„A helyzet nem maradhat így. Hogy a szocialista párt képes lesz-e változtatni, nem tudni, efelől teljes bizonytalanságban vagyunk. Ők most csak azt ismételgetik, hogy nem kívánnak semmin változtatni, holott nyilvánvaló, hogy a dolgok nem maradhatnak így. Márpedig a mostani parlamenti mandátumarányokat figyelembe véve a szocialisták nélkül nincs megoldás” – fogalmazott.
Orbán Viktor szerint a megoldást Gyurcsány Ferenc távozása, a miniszterelnök nevével fémjelzett csomag visszavonása és szakértői kormány megalakulása jelentené.
„A szakértői kormányt tartom megoldásnak... A Fidesz nem akar kormányt alakítani: erre csak a választási eredmények jogosíthatnak fel egy pártot, a Fidesz pedig nem kapott ehhez elegendő bizalmat 2006-ban” – mondta.
Szerinte új fejlemény lenne, ha az MSZP hajlandó lenne arra, hogy a Fideszhez hasonlóan népszavazásnak tekintse az október elsejei önkormányzati választást.
„Nem is értem, a szocialisták miért utasítják el ezt az értelmezést, nekik lenne érdekük, hogy így értelmezzék, függetlenül az eredménytől. Ez egy új fejlemény lenne. Azt mondhatnák, hogy volt egy kormányzati szándék, és most van egy ettől eltérő, kinyilvánított népakarat, ezért itt és itt módosítunk” – tette hozzá.
Leszögezte: nem annak a bizonyítását várja az önkormányzati választástól, hogy a kormány becsapta az embereket, hanem annak a világos kinyilvánítását, hogy az emberek a megszorító csomagot nem fogadják el, ezzel a kormányzattal így nem hajlandók együttműködni, azt várják a politikai elittől, hogy oldja meg a helyzetet.
Az ellenzéki politikus hangsúlyozta, hogy az erőszakot mindig elutasította és most is elutasítja. Ezért az elmúlt napokban erőszakos cselekményeket elkövetők semmiféle támogatást nem kaptak tőle.
Szerinte Magyarországon az is alkotmányos, ha valaki a demokrácia felszámolása mellett érvel.
„Ezzel én például nem értek egyet, de a demokráciának elég erősnek kell lennie ahhoz, hogy elbírja ezeket a véleményeket. Lehet más államformát követelni, királyságot vagy népköztársaságot is. Javasolni valamit, egy kérdést felvetni nem alkotmányellenes. Azt gondolom, hogy a Kossuth téren és vidéken zajló események mind belül maradtak az alkotmányosság keretén. Az utcai összecsapások és az MTV ostroma nemcsak az alkotmányos kereteken lépett túl, hanem a jogrend határain is” – jelentette ki.
Szerinte a Fidesznek egy szempontból van felelőssége: „nem volt elég erős ahhoz, hogy az elmúlt két évben meg tudja védeni a magyar demokráciát”.
MTI

Újabb bukott magyarellenes politikus gyorsítana a balszélen