Az új intézkedésekkel csupán „az egyéni járulékterhek növekszenek, a cégek oldalán nem növekszenek, tehát a munkaadói járulékokat nem kívánjuk növelni azért, hogy a gazdálkodók versenyképessége ne billenjen meg” – nyilatkozta a tárca vezetője pénteken a köztelevízió reggeli műsorában. Kiss Péter szerint a rossz kommunikáció az oka, hogy sok a félreértés a kormány által most benyújtott törvényekkel kapcsolatban. Ilyen félreértés szerinte az is, hogy szeptembertől az egyéni vállalkozók, valamint a társas vállalkozásokban személyesen közremûködõ tagok kivétel nélkül a minimálbér kétszerese után kötelesek leróni a társadalombiztosítási és egyéb járulékokat. Õsztõl ez minimum 125 ezer, jövõre pedig 131 ezer forintos járulékalapot jelent. A miniszter kijelentette: azok az érintettek, akiknek a jövedelme nem éri el a törvényben meghatározott minimumot, kedvezményt kérhetnek majd.
Kiss szerint az intézkedésekkel nem nő jelentősen a munkanéklküliség sem. Igaz ugyan, hogy a közszférában várhatóak létszámleépítések: az oktatásból is a kötelező óraszám emelkedése miatt , a minisztériumokból mintegy 1200-1500 fő, de ezeket az embereket a kormány rögtönl meg is segíti, például átképzésekkel.
A versenyszférában em a kormánytól, hanem a befektetői döntésektől függ a munkahelyek száma a miniszter szerint, aki azt is hozzátette: az ezermilliárdos megszorításnak durván harmada érinti a vállalkozói szférát, ám nekik mintegy ezermilliárdos fejlesztési lehetőséget biztosítanak majd, elsősorban uniós forrásokból, így végülis háromszorosát adják vissza – 2007-től.
Kiss Péter úgy ítéli meg, a kormány csomagja nem a kisembereket kívánja lehetetlen helyzetbe hozni, ám az nem lehetséges, hogy azok, akik milliókat keresnek – például osztalák formájában –, csupán a minimálbér erejéig részesedjenek e közterhekből.
A kormány által benyújtott csomagban a foglalkoztatót közvetlenül érintő terhek valóban nem növekednek: marad a 29 százalékos járulék-teher. Ennek szerkezete változik egy kissé: idén még 18 százalékos a nyugdíjjárulék, 11 százalékos az egészségbiztosítási, míg jövőre már 21-8 lesz ez az arány. A munkavállalót terhelő járulék viszont 6 százalékra, 2007-től pedig 7 százalékra nő.
Ugyanakkor a vállalkozásokat számtalan olyan intézkedés sújtja majd – áfaemelés, evaemelés, a június 30. után kötelezően megszüntetendő színlelt szerződések terhei, a kétszeres minimálbér után fizetendő kötelező járulék, vagy az „elvárt” adó is, amely még a veszteséges cégeket is megsarcolja stb. –, amelyek hatására vállakozások sora mehet tönkre vagy építheti le alkalmazottait.
A csőd szélén a Paks ellenfele? Az UEFA vizsgálódik, a CFR tulajdonosa ügyesen motivál
