Horn Gábor egy internetes műsorban kívánatos dologként beszélt Ukrajna felvételéről az Európai Unióba. – Én azt gondolom, hogy több előnyünk lenne belőle, mint kárunk. Ukrajna egy hatalmas gazdaság, rossz állapotban, ott be lehet fektetni, lehet piacot építeni, beruházni. […] Tehát egy csomó előnyünk lenne belőle – fejtegette a Republikon Alapítvány elnöke a Klikk TV Mélyvíz című minapi műsorában. (15.47-től)
Verseny Horn módra
Figyelemre méltó: bár Horn láthatóan tisztában van azzal, hogy keleti szomszédunk csatlakozása milyen károknak tenné ki hazánkat, ennek ellenére is Ukrajna felvételét sürgeti: – Lenne egy új versenytárs, ez kétségtelen, de én úgy látom, hogy a verseny inkább segít, mint árt – jelentette ki. A közgazdász a versenyt emlegető szófordulattal egyebek mellett
azt bagatellizálta, hogy jelentősen csökkennének vagy akár meg is szűnnének a hazai termelőknek járó uniós agrártámogatások, ezáltal a magyar gazdák mindennapi megélhetése is veszélybe kerülhetne.
Az Ukrajna csatlakozása mellett kardoskodó Horn a kormány által indított véleménynyilvánító szavazás résztvevőiről is lekezelően beszélt: – Meg lehet hülyíteni a magyar társadalom egy részét, több mint kétmillió embert, hogy töltse ki azt, hogy Ukrajna az nem, nem soha.
Mint ismert, a Voks 2025 kérdőíveit kitöltő 2,3 millió magyar elsöprő többsége, 95 százaléka mondott nemet Ukrajna felvételére.
Összhang az ukránpártiságban
Noha Horn elemzőcége, a Republikon Intézet – több más baloldali közvélemény-kutatóval együtt – az elmúlt hónapokban rendszeresen látványosan felülmérte Magyarék népszerűségét, a közgazdász
a Tisza múlt heti kongresszusa után a személyes szimpátiáját is kifejezte a párt iránt egy Facebook-bejegyzésében.
Érdekes egybeesés, hogy ezt követően Horn szinte azonnal kampányolni kezdett Ukrajna uniós tagsága mellett, ugyanis Magyarék szintén ezen a csapásirányon haladnak. Egyrészt a Manfred Weber vezette Európai Néppárt – amelynek a frakciójában ül a Tisza is az Európai Parlamentben – végletesen ukránpárti, s a tagfelvétel csak egy pontja az általuk szorgalmazott intézkedések, pénzadományok és katonai segítség sorában, amelyekkel Ukrajnát támogatnák mindenféle határidő megnevezése nélkül.
A Tisza Párt eddig belesimult a néppárti politikába, például Magyar Péter aláírása is szerepelt egy háborúpárti határozatukon,
s csak ennek nyilvánosságra kerülése után állt elő a Tisza-vezér azzal a magyarázattal, hogy a dokumentumra hamisították a szignóját.
Gyanús kapcsolatok
Nem mellékes körülmény az sem, hogy Magyar többször is eldicsekedett a jó ukrán kapcsolataival, s időközben az is kiderült, hogy egy fontos kontaktja,
Tseber Roland valójában az ukrán hírszerzés illegális tisztje, akit időközben kémkedés gyanúja miatt kiutasítottak hazánkból.
Mindemellett Magyar Péter egyik első számú embere politikai projektjében az a Ruszin-Szendi Romulusz, akinek a neve szintén felmerült az ukrán kémbotrányban. Végül azt is érdemes felidézni, hogy a Magyar Péterék által indított Nemzet hangja kampány eredménye szerint a Tisza-szimpatizánsok több mint 58 százaléka támogatja Ukrajna felvételét az EU-ba.