A miniszternek írt levélben azt kérik, hogy a környezeti hatástanulmány keretében 2006. augusztus 31-e helyett legalább szeptember 30-ig juttathassák el a beruházással kapcsolatos észrevételeiket a társadalmi szervezetek és a lakosság. Indoklásképpen azt írták, hogy a nyilvánosságnak a csaknem ötezer oldalas, csak román és angol nyelven hozzáférhető környezeti hatástanulmány tanulmányozásához, és a döntéshozatalban való felkészülésre több idő kell. Azt is szeretnék elérni, hogy Szeged mellett Budapesten és Debrecenben is szervezzenek közmeghallgatást, és ezeket a nyári dátumok helyett a lakosság számára kedvezőbb időpontokra helyezzék át. Hozzáteszik: Romániában 14 városban, többek között Bukarestben is meghallgatják az ügyben a lakosság véleményét. A magyar társadalmi szervezetek elkötelezettek a jelentős potenciális környezeti hatásokkal járó Verespataki bányanyitás megakadályozására – olvasható a nyílt levélben.
A levelet a Magyar Természetvédők Szövetsége, a CSEMETE Természet- és Környezetvédelmi Egyesület, az Egyetemes Létezés Természetvédelmi Egyesület és a Greenpeace Magyarország írta alá. Sulfina Barbu román környezetvédelmi miniszter június közepén tájékoztatta Persányi Miklóst arról, hogy a verespataki aranybánya-beruházást tervező Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) beadta a környezetvédelmi hatástanulmányt a bányaprojekttel kapcsolatban.
Az RMGC Európa legnagyobb külszíni aranybányáját szeretné megnyitni 2007-ben Verespatak mellett. A helyszínen legalább 330 tonna aranyat és 1600 tonna ezüstöt rejt a föld méhe. A ciántechnológiás kitermelést tizenhét évre tervezik, ez alatt a cég több mint 4 milliárd dolláros bevételre és több százmillió dolláros nyereségre számít.
(Szabadság/erdély.ma)
Ukrajna szerint akkor biztonságos Európa, ha őket támogatja
