Már Kiskinizsre is be lehet jutni személygépkocsival, vízátfolyás miatt azonban továbbra sem járható a Sajólád és Bőcs közötti szakasz. Péntekre virradóra öt, korábban lezárt útszakasz szabadult fel a Hernád mentén – derül ki a Magyar Rádió árvízi körképéből.
A Sajó magas vízállása miatt azonban több települést csak kerülő úton lehet megközelíteni, lezárták a Tiszaújváros és Kesznyéten, a Muhi és Köröm, valamint a Putnok és Borsodbóta közötti utat. Két ház annyira megsérült Ónodon az árvíz miatt, hogy oda már biztosan nem költözhetnek vissza a lakók, a vályogépületek életveszélyessé, lakhatatlanná váltak. A part menti házakból kiköltöztetett emberek rokonoknál, ismerősöknél találtak ideiglenes szállásra, és még nem költözhettek be otthonukba.
A Hernád és a Sajó vízszintje fokozatosan csökken, miközben a Tiszán másodfokúra növelték a készültséget a borsodi szakaszon, de a szakemberek szerint a folyón nem kell nagyobb áradásra számítani.
Víztisztító berendezést vitt a katasztrófavédelem Miskolcra, hogy segítsen az ivóvízellátásban. A berendezés segítségével hajnal óta több ezer liter vizet zacskóztak be. Tegnap több, mint százan betegedtek meg a borsodi megyeszékhelyen, a tisztiorvos szerint elképzelhető, hogy szennyeződés került az ivóvízbe a közeli patakok áradása miatt. A hányással, hasmenéssel, elesettséggel járó eseteket az Egyetemváros, Tapolca, Hejőcsaba és a belváros Városház tértől Tapolca felé eső részéről jelentették. Az ÁNTSZ Borsod-Abaúj-Zemplén megyei intézete csütörtökön közleményt adott ki, amelyben utal a Garadna és Szinva patakok hét végi áradására és arra, hogy emiatt fokozottan ellenőrizik a vízmintákat.
A vizsgálatok eredményét mára ígérik, addig is megelőző jelleggel arra kérték a miskolciakat, hogy az ivóvizet forralják fel, vagy fogyasszanak ásványvizet. Vojtila László, a város vízellátását végző miskolci Vízművek vezetője szerint nem zártható ki a hét végi áradások, a zavaros víz és a megbetegedések közötti összefüggés.
- Elég alapos okunk van feltételezni, hogy a Tapolca forrásról ellátott terület egy részénél jelentkezik ez a probléma. Gyakoribb vízmintát veszünk. 72 óra a vízminta baktériumtenyésztési ideje, előzetes megfigyelés alapján feltételezhető, hogy nem veszélyes mértékben, de tartalmazhat Coli baktériumot. Biztos eredményt péntek délelőtt fogjuk megtudni – mondta Vojtila László.
(Magyar Rádió, klubradio.hu)
A médiatudatosságot is fejlesztették a zánkai Erzsébet-táborban
