Egyeztetés nélkül került ki a kormány új oktatási programja

Miközben a pedagógus érdekvédő szervezet vezetője, Kerpen Gábor „sajtóhírek megerősítését” várta, a kormány nyilvánosságra hozta 163 pontos, négy évre szóló oktatási cselekvési tervét. A tervezetből kiderül: beteljesedik mindaz, amitől a szakszervezet és az ellenzék tartott.

MNO-összefoglaló
2006. 06. 02. 22:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sem az ellenzék erőteljes támadása, sem a tárgyalások megkezdését eddig eredménytelenül sürgető pedagógus érdekvédelmi szervezet ellenállása nem befolyásolta az oktatási tárcát programja megalkotásában – legalábbis ez derül ki a 163 pontos, négy évre szóló oktatási cselekvési tervből, mely ma került nyilvánosságra.

Az általános iskola első három évében továbbra is csak a szülő beleegyezésével lehet majd buktatni, s az eddiginél jóval nehezebb lesz „enyhe értelmi fogyatékossá” minősíteni az iskolaérett gyerekeket – áll a dokumentumban, mely hangsúlyt helyez az úgynevezett Utolsó Padból program folytatására.

2008. szeptember 1-től megszűnik a nyolc évfolyamos gimnázium, s négy, hat vagy tizenkét évfolyamos intézményként működhet tovább. A pedagógusok kötelező óraszámát 2007. szeptember 1-től 20-ról 22-re növelnék, az alkalmazási feltételek 2010-től bővülnének a számítógép alkalmazási ismeretekkel. 2010-re a hitéleti képzés kivételével megszüntetnék a garantált létszámkeretet, s az ahhoz kapcsolódó garantált költségvetési támogatást.

A pedagógusképzés reformjával a bolognai folyamat részeként 2011-től a kibocsátott friss diplomások száma 40 százalékra csökken. A nem pedagógiai munkát végző iskolai alkalmazottak kötelező közalkalmazotti foglalkoztatására vonatkozó előírásokat meg kell szüntetni.

Elment egymás mellett a program és az érdekvédelem

Mint az Info Rádió is jelezte: óvodától egyetemig számos ponton eltér az MSZP választási ígérethalmaza és a most bemutatott kormányprogram oktatási fejezete. Az ígéretekben nem szerepelt az alsó tagozatok esetleges bezárása, az utólagos képzési hozzájárulásnak nevezett tandíj, a nyolcosztályos gimnáziumok megreformálása. Ígértek viszont óvodaépítést, kistérségi tanuszodát és hallgatói szociális rendszert. A kampányban nem esett szó a nyolcosztályos gimnáziumok megszüntetéséről, s végképp nem beszéltek a tanárok elbocsátásáról és a pedagógusok kötelező óraszámának megemeléséről. A választási ígéretek és a kormányprogram legmarkánsabb különbsége a felsőoktatás témakörében fedezhető fel. A választási programban azt ígérte az MSZP, hogy 175 milliárd forintot fordít a felsőoktatás külső-belső megújítására. A kormányprogramban nincs összeg, van viszont tandíj – a kormány szóhasználatával utólagos képzési hozzájárulás –, ami a választási programban még a sorok között sem található meg.

A program ismertetésének idején a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) azonnali tárgyalást kezdeményezett az új oktatási miniszterrel a kormányprogram közoktatást érintő pontjairól. Kerpen Gábor elnök pénteken Budapesten újságírók előtt elmondta: várták azoknak sajtóban elterjedt információknak a megerősítését vagy cáfolatát, „amelyek a kötelező óraszámok emeléséről, a nyolc évfolyamos gimnáziumok leépítéséről szólnak”. Az időközben mindezeket a tényeket megerősítve nyilvánosságra került programot ugyanis nem egyeztették az érdekvédelmi szervezettel.

Az érdekvédő kifogásolta azt is, hogy sajtóhírek szerint az államreform-bizottság vezetője a korábbi pénzügyminiszter, Draskovics Tibor lesz, aki egy 2004. júliusi, polgármesterekhez intézett levelében óraszámemelésről beszélt. Kerpen Gábor kifejtette: amíg nincs reprezentatív felmérés a pedagógusok valós terheléséről, addig nem lehet tárgyalni az óraszámemelésről, utána pedig véleményük szerint „okafogyottá válik”. Mint mondta, a felmérésnek még idén el kell készülnie, ugyanakkor tapasztalataik szerint a pedagógusok már most többet dolgoznak heti 40 óránál.

A szakszervezeti vezető szerint a kormányprogram azt sugallja, hogy a kistelepülések iskoláiban az oktatás színvonala nem garantált. Oktatáskutatók felmérésére hivatkozva kijelentette: ez nem igaz. Ha a kormány a színvonalat gyengének tartja, itt az ideje, hogy megerősítse – jelentette ki, hozzátéve: a kormányprogramban sajnálatos módon nem szerepel sem a kistelepülési iskolák fenntartásának, sem az esetleg ezt néhány településen kiváltó, háztól-házig iskolabuszoztatásnak a garanciája.

Tisztességtelen reform?

Pokorni Zoltán korábban tisztességtelennek nevezte mindazt, ami a kormány oktatási reformjáról kiszivárgott. A Fidesz alelnöke is úgy vélte: éppen az ellenkezője történik annak, amit a koalíciós pártok a kampányban hirdettek és vitatta, hogy túl sok lenne az iskola, a tanár és a diplomás. Nem igaz, hogy a magyar pedagógusok túl keveset dolgoznak, a gyerekekkel töltött idő nálunk ugyanis ugyanannyi, mint az OECD-átlag – emelte ki a Fidesz oktatáspolitikusa.

InfoRádió, Magyar Rádió, MNO

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.