Az állami nyugdíjrendszer demográfiai, szerkezeti és politikai okok miatt a 2010-et követő években összeomlik, ha nem alakul át – jelentette ki Lengyel László, a Pénzügykutató Rt vezérigazgatója csütörtökön, egy konferencián. A szakember szerint a következtő esztendőkben ugyanis nyugdíjba mennek a Ratkó-korszakban született emberek, ami felborítja a nyugdíjrendszer egyensúlyát. Szerinte ezt a problémát csak külső erőforrások mozgósításával lehet megoldani, ezért úgy véli, hogy nyílttá kell tenni azt a jelenleg is folyó politikát, amely fiatal munkaerőnek az országba történő beáramlását támogatja – idézi Lengyelt az origo.
A Pénzügykutató Rt. vezérigazgatója a problémák csökkentése érdekében azt javasolja, hogy semmilyen járulékcsökkentést és kiadásnövekedést ne tegyen és ígérjen a kormány, valamint szükségesnek tartja a nyugdíjkorhatár 65 évre történő felemelését a férfiak számára ennek a kormányzati ciklusnak a végéig, a nők esetében pedig a következő ciklus lezárultáig.
A magyar nyugdíjrendszer első állami pillére ugyan katasztrofális helyzetben van, de a második, magánnyugdíjpénztári pillér működése sincs teljesen rendben – mondta el a rendezvényen Hamecz István, a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója. Szerinte ugyanis a magánnyugdíjpénztárak alacsony reálhozamot érnek el, és drágán működnek. Az elemző ennél nagyobb problémának tartja, hogy azok az emberek, akik átléptek a magánnyugdíjpénztárakba, alacsonyabb nyugdíjat kapnak majd, mintha az állami rendszerben maradtak volna. A feszültségek csökkentése érdekében Hamecz a nyugdíjkorhatár felemelését, a jelenlegi ár- és jövedelemnövekedéshez igazított nyugdíjemelési rendszer kizárólag árnövekedés-alapúvá alakítását javasolja. A jegybank szakértőinek számításai szerint a nyugdíjkorhatárt 70 éves korra kell emelni.
A nyugdíjrendszer második pillérének versenyhátrányát nem annak támogatásával, hanem az első pillérnek adott támogatások megvonásával kell megszüntetni – hangsúlyozta előadásában Bokros Lajos volt pénzügyminiszter. Szerinte a 13. havi nyugdíjat vissza kell venni, és azt az egészségbiztosításra fordítani. Úgy véli ugyanis, hogy az egészségbiztosítás fenntartásához a nyugdíjasoknak is hozzá kell járulni. A volt pénzügyminiszter egyetért a nyugdíjkorhatár felemelésével, de a társadalmi igazságosság követelményének megfelelően férfiaknak és nőknek egyforma vonulási időt tart indokoltnak.
(origo.hu)

Záporokkal és erős széllel érkezik a hidegfront