Gyurcsány, a jó fogorvos
„Ne féljetek, nem fog fájni. Legalább is nem annyira, mint sokan feltételezik, vagy megjósolják.” – jó fogorvosként így nyugtatgatta hallgatóságát szombaton Gyurcsány Ferenc. Miként lehet, hogy a 30 százalékos gázáremelés, 12 500 állami alkalmazott elbocsátása, vagy az élelmiszerek áfa-tartalmának megemelése „ne fájjon annyira”? Azt egyelőre senki sem tudja – cikkezik a Der Standard baloldali-liberális napilap a nagy példakép, Tony Blair nyomán haladó Gyurcsány Ferenc megszorításai kapcsán.
A szocialista pénzügyérről elnevezett, 1995-ös Bokros-csomag, valamint Békesi László nyugdíjreformja óta Magyarországon nem történt említésre méltó pénzügyi újítás, mely segítette volt az országnak a globalizáció realitásaihoz történő idomulását – mutat rá a Der Standard. A jobboldali-konzervatív Orbán Viktor még profitált a kedvező világgazdasági klímából, s az újraelosztás zsilipeit megnyitotta a középosztály előtt. Medgyessy Péter rátett egy lapáttal, hogy a szocialista választókat is részesítse az újraelosztás áldásaiban. Gyurcsány – aki 2004 közepén leváltotta Medgyessyt – az áprilisi parlamenti választásokig nem tett semmi említésre méltót. A magyarországi privatizációban „kőgazdaggá” váló Gyurcsány első miniszterelnöki ciklusát az MSZP-n belüli hatalmi bázisának kiépítésére használta – írja a lap.
Gyurcsány, az üstökösként feltűnt sikeres üzletember többek között azon újságcikkeivel vonta magára a figyelmet, melyben Tony Blair házi ideológusának, Anthony Giddens gondolatait ismételgette. „Túl sok az állam ott, ahol nincs semmi keresnivalója és túl kevés ott, ahol szükséges lenne” – máig ez Gyurcsány kedvenc jelszava. Abban az MSZP nevű posztkommunista konglomerátumban, mely az 1989-es fordulatot követően fejvesztve tett hitet a szociáldemokrácia mellett és óvatosan elkerülte az ideológiai aknamezőket, ez az ideológiai injekció, ez az értelemteremtő gondolatfutam izgatóan és felvillanyozóan hatott.
A „blairizmus” ideológiai alkalmazásával Gyurcsány nemcsak eszmei, hanem hatalompolitikai fegyverzetet is nyert. Új kabinetjébe beépítette az MSZP-s potentátokat, például honvédelmi miniszter lett a párt elnökhelyettese, Szekeres Imre. Ezzel egyidőben számos, igen fontos területen elvonta a miniszterek kompetenciáját, hogy azokat a kancelláriához, vagy az újonnan létrehozott Államreform Bizottsághoz delegálja, vagy a nagy pénzosztásokat a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséghez telepítse. Ezek mindegyikének élén régi barátai és hű szövetségesei állnak.
A megszorítási csomaggal az egyre parttalanabbá váló költségvetési hiányt kívánják csökkenteni. A Gyurcsány Ferenc által ígért valódi reformok, így az adócsökkentés, az egészségügy és a közigazgatás átalakítását egyelőre elhalasztják. Ezeket 2008-ban kell megkezdeni, a költségvetés rendbetételét követően – cikkezik a lap.
Régi ismerősök
A baloldali-liberális napilap Régi üzleti partnerek az új hatalmi központban című cikkében az új Gyurcsány-kormány igazi erős embereit mutatja be, köztük Szilvássy Györgyöt,
Draskovics Tibort és Bajnai Gordont .
Der Standard (derstandard.at)
Folyamatosan szivárog a klór Sajóbábonyban