Navracsics az interjúban elmondta: az ellenzéki frakcióvezető szerepe bizonyos fokig meghatározza a parlamenti megszólalások hangnemét. „Nem lehetek mindennap nyájas és kedélyes, miközben a kormány újabb megszorításokkal áll elő” – fejtette ki.
A frakcióvezető szerint a kormány egyáltalán nem partner az alkotó ellenzékiséghez, csak az államreformot erőlteti. A Fidesz a parlament alakuló ülésén beterjesztette az első határozati javaslatot a költségvetési tanácsról, alkotmánymódosítást kezdeményezett a kétszáz fős parlamentért, mert úgy gondolják, hogy az állam kezdje magán a takarékoskodást, de ehhez először a kiszámítható költségvetési politika alapjait kell megteremteni.
Navracsics szerint a kormánynak be kellene látnia, hogy a jelenlegi államháztartási helyzetben nem az a legfontosabb, hogy megyék legyenek vagy régiók. A lényeges problémák helyett Gyurcsány Ferenc láthatóan ott próbál meg előrelépni, ahol látványosan konfrontálódhat az ellenzékkel. Ahol nagy csinnadrattával lehet műbalhékat csinálni, hogy az emberek ne arra figyeljenek, mennyivel marad kevesebb a pénztárcájukban.
A Fidesz választási ígéreteit takarékos állammal is tudnák teljesíteni – mondta a frakcióvezető, aki úgy véli, a mostani egyáltalán nem az: „nem nevezném annak, ahol két kormány is működik – egy Gyurcsány Ferenc vezetésével egy pedig Bajnai Gordonnal és öt kiöregedett miniszterrel” – jelentette ki.
A poitikus a kampányról szólva elmondta: arra kellene helyezni a hangsúlyt, hogy a hír, még ha rossz is, hihető legyen. „A rosszabbul élünk kampányról például a választók nagy része azt gondolta, hogy hisztériát keltünk, pedig igaz volt”. Navracsics szerint nem Orbán Viktoron múlik, hogy van-e változás a Fideszben, vagy nincs. „Neki magának nyilván mérlegelnie kell, hogy mit akar a jövőben, de a Fidesz életében szerintem nem ez a döntő, hanem hogy tud-e olyan szakpolitikai alternatívát felmutatni, amely tartósan vonzó lehet a választóknak” – tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy vajon elindulna-e az elnöki posztért, amennyiben Orbán Viktor lemondana, nem tudott egyértelmű választ adni, mint mondta, ő alapvetően egyetemi oktató, „aki csak bóklászik a politika csatamezején”. Azt azonban kijelentette: pályáját nem köti össze az elnökével: „Azért vállaltam egy évre a frakció vezetését, mert úgy gondoltam, most még nem lehet megbecsülni ennek a ciklusnak az erővonalait (...) Majd meglátjuk, lesz-e hosszabbítás, vagy marad a képviselőség.”
Az árnyékkormány felállításáról szólva azt mondta, hogy bár számára „nagyon kedves érvek szólnak mellette”, szerinte még nincs itt az ideje. „ De a ciklus közepe táján talán Magyarországon is lehet értelme, mert ezzel kézzelfoghatóbbá válna az ellenzék alternatívája, és így világosabbá lehetne tenni a felelősséget is. Ez egyébként közelebb áll ahhoz az ellenzéki magatartáshoz, amelyet kedvelek” – fejtette ki. Az árnyékkormány azonban nem az előrehozott választások előszele lenne, mert a politikus úgy látja, erre a hazai jogrendszerben minimális az esély: „ahhoz társadalmi katasztrófának vagy olyan, a két évvel ezelőttinél is súlyosabb kormányválságnak kell bekövetkeznie, hogy a kormánytöbbség ne tudjon új miniszterelnököt állítani. De tévedések elkerülésére: árnyékkormányt a politikai verseny részeként hoznánk létre, nem a jelenlegi kabinet megbuktatására” – mondta.
(Magyar Hírlap)
Szijjártó Péter: Új dimenzióba lépett az együttműködés
