A BBC beszámol arról, hogy tüntetések voltak hétfőn éjszaka és kedden hajnalban Magyarország több városában, de csak Budapesten volt erőszak, amellyel szemben a rendőrség végül könnygázt és vízágyúkat is bevetett. A tudósítás szerint a Magyar Televízió ostromát az a szikra váltotta ki, hogy Gyurcsány Ferenc kormányfő, egy nyilvánosságra került hangfelvétel szerint, beismerte, hogy a választási kampányban hazudtak.
A BBC idézi a rendőrséget, amely szerint több mint száz rendőr sérült meg, közülük néhányan súlyosan. A beszámoló idézi Gyurcsány Ferencet is, aki szerint részben azok is felelősek az erőszakért, akik „radikális megoldásra„ szólítottak fel, de a brit hírügynökség nem teszi hozzá, hogy ezt a magyar miniszterelnök kikre értette.
A BBC úgy értelmezi Sólyom László köztársasági elnök hétfő délutáni szavait, hogy az államfő szerint Gyurcsány morális válságot „okozott”.
A brit hírügynökség Eörsi Mátyást is megszólaltatta. Az SZDSZ-es politikus szerint „meglepő, bár érthető, hogy az emberek dühösek egy olyan politikai vezetőre, aki elsőként mondja ki az igazságot, hogy az egész politikai osztály hazudott„.
Washington Post
Felfordulás Magyarországon címmel számol be a Washington Post saját bloggere a magyar eseményekről. A szerző erőszakos tiltakozásokról beszél, melyekben elmondása szerint jobboldali tiltakozók vesznek részt. A tüntetők Gyurcsány azonnali lemondását követelték, és összecsaptak a rendőrséggel kedd reggel, majd megrohamozták az állami televíziót, és felgyújtottak több autót is.
Associated Press/ Washington Post
Erőszakossá válnak a magyar tüntetések címmel írja az AP tudósítója, hogy kedd hajnalban a budapesti tüntetők megrohamozták a magyar állami televíziót a Gyurcsány-felvétel kiszivárgását követően. Legalább ötven sérültről számoltak be a mentőszolgálatok, azt követően, hogy a rendőrség könnygázzal és vízágyúkkal támadt a köveket dobáló tüntetőkre – számol be a hírügynökség. Az eseményeket kiváltó hanganyag ellenére a miniszterelnök kijelentette, hogy nem kíván lemondani; feladatának a konfliktus megoldását és a krízishelyzet kialakulásának megakadályozását tartja. A cikkíró idézi az azóta elhíresült Gyurcsány vallomást is: „Elk…uk. Nem kicsit, nagyon.”
New York Times
A New York Times a Reuters hírügynökségre támaszkodva számol be a magyarországi történésekről. A posztkommunista időszakban ez az első alkalom, hogy efféle erőszakos cselekmények játszódnak le – írja a Reuters. Gyurcsány az ellenzéket vádolta a TV2-ben az erőszakért, míg a Szonda Ipsos hétfői gyors közvélemény-kutatása rámutatott: a megkérdezettek 43 százaléka szerint a miniszterelnöknek le kellene mondania, 47 százalék szerint hivatalban kéne maradnia.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Peter Bognár Négy éven keresztül semmit sem csináltunk. Semmit című cikkében ismerteti a miniszterelnök önvallomását és annak várható következményeit.
Elbaltáztuk. Nem kicsit, nagyon – ezeket a szavakat hallhatták vasárnap a magyar rádió és televíziók hallgatói, s ezek nem egy csalódott focista száját hagyták el egy elrontott bajnoki meccs után. Nem kisebb személy, mint Gyurcsány Ferenc száján csúszott ki a szocialista párt májusi frakció ülésén. A hangszalagot vasárnap ismeretlenek eljuttatták a legfontosabb magyar médiaszereplőkhöz. Az anyag nem csak Gyurcsány Ferenc keresetlen szavait tartalmazza, a 2002–2006 közötti kormányzati időszakról sokkal leleplezőbbet mondott. A miniszterelnök kendőzetlenül kimondta, hogy a baloldali-liberális kormány „négy éven keresztül semmit sem csinált. Semmit”.
Tekintettel az elmúlt két esztendőre Gyurcsány még drasztikusabban fogalmazott: a kormány a választókat „kivétel nélkül szembehazudta”. A magyarországi politika döbbenten reagált. Az ellenzéki Fidesz frakcióvezetője, Navracsics Tibor bejelentette, pártja minden alkotmányos eszközt felhasznál arra, hogy lemondásra kényszerítse a miniszterelnököt.
Gyurcsány a maga részéről védelmébe vette korábbi nyilatkozatát. A miniszterelnök elismerte, néha elragadja a hév. Ugyanakkor hangsúlyozza, büszke arra, hogy végre néven nevezte a problémát. Néhány héttel az önkormányzati választások előtt mindenesetre a miniszterelnök kijelentései a Fidesz malmára hajtják a vizet. Már hosszabb ideje azt vetik a kormány szemére, hogy becsapta a választókat: a parlamenti választások előtt elhallgatták az ország valós helyzetét. Most az országon egy kíméletlen takarékossági csomagot kívánnak áterőltetni. A legfrissebb becslések szerint a költségvetési hiány eléri a GDP tíz százalékát. Tekintettel a jelenlegi nehéz helyzetre, a média nem zárja ki Gyurcsány lemondását sem. Néhány kommentátor már az előre hozott választásokról beszél.
Bocholter-Borkener Volksblatt (bbv-net.de)
A német regionális lap A magyarországi miniszterelnök kigúnyolja választóit című cikkében elemzi Gyurcsány Ferenc balatonőszödi beszédét. (A szerző még abból indul ki, hogy Gyurcsányt lehallgatták – a szerk.)
Gyurcsány őszödi beszédében kigúnyolta választói hülyeségét, akiknek észre kellett volna venniük, hogy a kormány csal és hazudik. Gyurcsány nyilvánvalóan őszintén beszél első kormányzati esztendőiről: a kormány négy évig semmit sem csinált, és vélhetőleg az utolsó pillanatig hazudtunk. Pedig teljesen nyilvánvaló volt, hogy amit mondtunk, az nem volt igaz. Nem tud egyetlen egy jelentős kormányzati intézkedést sem megnevezni amire büszkék lehetnénk, leszámítva, hogy végül kihúztuk a kormányt a szemétből.
A miniszterelnöknek esze ágában sincs lemondani, ő csak a politika alapjait érintő vitát kívánt kirobbantani, és örül a vitának – írja a lap.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazin internetes kiadásában Súlyos zavargások Budapesten címmel ír az éjjel a magyar fővárosban történtekről.
A kormányellenes tüntetések során súlyos összecsapásokra is sor került. A tömeg köveket és üvegeket dobált, majd megostromolta az állami televíziót. Az összecsapások az elmúlt éjszaka legalább ötven sebesültet követelt. Végül a Parlament előtt tüntető tízezer emberből több százan megrohamozták a közszolgálati televízió székházát. A tömeg üvegeket és köveket hajigált, míg a rendőrség bevetette a könnygázt és vízágyúkat.
A tüntetők megszállták a televízió sugárzási központjának földszintjét, s politikai követeléseik felolvasását követelték. Az épület közelében több autót is felgyújtottak. Több ezer rendőrt rendeltek fel vidékről Budapestre. A kormány reggelre válságtanácskozásra összehívta a nemzetbiztonsági kabinetet.
A zavargások kirobbantója egy, a kormányzó szocialisták frakcióülésén készült, és nyilvánosságra került hangfelvétel volt. Ezen Gyurcsány Ferenc röviddel az április 23-i parlamenti voksolásokat követően elismerte, hazudott a gazdaság helyzetét illetően, hogy újraválasztását biztosítsa.
Gyurcsány Ferenc visszautasította a lemondást. Az utca nem megoldás – nyilatkozta a miniszterelnök az MTI-nek. A feladatunk a konfliktus megoldása és a válság megakadályozása.
Gyurcsány még vasárnap elismerte a hangfelvétel eredetiségét. Ebben maga is elismerte: mi reggel, este és éjszaka is hazudtunk. Ezt követően az ellenzéki pártok felszólították lemondásra a kormányfőt. Sólyom László államfő bírálta Gyurcsány Ferencet, mert kiábrándította az embereket a demokráciából.
Az ország gazdaságának egyik legnagyobb problémája a magas államadósság. A választási kampányban Gyurcsány a költségvetési hiányt 4,7 százalékban korlátozhatónak nevezte, majd második hivatali idejének elején, júniusban bejelentette, a GDP-arányos hiány tíz százalékra fog emelkedni – emlékeztet a lap.
Tirol (tirol.com)
Az osztrák regionális hírportál már A kormány ellenzéke megostromolta az MTV-t címmel ismerteti a Budapesten történteket.
A budapesti szociálliberális kormányzat erőszakos ellenzéke a keddre virradó éjszaka megostromolta a közszolgálati televízió székhelyét, és kikényszerítette az adás megszakítását.
A lap tudósítása szerint több száz tüntető, köztük szélsőjobboldaliak és futballhuligánok a többórás ostromban felgyújtottak fél tucat autót, köztük a rendőrség egyik vízágyúját. A tömeg abból a több ezer fős tüntető társaságból alakult, amely a Parlament előtt vasárnap estétől tiltakozott Gyurcsány Ferenc kormánya ellen.
A tiltakozók elsődlegesen a szélsőjobboldali szervezetekhez, a Jobbikhoz, a Honfoglalás 2000-hez, valamint a Magyar Nemzeti Fronthoz tartoznak. A tüntetők pajszerrel nekiestek a szovjet emlékműnek, és azt részben megsemmisítették.
Szijjártó Péter, a jobboldali-konzervatív Fidesz szóvivője közvetve védelmébe vette az erőszakos tüntetőket.
Az embereken rendkívüli kétségbeesés és elkeseredettség vett erőt, miután felismerték, hogy a kormány a hatalmon maradás érdekében hazudott – nyilatkozta egy interjúban. A szocialisták frakcióvezetője hangsúlyozta, most minden pártnak az a feladata, hogy „híveit visszahívja az utcáról”.
Sólyom Lászlótól azt várják a tüntetők, hogy azonnal írja ki az előre hozott választásokat. Sólyom beszédében bírálta Gyurcsányt, mert Magyarországon „erkölcsi válságot” robbantott ki. Gyurcsány saját személyes felelősségét összekeverte az elmúlt 16 év politikájának megítélésével, s ezzel tovább mélyítette a válságot. Ezért bocsánatot kell kérnie a társadalomtól. Sólyom ugyanakkor nem szólította fel lemondásra Gyurcsányt, mert az alkotmány az ilyen beavatkozást nem teszi lehetővé. A kormány a parlamentnek felelős – emlékeztetett az államfő.
Gyurcsány a szocialisták parlamenti frakciója előtt mondott beszédében elismerte, az elmúlt években kormánya hazudott, és semmit sem csinált. A beszéd hangfelvétele vasárnap eljutott a nyilvánossághoz, ez kiváltotta a tiltakozásokat Budapesten és a vidéki városokban.
Nyezaviszimaja Gazeta, NTV, Kommerszant, utro.ru: Az oroszok szerint Gyurcsány zavart volt
Az orosz televíziók és hírügynökségek induló hírként hozták a budapesti zavargásokat, kiemelve, hogy ilyesmire a rendszerváltozás óta nem került sor. Az oroszok számára különösen nagy szerepet játszik, hogy a tüntetők, ahogy itt fogalmaznak, megszentségtelenítették a Szabadság téri szovjet katonai emlékművet.
A drámai eseményeket, illetve a Magyarországot megbénító politikai válságot az NTV televízió tudósítója szerint az váltotta ki, hogy az ellenzék tudomására jutott, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a választások előtt meghamisította a gazdaság és a közbiztonság helyzetéről szóló adatokat. A televízió viszonylag hosszú részleteket közölt a magyar köztársasági elnök beszédéből is, kiemelve abból a miniszterelnököt kritizáló részeket.
A Nyezaviszimaja Gazeta című lap, amely szerint Gyurcsány látható zavarban volt Szocsiban, a miniszterelnök viselkedését a magyar önkormányzati választást megelőző válsággal magyarázta, beszámolva annak a hangfelvételnek a nyilvánosságra kerüléséről, amelyen elismerte: a szocialisták hazudtak a népnek a gazdaság valós állapotáról, hogy megszerezhessék a győzelmet a tavaszi parlamenti választáson.
Gyurcsány aligha politikai támogatásért utazott Putyinhoz – jegyezte meg a Nyezaviszimaja Gazeta, amely két nyomós érvet is felhozott ezzel szemben. Mint emlékeztetett, Viktor Janukovics ukrán miniszterelnök 2004-ben Putyin támogatását kereste, és „mindnyájan tudjuk, hogy ez hova (a narancsszínű forradalomhoz) vezetett. Másrészt annak az országnak a vezetője, amely 1956-ban elfojtotta a budapesti felkelést, aligha gyakorolhat jótékony befolyást a magyar választókra”.
Gyurcsány azonban erről nem beszélt Szocsiban, hanem „ragyogóan felmondta„ Putyin koncepcióját az orosz és az európai energiavállalatok közötti részvénycserére – írta a moszkvai lap, amely „a jól elsajátított lecke miatti elégedettséget” vélte kiérezni a magyar miniszterelnök hangjából.
„Európának szüksége van az orosz energiahordozókra, Oroszországnak az európai fogyasztókra. Aki itt valamit nem ért, az előbb-utóbb rajtaveszít„ – idézte Gyurcsányt a Kommerszant is. A független, Kreml-bíráló, orosz lap szerint ezeket a szavakat nehéz másképp értelmezni, minthogy a magyar miniszterelnök „hiábavalónak tartja azt az ellenállást, amelyet Európa még mindig tanúsítani igyekszik Oroszországgal szemben” az energiapolitikában.
(mno/uno.hu)
Lemondta a Zeneakadémia Varnus Xavér koncertjét