Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap internetes kiadásában Christof Leisinger A kamatemelés stabilizálja a forintot című elemzésében foglalkozik a magyar gazdaság jelenlegi helyzetével.
A magyar gazdaság zsákutcába jutott. S ez nemcsak az elmúlt napok politikai válságában, mely időnként erőszakos demonstrációkba torkollott, hanem már hosszabb ideje a magyar valuta árfolyamának alakulásában is észrevehető.
A forint már az év elejétől védekező pozícióba zuhant, az euróval szembeni árfolyama 248 forintról 285 forintra csúszott, bár az elmúlt napokban némileg képes volt megerősödni. A zuhanás az ország eddig folytatott megbízhatatlan, sőt „hazug” gazdaság és pénzpolitikájára vezethető vissza. Ennek következtében aligha várható, hogy a költségvetési hiányt képesek lennének csökkenteni, s ennek megfelelően nagy a befektetők bizalmatlansága is.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Peter Martos A Combinóból nem lett a választási kampány mozdonya című cikkében foglalkozik a budapesti villamosvásárlás és az önkormányzati választások összefüggéseivel.
A Bécs-Simmeringben fekvő Siemens SGP Verkehrstechnik e héten ünnepli a Budapesttel kötött szerződés első felének teljesítését: az utolsó simításokat végzik a 19. és 20. villamos garnitúrán, melyeknek október 1-jén kell a magyar fővárosba megérkeznie.
A magyarok egészen más okból foglalkoznak ezzel a határidővel. E napon önkormányzati választásokat tartanak és a Combino-botrány a budapesti főpolgármester hivatalába kerülhet.
A 40 milliárd forintba kerülő 40 szerelvény mozdonyként húzhatta volna Demszky választási kampányát. Azonban egy hibasorozat gondoskodott arról, hogy a Combinókat most inkább eldugják, s a szerelvényeket csak éjszaka hagyják közlekedni.
A bécsi siemensesek emiatt igen dühösek: „Igen szigorú nálunk minden gyártási folyamat során az ellenőrzés” – magyarázza Wilfried Ulm, az üzem igazgatója egy körséta alkalmával. „Az üzembe helyezés során mindig fellépnek apró hiányosságok” – fogalmazott Ulm. Azonban a súlyos budapesti hibákat Reinhold Terbisch projektvezető a BKV hibáira vezeti vissza, például a felső vezetékek megerősítésekor elkövetett tévedésekre.
Demszkynek a legújabb hibákat követő fenyegetéseit, miszerint a Combinókat visszaküldik Bécsbe, Ulm és Trebisch (a projektvezető nevét az eredeti cikkben is eltérően írják) nem kommentálta. Budapest csak két esetben léphetne vissza a szerződéstől: ha a szerelvényeket későn szállítják – éppen ezért a 20-asnak szeptember végéig Budapesten kell lennie –, vagy ha a szállító képtelen kártérítést fizetni.
Tavasszal a Siemenst már hírbe hozták, a cég egyik igazgatója ellen nyomoznak, mert állítólag a laktanyák renoválása kapcsán két honvédelmi minisztériumi hivatalnokot megvesztegetett. A Siemens egészségügyi készülékeket gyártó leányvállalatánál szintén csalás miatt vizsgálódnak.
Deák András, a fővárosi önkormányzat beszerzési bizottságának vezetője, a Combinók ügyében korrupciót sejt. Az ellenzéki városatya volt az egyetlen, aki a Siemens megbízása ellen szavazott.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap A titkos térdre borulás című cikkében foglalkozik a berlini Deutsche Oper programmódosítása miatt kirobbant botránnyal. Egy veszélyelemzés miatt a Bismarckstrassei teátrum repertoárjából törölte a Mozart túlzottan iszlámkritikusnak tartott, Idomeneo című operáját.
A darab biztonsági kockázata abban áll, hogy egy olyan a jelenettel zárul, melyben Buddha, Jézus és Mohamed levágott feje látható. Kirsten Harms, a Német Opera intendánsnője szerint augusztus közepén hívta fel őt Eckhart Körting a berlini belügyi szenátor, aki tájékoztatta őt a tartományi bűnügyi hivatal álláspontjáról.
Harms szerint Körting úgy fogalmazott, „ő szereti a Német Operát, gyakran autózik előtte, és nem szeretné megélni azt, hogy az épület már nincs a helyén“. Az intendánsnő szerint Körting két lehetőséget vázolt. Egyrészt a darab rendezésének módosítása, másrészt a darab színlapról történő levétele. Mivel a Mozart-opera rendezője egyik lehetőséget sem fogadta el, Harms egyedül döntött. Az intendánsnő azzal magyarázkodott, hogy itt a művészet szabadságának nem általános, hanem „ebben a helyzetben” történő korlátozásáról van szó.
Harms nem említette, hogy a darab repertoárból történő törlését nem kívánták a nyilvánosság orrára kötni. A hírről először egy névtelen informátor tájékoztatta az evangélikus sajtószolgálatot. S tényleg a színlapról eltűnt az Idomeneo, még utalás sem történt a repertoár módosítására. A sajtószolgálat híradását és az így kialakult nyilvános nyomást követően a Német Opera rövid sajtóközleményben elismerte: a „novemberre tervezett Idomeneo elmarad”.
Maga az Idomeneo rendőrségi veszélyelemzése is több, mint érdekes volt, hiszen a nyár folyamán a darabot nem mutatták be, így a tartományi bűnügyi hivatal (LKA) munkatársai azt nem tudták megtekinteni. Egy „absztrakt vizsgálatot“ követően a szakemberek arra a következtetésre jutottak, hogy a darab „alkalmas arra, hogy vallási érzelmet sértsen”. Ugyanakkor mint az LKA szóvivője elismerte, az elemzés nem tartalmazott semmiféle ajánlást, így nem tanácsolták a darab törlését a színlapról.
Kirsten Harms döntésének nyilvánosságra kerülése kiváltotta a felháborodás cunamiját. Ennyire egyértelműen még nem ítéltek el egy olyan politikai döntést, mely mesze túlmutat saját maga kultúrpolitikai jelentőségén, és megérinti a szabad véleményalkotás értelmezését is. Wolfgang Schäuble belügyminiszter adta meg a bírálatok alaphangját, aki a történéseket már hétfőn egyszerűen „őrületnek” nevezte. Majd ezt követően a politikusok szinte egymásra licitáltak felháborodásukban. A kereszténydemokrata kulturális államminiszter arra figyelmeztetett, hogy a „probléma nem oldható meg elhallgatással“. A Bundestag CDU-frakciójának kultúrpolitikai szóvivője, Wolfgang Börnsen kijelentette a darab levétele egyenértékű „a terroristák előtti“ térdre borulással, a CSU-képviselő Peter Ramsauer a lépést „tiszta gyávaságnak“ nevezte. Peter Struck SPD-frakcióvezető úgy vélte, a lépés „egy lehetséges veszély előtt kapituláció“.
Orbán Viktor is megszólalt Szalai Ádám rosszulléte kapcsán