Az erdélyi magyarokat is ellehetetlenítheti a Gyurcsány-csomag

Ne csökkentsék a határon túli magyar közösségeknek szánt költségvetési támogatásokat, mert az erdélyi magyar közösség megmaradása a civil szféra létén és működésén múlik – kéri a Magyar Civil Szervezetek Erdélyi Szövetsége a Krónika által idézett nyílt levelében. A Biztonsági-Informatív Ügynökség (BIA) félévi jelentése szerint a Vajdaságban elő nemzeti kisebbségek azon mesterkednek, hogy megvalósíthassák szeparatista törekvéseiket – számol be a Magyar Szó.

Kurkó Noémi
2006. 06. 20. 9:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fenyegető támogatás-elvonás

Az erdélyi magyar civil szféra létén múlik az erdélyi magyar közösség megmaradása – írja a Magyar Civil Szervezetek Erdélyi Szövetségének (MCSZESZ) igazgatótanácsa a magyarországi politikai vezetőknek címzett nyílt levelében, melyben amellett érvel, hogy ne csökkentsék a határon túli magyar közösségeknek szánt költségvetési támogatásokat. Az MCSZESZ kifejti, hogy a romániai gazdasági élet szereplői, a helyi elit még nem képes a civil szervezetek működtetéséhez szükséges anyagi terheket biztosítani, ezért a szervezetek jelentős mértékben függnek a magyarországi pénzforrásoktól. Az elmúlt évek korlátozó intézkedései már eddig is érzékenyen érintették a közösséget, „az újabb megszorítások több szervezetünk működésének beszüntetéséhez vezetne” – áll a Bodó Barna elnök által aláírt levélben. A levelet egy nappal Szilvásy György kancelláriaminiszter bejelentése előtt küldték el, miszerint a kormány a különböző költségvetési szervek leépítésére készül, amely a közalapítványokat is fokozottan érinti – olvasható az erdely.ma honlapon a Krónika nyomán.

A DP kiüresítené a kisebbségi törvényt

Nem fogadják el a kisebbségi törvényt, amíg nem áll összhangban az alkotmány rendelkezéseivel és a Velencei Bizottság ajánlásaival – jelentette ki Emil Boc, a Demokrata Párt (DP) elnöke. Hozzátette: pártja csakis abban az esetben szavazza meg a kisebbségek jogállásáról szóló törvényt, ha kiveszik belőle a kisebbségi autonómiatanácsokról és ezek vétójogáról szóló fejezetet. A tervezet megnyirbálását azzal indokolják a demokraták, hogy a már létező Kisebbségi Tanács mellett fölösleges még autonómiatanácsokat is létrehozni. A pártelnök továbbá úgy vélekedett, hogy vétójog helyett elég, ha konzultatív, véleményezési joggal rendelkezik a Kisebbségi Tanács. A kulturális autonómiáról szóló, azaz az autonómiatanácsokra vonatkozó fejezetet egyébként a héten vitatja meg a három illetékes parlamenti bizottság.

Szeparatista kisebbségek, avagy Vajdaság mint kockázati tényező

Megvitatta és egyhangúlag elfogadta képviselőház védelmi és biztonsági kérdésekkel foglalkozó bizottsága tegnap a Biztonsági-Informatív Ügynökség (BIA) 2006 első félévére vonatkozó jelentését, amely megállapítja, hogy a szerbiai biztonsági helyzet a sokasodó kockázati tényezők ellenére is stabil. Az ülésen felszólaló Rade Bulatovic, a BIA igazgatója a biztonsági kockázati tényezők közé Kosovo-Metohiját, a radikális iszlám vonal terjedése miatt a raskai körzetet, Dél-Szerbiát és Vajdaságot sorolta. A jelentéssel összhangban kijelentette, hogy a nemzetközi közösség egy része Szerbia stratégiai érdekét – az euroatlanti csatlakozást – nyomásgyakorlásra használja fel, elsősorban a hágai törvényszék iránti kötelezettségek teljesítését illetően. A Vajdaság területén élő nemzeti kisebbségek pedig visszaélnek az aktuális politikai folyamatokkal, mint amilyen Koszovó státusának meghatározása és az államközösség megszűnése, hogy rejtve, különböző új kezdeményezések által valósíthassák meg szeparatista törekvéseiket – idézi Bulatovic szavait a Magyar Szó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.