Frankfurter Rundschau (fr-aktuell.de)
A részben az SPD tulajdonában lévő napilapban Peter Steinke 1918 átka című cikkében a trianoni békében véli megtalálni a mostani magyarországi nyugtalanság okait.
A Kossuth téri gyűlés szónoka köszönti az erdélyi magyar kisebbség képviselőit: itt van Nagy-Magyarország! A tömeg ünnepli. Mélyen a polgári táborig érződik az első világháborút követő területi veszteségek fájdalma, melyet elismerten túlzásba vitt a győztes antant, s amit máig nem tudtak a magyarok feldolgozni- írja a szerző.
A zászlókról és a ruházatról is leolvasható a tüntetők politikai szimpátiája: túlnyomó többségben vannak a mérsékeltek, akik a címer nélküli magyar zászlót lobogtatják. De itt-ott láthatóak a vörös-ezüst csíkos, egyértelműen szélsőjobboldali Árpád-zászlók, mely a radikális Jobbik szimbóluma. S újra és újra feltűnik a zászlókon és pólókon Magyarország régi határainak ábrázolása.
A cikk szerzője úgy véli: Magyarországon a két, nagyjából egyforma politikai tábor közötti árkok egyre mélyebbek. Megbékélésnek és kompromisszumnak nyoma sincs. Harc dúl a véleményformálásért a médiában is: a közszolgálati tv és a Népszabadság, inkább kormányközelinek számít, míg a hírTV-t és a jobboldali Magyar Nemzetet, a Fideszhez sorolják. Közöttük ott a nép, mely azt kérdi csodálkozva, hogy mégis kinek higgyen – a hazug politikusoknak, a hazug médiának? A hírTV újra és újra mutatja a MTV hétfői ostromát.
Handelsblatt (handelsblatt.com)
A német gazdasági napilap Nagy a csalódás című cikkében foglalkozik a magyarországi nyugtalanság okaival. A cikk lényege, hogy a belpolitikai válság visszavezethető olyan gazdasági okokra, melyek nem érvényesek feltétlenül a többi kelet-európai államra.
A választók láthatóan elégedetlenek az átalakulási folyamat eddigi menetével, miközben a politikai és költségvetési helyzet rendkívül törékeny. A térség országainak egy főre jutó GDP-je alig fele a nyugat-európai átlagnak ( Magyarországon 57 százalék, Szlovákiának 53, Lengyelországban 48, míg Csehországban már 71 százalék, és már meghaladta Portugália színvonalát ).
A nyílt munkanélküliség és szegénység egyrészt éppen úgy ismeretlen volt az előző rendszerben, mint a jövedelmi olló kinyílása, a tüntetően mutogatott gazdagság, valamint a különösen Magyarországra, Szlovákiára és Lengyelországra jellemző növekvő regionális különbségek. Az írásból egyértelműen kiderül, hogy a magyarországi és lengyelországi jövedelmi különbségek sokkal magasabbak, mint a Nyugat-Európában kiemelkedőnek tartott Nagy-Britanniában.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazinban Andreas Lorenz Árnyak Sanghaj felett című cikkében foglalkozik a legfrissebb kínai pénzügyi botránnyal. Az írásban a szerző felteszi a kérdést: a kommunista párt befolyásos sanghaji vezetőjének eltávolítása mögött egy becsületes kísérletről van szó, hogy a párt sötét machinációit megszüntessék, vagy egy belső, Hu Csintao pártelnök által vezetett hatalmi harcról?
A kínai kommunista párt súlyos politikai válságban van. Csen Liangjut, a kínai gazdaság motorjának számító Sanghaj pártvezetőjét vasárnap egy korrupciós ügyben való érintettsége okán elbocsátották, jelentette hétfőn az állami hírügynökség. A vádak szerint eltussolta szoros munkatársainak illegális tevékenységét és fegyelemsértéseit és rokonságát illegális haszonhoz juttatta.
Csen tagja volt az ország legfontosabb politikai döntéshozó testületeinek, a Politikai Bizottságnak és a Központi Bizottságnak. E tisztségek alól is felmentették. A döntés azután született, hogy a Politikai Bizottság vasárnap meghallgatta a Központi Ellenőrző Bizottság előzetes vizsgálati jelentését. Ez a szervezet a párton belüli bűnügyi rendőrség, melynek korlátlan időre joga a gyanúsítottak letartóztatása. Az nem világos, hogy Csen még szabadlábon van-e?
Csen volt a Kínai Népköztársaság egyik legbefolyásosabb politikusa. Sanghaj számít az ország pénzügyi központjának, valamint a külföldi befektetések egyik legfontosabb színhelyének. Mindeddig senki sem gondolta, hogy személyesen belekeveredett abba a korrupciós ügybe, mely hetek óta izgalomban tartja a kelet-kínai nagyvárost.
Az eset élesen ráirányítja a figyelmet arra a két problémára, amivel a kínai párt és állami vezetésnek meg kellene birkóznia: a soraiban elburjánzó korrupcióval és a hiányzó nyugdíjbiztosítással. A nyugellátás kaotikus, a lakosság töredékének van valódi biztosítása. A különböző nyugdíjalapok eddig közel 180 milliárd eurót gyűjtöttek össze. A sanghaji eset azt mutatja, hogy a pártfunkcionáriusok képtelenek ellenállni eme összegek csábításának.
A következő hetekben fognak a Központi Bizottságban megszületni a legfontosabb személyi döntések, ahol Hu Csintao megkísérli pozícióját megerősíteni a 2007-ben sorra kerülő XVII. pártkongresszus előtt.
Pekingben jelenleg olyan pletykák hallhatóak, miszerint a sanghaji botrány nem csak a kétes pénzügyi manőverekről szól, de abban komoly szerepet játszik a párton belüli hatalmi harc is. A korábbi pártelnök, Csiang Cömin vezette csoport hosszabb ideje próbálkozik az igen befolyásos ún. sanghaji klikk visszaszorításával.
Focus (focus.msn.de)
A müncheni hírmagazinban Imke Henkel Másnaposság a Munkáspárt talpasai körében című, londoni keltezésű cikkében foglalkozik Tony Blair utolsó pártkongresszusával.
A munkáspárt talpasai aligha esnek ámulatba a manchesteri kulisszáktól. Kilencesztendős Labour-kormányzás sikerei? Mit csináltatok az utolsó esztendőkben, ha most olyan sürgősen reformokról és megújulásról kell beszélnünk?- kérdezi egy párttag az egyik vitafórumon egy tekintélyes kormánytagtól. S Irak továbbra is téma, melyet az elégedetlen párt „még-elnöke” orra alá dörgöl. Blair egy háborús bűnös- vélekedik csevegése során a Munkáspárt végrehajtó bizottságának, a párt legfelső stratégiai grémiumának egyik tagja. A munkanélküliség megfelezése 1997 óta? Az nem volt nehéz- vélekedik egy a balszárnyhoz tartozó képviselő. Az magától ment, mert Nagy-Britannia nem lépett be az euróövezetbe.
Labour másnaposan kezdi pártkongresszusát. Három példátlanul sikeres választási győzelmüket követően az elvtársak elégedetlenek vezetőjükkel. Ráadásul ő már távozóban van. A kongresszus legfontosabb beszédét sem Tony Blair fogja tartani, hanem valószínű utóda, Gordon Brown.
A munkáspárti kongresszus legfontosabb szereplője nem is jelenik meg Manchesterben. Ő David Cameron, a konzervatívok fiatalosan feltörekvő feje. Megmentheti ez az ember a Labourt?- kérdezte a baloldali hetilap, a New Statesman, mely címoldalán Cameron portréjával jelent meg, s abban a számban megkísérelték elmagyarázni, mi mindent lehetne eltanulni a konzervatívoktól. Még lesújtóbb a Munkáspárt számára a baloldali Guardian közvéleménykutatása. Gordon Brown, a lap az ICM intézet adatai szerint a választók szemében kevéssé szimpatikus, viszont alattomosabb, arrogánsabb, s inkább rossz politikai döntéseket hoz, mint David Cameron.
Új szóviője lett a Fidesz-frakciónak: Ibolya Csenge Gabriella