniszterére, aki odaállt a diákok elé, és felmutatott egy pakli cigarettát. „Csak ennek az árát kell fizetnetek havonta tandíjként, miért háborogtok?” – kérdezte az egybegyűltektől. Bár a felsőoktatási tandíj bevezetése akkor nem valósult meg, a diákokat leckéztető pénzügyminiszter figurája maradandónak bizonyult. Mert a megszorító politika társadalmi elfogadtatása ma is ilyen pályán fut: az államférfi, aki az ismeretek és a megoldás birtokában van, a tudás magaslatáról lekiabálva rója meg a polgárt. „Vedd tudomásul, hogy kevesebbet fogyaszthatsz!” – dörgi a dobogóról. De miféle erkölcsi alapon leckéztette és leckézteti megint a bankárból lett politikus a választót? Bokros Lajos a Budapest Bank éléről lett pénzügyminiszter. Három héttel a Bokros-csomag megjelenése után, Bokros pénzügyminiszter így nyilatkozott a Figyelő cikke szerint: „A bankkonszolidáció ellen már a Budapest Bank vezetőjeként is tiltakoztam. A kormánynak erkölcsi alapja sincsen a konszolidáció folytatására abban a szűkös helyzetben, amikor a családoktól kell elvennie 50 milliárd forintot, akkor ennek többszörösét nem lehet a bankok és a csőd szélén álló vállalatok feneketlen szájába tömni, a jó pénzt továbbra is a rossz után dobni.” A Figyelő így folytatja: Bokros Lajos hangsúlyozta, nem lesz bank- és adóskonszolidáció, az állam pénzét nem hagyja elherdálni, amíg ő a pénzügyminiszter. Nem sokkal később, június 7-én a Világgazdaság azt írta, hogy a bankokat konszolidálták 385 milliárd forint kibocsátott és 349 milliárd forintnak megfelelő értékben átadott államkötvénnyel. Bokros Lajos azonban nem csak általában segítette a bankokat. Korábbi munkahelye, a Budapest Bank már pénzügyminiszteri segítségével különböző címeken 28 milliárd forint állami segítséget kapott az adófizetők terhére – a Világgazdaság kimutatása szerint. Ezek után Bokros már a tulajdonos állam nevében léphetett fel a bank eladójaként, s az így került egy közvetítőhöz, ki továbbadhatta a General Electric konszernnek. Egy másik trükkje az Állami Számvevőszék figyelmét is felkeltette. 1994 utolsó munkanapján a Pénzügyminisztérium eladta a Magyar Befektetési és Fejlesztési Banknak az államot illető 63 ezer millió forint névértékű követelést 403,5 millió forintért, a névérték 0,65 százalékáért. Ám még egy ilyen töredékes vételár sem folyt be teljesen az államkasszába, mert magánszemélyektől való részvényvásárlásra fordították Bokros miniszter felkérésére. Az ÁSZ a legfőbb ügyészhez fordult az ügy „büntetőjogi szemléletű megvizsgálására”. Mielőtt elfelejtenénk, az ügyletben a társ bankelnököt Medgyessy Péternek hívták.

A megszorítások és az OECD

Hazánk a Bokros-csomaggal hitelesítette magát Soros világában, így már helye lehetett a „legfejlettebbek” tömörülésében: 1996. május 7-én belépett az OECD-be. Egy év múlva készült vizsgálati jelentésükben, a Bokros-csomagra hivatkozásul szolgáló évre, 1994-re vonatkozóan leírják, hogy a GDP 8,4 százaléka volt ugyan a költségvetési hiány, ám ebből 5,7 százalék a kamatokra ment, tehát a kamat nélküli egyenleg, amely a közkiadások mutatója, jobb volt (2,7 százalék), mint a ma legszigorúbbként ismert EU-elvárás. 1996-ra a kamat nélküli egyenleg 3,6 százalék többletre emelkedett, azaz a GDP 6,3 százalékával javult, míg a teljes államháztartási hiány 3,1 százalékos lett. Ezt a hatalmas változást úgy érték el, hogy – írják az OECD emberei – „kihasználva a magyar béralku rendszert, 1995-ben és 1996-ban a központi erőforrásokat a munkától a tőke felé csoportosítsák át, a nominális bérnövekedés jelentős mérséklése és a reálbérek számottevő csökkentése útján”. Az OECD arra is rámutat, hogy ötszörösére ugrott a privatizációs bevétel, amit nem beruházásra, hanem előre hozott adósságtörlesztésre használtunk fel. Az OECD tanulmánya, ha nem is mondja ki nyíltan, de alátámasztja, Magyarország egy pénzügyi trükkel, a megnövelt kamatok és a forint csúszó leértékelése útján gerjesztett inflációval átengedte reáljavait, piacát és az érte kapott pénzt a nemzetközi tőkének – anélkül, hogy bármit kapott volna érte.

Akinek a Bokros-csomag hozta az első százmilliót

Bokros és három társa az Élet és Irodalom című hetilapban Utolsó esély címmel kínálta a sokkterápiáját az új kormánynak. A Bokros-csomag és a Soros által felmagasztalt árfolyam-spekuláció kapcsolatát ugyanez a hetilap 2000. május 12-én, a Bankár Holding Rt. esettanulmányával mutatja be az O. Szabó–Tóth–Vajda szerzőtrió Az első millió – a bankárcsoport tíz éve című cikkében. A történet lényege, hogy a Bokros–Surányi páros 1995. februári kinevezése a pénzügyminiszteri és jegybankelnöki posztra a pénzpiaci cápák győzelme volt, mert ők arra vártak, hogy a kormány drasztikusan értékelje le a forintot. Ezért határidős lekötésre márkát, dollárt vettek, hogy a majdani árfolyam különbözetét zsebre vágják. Miután a venni és eladni óhajtott devizának csak öt százalékát kellett letenni, így sok százmillió forintos pozíciókat nyitottak. 1995. március 10-én, pénteken Kovács Gábort, a Bankár Holding Rt. főtulajdonosát kereste Nagy Sándor szocialista potentát telefonon. Pár perc múlva Kovács visszajött a szobába, és – a többiek szerint, akik ekkor vele voltak – euforikus hangulatban végigröpült a termen. Két nappal később, március 12-én, vasárnap a rendkívüli kormányülésen elfogadták a Bokros-csomagot, és kilenc százalékkal leértékelték a forintot. A devizapiac jól értesült cápái, a politikával jóban lévők hatalmas haszonra tettek szert. A Bankár Kft. egy csapásra a magyar nagyvállalatok sorába, Kovács pedig az ország leggazdagabb emberei közé emelkedett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.