Elérheti a félmilliót a Magyarországon leölt állatok száma

A madárinfluenza miatt leölt állatok száma elérheti a félmilliót Magyarországon. Ezt Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter jelentette ki, miután az Országos Állategészségügyi Intézetben tárgyalt az ország vezető állatorvosaival.

MNO
2006. 06. 12. 16:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az először fertőzött körzethez közel levő telepeken is észleltek madárinfluenzás megbetegedéseket Bács-Kiskun megyében. Az intézkedések szigorúak, a veszélyeztetett körzetben ki kell irtani a háziszárnyasokat.

A madárinfluenza miatt leölt állatok száma amúgy majd elérheti a félmilliót Magyarországon. Ezt a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter jelentette ki, miután az Országos Állategészségügyi Intézetben tárgyalt az ország vezető állatorvosaival. Gráf József elmondta: a magyar kormány eddig mintegy kétmilliárd forintot költött a madárinfluenza elleni védekezésre, és várhatóan további egymilliárd forintra lesz szükség. Az agrárminiszter aláhúzta: a magyar baromfi fogyasztása továbbra is biztonságos.

Azonnali megsemmisítés

Kiskunmajsa és Szank után a megfigyelési zónába tartozó Móricgáton is találtak madárinfluenzával fertőzött állatokat, melyeket azonnal megsemmisítettek – közölte Bács-Kiskun megye főállatorvosa.

- Az eredeti góchoz képest nincs túl nagy távolságra, a tíz kilométeres körzeten belül van az újabb eset. Az eljárás ugyanaz, mint eddig. Kénytelenek vagyunk az állományt egy kilométeres sugarú körben a szokásos módon megsemmisíteni, mert itt olyan a terep- és az állománysűrűség, hogy nincs védőtávolság. Gyakori, hogy az egyik telep szomszédos a másikkal. Meg kell fognunk a betegséget ebben a körzetben, még ilyen áron is – így Molnár Zoltán.

A megyei főállatorvos elmondta: az Európai Unió előírásai szerint az érintett libatelep egy kilométeres körzetében több mint 300 ezer szárnyast megsemmisítése kezdődött meg: ez előreláthatóan egy-két napon belül befejeződik.

„Mészárlás” Bács-Kiskunban

Eddig csaknem 200 ezer szárnyast öltek le Bodoglár körzetében. Jelenleg egy libatelepen szedik össze az állatokat. Elkábítják és konténerekbe teszik őket. Az elaltatott állatok tetemét a solti és a hódmezővásárhelyi fehérjefeldolgozóban semmisítik meg.

Bodogláron folyamatosan fertőtlenítenek. A környék hat településén állatorvosok ellenőrzik a háznál tartott baromfikat. Eddig sehol sem találtak megbetegedést. A rendőrség figyel a szállítási tilalom betartására.

Csongrád megye három nagy baromfifeldolgozó üzeme közül kettő tovább működhet, de csak a zárlat alá vont területen kivülről származó szárnyasokat dolgozhatnak fel. A harmadik üzemben jelenleg nyári karbantartás folyik, így ott semmilyen korlátozó intézkedést nem kellett bevezetni.

Visszaesés előtt a hazai baromfi-fogyasztás

A Baromfi Terméktanács arra számít, hogy a háziszárnyas-állományban megjelent madárinfluenza miatt csökkeni fog a fogyasztás. Takács László a szervezet elnöke a Klubrádió reggeli műsorában ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a betegség szabadon tartott állatokban ütötte fel a fejét.

Takács rámutatott: a fogyasztásból nagymértékben részesedő zártan tartott pulykát és csirkét nem érinti a madárinfluenza. Egyelőre csak a fogyasztásban csekély súllyal részesedő vízi-szárnyasok betegedtek meg – tette hozzá a terméktanács elnöke.

Magyar Rádió, hirado.hu, klubradio.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.