Tízezer tanár kerülhet utcára

A koalíció által elfogadott oktatási program keretében végrehajtandó óraszámemelés következtében mintegy tízezer pedagógust bocsáthatnak el, míg a tanárok kötelező óraszámát heti négy órával növelhetik. A nem pedagógiai munkát végzőket nem lesz kötelező közalkalmazottként foglalkoztatni. • Nem erősítették meg az óraszámemelést az OM-nél• Tiltakozik a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete• Üzletesítené az oktatást Gyurcsány

MNO
2006. 05. 23. 7:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két éven belül a jelenlegi húszról huszonnégyre nőhet a pedagógusok heti óraszáma – a Népszabadság információi szerint ezt is tartalmazza az MSZP és az SZDSZ által elfogadott oktatási programcsomag. Az emelés két lépésben történne, és az intézmény fenntartójának döntésétől függene. A lap úgy tudja, a következő tanévtől a jelenlegi heti húsz kötelező tanítási óra mellett az iskola igazgatója további két, nem tanítási óra ledolgozására kötelezheti pedagógusait – például a felzárkóztató foglalkozások keretében. Jövő szeptembertől a munkáltató emellett további heti két tanórát is előírhat tanárainak.

A legfejlettebb gazdaságú országokat tömörítő OECD adatai szerint nemzetközi viszonylatban Magyarországon a legalacsonyabb a pedagógusok éves óraszáma: egy tanévben 555 órát tanítanak. Más országok tanárai ennél legalább százzal többet. Mint azt a Népszabadság is jelzi, több magyar pedagógus is kifogásolta a fenti adatokat. Egyrészt ha a heti kötelező 20 órát megszorozzuk az évi 36, illetve 37 tanítási héttel, több mint 700 órás tanítási év jön ki. Másrészt Magyarországon 45 perces tanítási órák vannak, az OECD viszont 60 perces órákkal számol.

A nemzetközi adatok szerint a magyar oktatási rendszer emellett rendkívül munkaerő-igényes: hazánkban ezer tanulót valamivel több mint 90 pedagógus oktat, az OECD-országokban viszont csak hetven.

Nem lesz közalkalmazott minden iskolai dolgozó

Az óraszámemelés következtében szakértők becslése szerint hosszú távon mintegy tízezerrel csökkenhet a jelenleg mintegy 150 ezer fős pedagógusgárda. Oktatáskutatók szerint azonban önmagában ezzel a lépéssel a probléma korántsem szűnik meg. Az oktatási rendszer munkaerőigénye ettől nem lesz kisebb, legföljebb kevesebb pedagógus végzi majd el ugyanazt a munkamennyiséget, aminek ráadásul a szükségessége is megkérdőjelezhető.

Az oktatási program szerint a jövőben a munkáltatónak a nem pedagógiai munkát végzőket nem lesz kötelező közalkalmazottként foglalkoztatnia. Az oktatási kormányzat e lépéstől „ésszerűbb munkaszervezést” vár – derül ki a Népszabadság cikkéből, mely szerint a közalkalmazotti jogviszony „jelentős adminisztratív munkával” terheli a tanárokat. Ezekre a feladatokra ezentúl olcsóbb munkaerőt, tehát nem közalkalmazottat lehet majd fölvenni – írja a lap.

Megszűnik az egységes béremelés

A fenti lépéseket a lap információi szerint differenciált béremelési rendszer követi: a koalíció elfogadta ugyanis, hogy a jövőben a béremeléseknek csak a felét lesz majd kötelező egyenlő arányban szétosztani a pedagógusok között. A fennmaradó 50 százalékot differenciáltan, a munkájuk minőségétől függően kapnák meg a tanárok.

Forrás: Népszabadság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.