Ströbele törökül akarja a német himnuszt

Az Egyesült Államokba bevándorló latin-amerikaiak helyzetével foglalkozik a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Közel 200 ezer szlovák talált munkát az EU-csatlakozás után más tagállamokban – számol be a Die Presse. A német himnusz hivatalos török változatának használatára tett javaslatot a zöldek frakcióvezető helyettese – cikkezik a Focus. A Financial Times Deutschland cikke szerint Közép-Európában a nemzeti érdekeket hangsúlyozó, euroszkeptikus kormányok politizálása várható.

2006. 05. 03. 8:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német lap az Egyesült Államokban élő latinok helyzetével foglalkozik a május 1-jei bojkottot követően. A latin-amerikai bevándorlók csoportja az Egyesült Államokban hatalmassá nőtt, s még növekedni fog. Jelenleg 40 milliónyi spanyol ajkú él a 300 millió amerikaiból, akik 2002 közepe óta az Egyesült Államok legnagyobb kisebbsége, nagyobb, mint a feketéké – fejtegeti a lap. A demográfiai szakértők véleménye szerint a latinok aránya az évszázad közepére a 420 milliós lakosságból 103 milliónyira gyarapodik majd, és ezzel elérik azt a pontot, amikor az Egyesült Államokban a fehér európai származású lakosság már csak egy relatív többséget alkot.

A lap szerint a bevándorlási vita kapcsán az alapvető kérdés a nemzeti identitás ügye, mely válságban van, s ennek alapvető oka az eltérő nyelvű és kultúrájú latin bevándorlók áradata. Az elmúlt évtizedek spanyol ajkú bevándorlói alapjában különböznek a XIX. és XX. században Európából és Ázsiából érkezettektől. A bevándorlók már nem a nagy óceánt átszelve érkeznek, mely visszafordíthatatlanul elvágja őket szülőföldjüktől, hanem egy földnyelv továbbra is összeköti őket szülőhazájukkal.

Pontosan a spanyol nyelvhez való viszonyban látható a bevándorlási vita és az identitás válság két legfontosabb áramlata. A riadót fújó frakcióból attól óvnak, hogy már zajlik a latinok „reconquistája“, a XIX. században elveszített területek demográfiai eszközökkel történő visszahódítása, melynek során már területi és kulturális igényeiket is bejelentik az olyan szövetségi államokra, mint Kalifornia, Arizona és Új-Mexikó – s most már az amerikai himnuszt is lefordították spanyolra.

Mások szociális munkásként a latinok nem kellő alkalmazkodási képessége miatt aggódnak, ami immár a második-harmadik generációban is a gettósodásban és a képzettségi statisztikákban történő lemaradásban nyilvánul meg. A magabiztosak számára az a természetes, ha a gazdaság a latinok vásárlóerejéért anyanyelvükön száll versenybe, hiszen mindenki dollárja egyformán értékes, s így integrálódnak az amerikai társadalomba, annak minden jogával és kötelezettségével egyetemben.

Focus (focus.msn.de)

A müncheni hírmagazin arról ír, hogy Hans-Christian Ströbele, a zöldek egyik meghatározó politikusa a német himnusz hivatalos török változatának használatára tett javaslatot, és ezzel pártjában komoly vitát robbantott ki. A bevándorlók ezt a himnusz változatot, „Németország soknyelvűségének szimbólumaként” énekelhessék – nyilatkozta a párt frakcióvezető helyettese, utalva az Egyesült Államokban a spanyol nyelvű himnuszról zajló vitára.

„Az integráció jeleként értékelném, ha a török származásúak a himnusz harmadik versszakát törökül énekelhetnék„ – fogalmazott Ströbele. Renate Künast, a zöldek frakcióvezetője visszautasította a javaslatot, mint Wolfgang Bosbach, a CDU frakcióvezető-helyettese is, aki szerint „a német himnusz török változata az integráció ellentéte lenne”.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap a pozsonyi kormány legfrissebb statisztikáit idézi, mely szerint az ország uniós tagsága óta 170.000 szlovák állampolgár talált egy másik EU tagállamban munkát. A legtöbben, 75.700-an Csehországban, míg 20.000-en Magyarországon találtak munkát. A munkaerőpiacát már korábban megnyitó Nagy Britanniában és Írországban 36.400-an, illetve 15.200-an dolgoznak. Ausztriában a legális szlovákiai munkavállalók száma eléri a 7100-at.

A cikk megemlíti, hogy eközben Pozsonyban éles vita robbant ki a kivándorlás következményeiről. Robert Fico, a baloldali populista ellenzéki vezető óvott a XIX. század vége óta legnagyobb kivándorlási hullámtól.

Financial Times Deutschland (ftd.de)

A gazdasági liberalizmust zászlajára író lap az új EU tagállamokban fújó protekcionista szelekkel foglalkozik. Amikor a közép-európai államok elindultak a piacgazdaság és a demokrácia útján, a külföld felé való nyitottság fontos elemét képezte az érintett országok integrációs stratégiájának: Lengyelország, Magyarország, Csehország mindent megtettek, hogy befektetőket csábítsanak az országba. Külföldi áruk árasztották el akkor ezeket az országokat, s akinek ez nem tetszett, az örök múltba fordulónak számított.

Ma, két évvel a közép-európai országok uniós tagságát követően, számos helyen megváltozott a hangulat. Nemsokára a lengyel kormányban fog ülni a lengyel sokkterápia atyjának tekintett Leszek Balcerowicz legnagyobb ellenfele, a radikális parasztvezér Andrzej Lepper, aki egykor az országhatárokon szervezett blokáddal keltett hangulatot az országba beáramló külföldi termékek ellen. Magyarországon a volt miniszterelnök, Orbán Viktor a kemény nacionalizmust súroló választási kampányt folytatott. A nemzetközi tőke egykori kedvence(?) bírálta a nemzetközi vállalkozások magyarországi befolyását, s helyette a „magyar szolidaritás korszakát” ígérte. Orbán csak minimálisan veszített a nemzeti infrastruktúra programokkal és állami tervekkel kampányoló szocialistákkal szemben.

Kai-Olaf Lang, a berlini SWP munkatársa szerint a térségben „Európa-politikai szempontból kevéssé rugalmas” kormányok várhatóak. Olyan pártok kerülhetnek előtérbe, „melyek országaik nemzeti érdekeit erősen hangsúlyozzák és euroszkeptikus hangütéssel politizálnak.” Az új politika nem korlátozódik a szócsatákra. Az új nemzeti konzervatív lengyel kormány alatt radikálisan lelassult a privatizáció tempója. S pontosan a nagyobb új uniós tagállamokban halasztódik egyre inkább az uniós integráció következő lépése, az euró bevezetése.

Néhány megfigyelő számára Közép-Európa erősödő bezárkózása a nyugaton történtek következménye. „A gazdasági nacionalizmus és egoizmus a gazdasági növekedés hiánya miatt nyugaton is megnőtt” – vélekedik Balázs Péter, a CEU professzora, volt uniós biztos. „Nem meglepő, hogy ez a protekcionista hullám most átcsapott Közép-Európára” – fogalmazott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.