Kiss: csak a munkavállalók járulék-terhei nőnek

Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter szerint a kormány nem a munkaadók terheit fogja növelni, mert nem akarja veszélyeztetni a gazdálkodók versenyképességét, ellenben a munkavállalók egyéni járulékterhei növekednek. A miniszter úgy véli, az uniós pénzek majd megoldják a kis- és közepes vállalkozások gondjait.

MNO
2006. 06. 16. 8:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új intézkedésekkel csupán „az egyéni járulékterhek növekszenek, a cégek oldalán nem növekszenek, tehát a munkaadói járulékokat nem kívánjuk növelni azért, hogy a gazdálkodók versenyképessége ne billenjen meg” – nyilatkozta a tárca vezetője pénteken a köztelevízió reggeli műsorában. Kiss Péter szerint a rossz kommunikáció az oka, hogy sok a félreértés a kormány által most benyújtott törvényekkel kapcsolatban. Ilyen félreértés szerinte az is, hogy szeptembertől az egyéni vállalkozók, valamint a társas vállalkozásokban személyesen közremûködõ tagok kivétel nélkül a minimálbér kétszerese után kötelesek leróni a társadalombiztosítási és egyéb járulékokat. Õsztõl ez minimum 125 ezer, jövõre pedig 131 ezer forintos járulékalapot jelent. A miniszter kijelentette: azok az érintettek, akiknek a jövedelme nem éri el a törvényben meghatározott minimumot, kedvezményt kérhetnek majd.

Kiss szerint az intézkedésekkel nem nő jelentősen a munkanéklküliség sem. Igaz ugyan, hogy a közszférában várhatóak létszámleépítések: az oktatásból is a kötelező óraszám emelkedése miatt , a minisztériumokból mintegy 1200-1500 fő, de ezeket az embereket a kormány rögtönl meg is segíti, például átképzésekkel.

A versenyszférában em a kormánytól, hanem a befektetői döntésektől függ a munkahelyek száma a miniszter szerint, aki azt is hozzátette: az ezermilliárdos megszorításnak durván harmada érinti a vállalkozói szférát, ám nekik mintegy ezermilliárdos fejlesztési lehetőséget biztosítanak majd, elsősorban uniós forrásokból, így végülis háromszorosát adják vissza – 2007-től.
Kiss Péter úgy ítéli meg, a kormány csomagja nem a kisembereket kívánja lehetetlen helyzetbe hozni, ám az nem lehetséges, hogy azok, akik milliókat keresnek – például osztalák formájában –, csupán a minimálbér erejéig részesedjenek e közterhekből.

A kormány által benyújtott csomagban a foglalkoztatót közvetlenül érintő terhek valóban nem növekednek: marad a 29 százalékos járulék-teher. Ennek szerkezete változik egy kissé: idén még 18 százalékos a nyugdíjjárulék, 11 százalékos az egészségbiztosítási, míg jövőre már 21-8 lesz ez az arány. A munkavállalót terhelő járulék viszont 6 százalékra, 2007-től pedig 7 százalékra nő.
Ugyanakkor a vállalkozásokat számtalan olyan intézkedés sújtja majd – áfaemelés, evaemelés, a június 30. után kötelezően megszüntetendő színlelt szerződések terhei, a kétszeres minimálbér után fizetendő kötelező járulék, vagy az „elvárt” adó is, amely még a veszteséges cégeket is megsarcolja stb. –, amelyek hatására vállakozások sora mehet tönkre vagy építheti le alkalmazottait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.