Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilapban Konrad Schuller A szürke hálózat szétverése című, varsói keltezésű cikkében ismerteti a lengyel kormányválság legfrissebb fejleményeit. Jaroslaw Kaczynski kezdettől fogva tudta, hogy. két munkatársa körül ki fog robbani a botrány, akikről akkor készítettek felvételt, amikor megpróbáltak egy képviselőt pénzzel és privilégiumokkal a kormány számára megnyerni.Szerinte ez nem egyéb, mint annak a „rendszernek” machinációja, mely Lengyelországot a kommunizmus bukása óta uralja.
A Gazeta Polska nevű folyóirat úgy tűnik, megerősíti ezt a tézist, hiszen a lap szerint a felvételt készítő TVN csatorna programigazgatója, a WSI, a katonai hírszerzés ügynöke. A WSI a Kaczynski testvérek felfogása szerint a fő csomópontja annak a „szürke hálózatnak“, mely máig átfonja Lengyelországot. Éppen ezért ez a hírszerző szervezet „felszámolandó”. Bár a Gazeta Polska nem hoz bizonyítékot állítása alátámasztására, Marek Kuchcinski a Jog és Igazság Párt frakcióvezetője számára világos: ezek az információk reflektorfénybe állítják a politikai provokáció kulisszáit. A Gazeta Polska ama bizottságok működése során nyert információkra hivatkozik, melyeket megbíztak a WSI felszámolásával. Az az állítás, hogy a nemzeti-konzervatív kormány korrupciós kísérletének leleplezése, ama „rendszer” machinációja, mely állítólag Lengyelországot szipolyozza, kiválóan illik a Kaczynski testvérek kommunikációs stratégiájába. Az ő értelmezésükben a posztkommunista Lengyelország csak kirakat-demokrácia. A valódi hatalom ama átalakult kommunisták és liberális erők kezében összpontosult, akik korábban vezető ellenzékiek voltak. Ők Lech Walesa vezetésével 1989-ben megegyeztek abban, hogy a diktatúrát felváltják korrupt piacgazdasággal. Ebben „vörös igazgatók”, piaci liberális újgazdagok, valamint külföldi befektetők képesek kifosztani a hívő konzervatívokat, az igazi lengyeleket. Az elmúlt esztendők számos botrányai – mindenekelőtt azok, melyek a posztkommunisták 2001-2005-ös kormányzása idejében történtek – legalább is a részben hihetőnek láttatják a dolgok eme olvasatát.
Ezt az elrothadt harmadik köztársaságot szétverni és helyébe egy „negyediket létrehozni, ahol a változásokban csalódottak döntő befolyással rendelkeznének, ez a Kaczynski testvérek legfontosabb célja. Jelenleg több olyan kísérlet is folyamatban van, mely a harmadik köztársaság „szürke hálózatát” kívánja szétverni. Az egyik kísérlet a titkosszolgálat szétverését célozza, mely a kilencvenes években azok meggyengítése érdekében szivárgott be jobboldali pártokba. Ma ezt az ügyet egy varsói bíróság vizsgálja. Egy parlamenti vizsgálóbizottság ellenőrzi mégegyszer a lengyel bankrendszer privatizációját. A kormány abból a feltételezésből indul ki, hogy Balcerowicz, a nemzeti bank mai liberális elnöke, aki a piaci reformok motorja volt a kilencvenes években, olyan magánosítási rendszert javasolt, amiből a régi kapcsolati hálózat tagjai, valamint a külföldi vásárlók profitáltak.
A kormány Ubekisztán elleni kampányának fő csapásiránya – így nevezik a korábbi „rendszert” az egykori titkosszolgálat az UB rövidítéséről – a katonai hírszerzés felszámolása. Két különbizottság dolgozik a szervezet machinációiról készült jelentésen. A jelentésekből mindössze annyi került napvilágra, hogy a WSI az elmúlt években a médiába is beszivárgott.
Az az állítás, hogy annak az adónak a programigazgatója, mely a PiS vezetését kínos helyzetbe hozta, a posztkommunista titkosszolgálat ügynöke volt, túl jól illik a harmadik köztársaság ellen folytatott hadjárathoz, hogy ne használják fel. Ugyanakkor az egyeztetési hiányosságokra utal, hogy Antoni Macierewicz, aki a kormány megbízásából a WSI „likvidálásán” dolgozik, meglepődött amikor a programigazgató, Milan Subotic nevét hallotta.
-Az tény, hogy a WSI tényleg felhasznált újságírókat- mondta a vádak elolvasását követően, azonban Subotic neve mindmáig ismeretlen maradt számára.
Oberösterreichische Nachrichten (nachrichten.at)
A felső-ausztriai napilap Froschberg aggódik a sportszerűség miatt című cikkében ismerteti a mai budapesti Bajnokok Ligája mérkőzés előtt a linzi csapat félelmeit. Ma csapnak ugyanis először a celluloidlabdákba az osztrák női asztalitenisz bajnokcsapat, a Linz AG Froschberg játékosai a Bajnokok Ligája sorozatban. Az első fordulóban az osztrákok a budapesti Postással, egy rendkívül kellemetlen ellenféllel találkoznak, mert a legutóbbi párviadalok alkalmával nem mindig a sport állt a mérkőzések középpontjában.
-A magyarok a legtöbbször sportszerűtlenül viselkedtek, s biztos, hogy most is lesznek feszültségek- nyilatkozta a Froschberg menedzsere, Günther Renner. Renner a fagyos hangulatra a következő magyarázatot adta: a Postás játékosai a legutóbbi Szuperliga döntőben a győztes pontot követően a tervezettnél korábban befejezték a mérkőzést és bojkottálták a záró bankettet. A budapestiek legjobb játékosa Jie Schöpp provokatív gesztusokkal hergelte a nézőket és az ellenfél játékosait. A Bajnokok Ligája előszezonban a magyarok a Froschberg vendégszereplésekor egy távoli, pocsék szállodát foglaltak az osztrákoknak. Amikor összeomlott Liu Jia vérkeringése, akkor a magyarok szerették volna megszakítani a mérkőzést, mert Liu képtelen volt tovább játszani. A Postás feljelentette a Froschberget az ETTU-nál, mert a linzi csapatban játszott Lau Sui Fei ,és a sorsolást követően azt követelte, hogy a BL 2005-06-os szezonjából zárják ki a Froschberget. Ez az egyik oka annak, hogy Renner ma nemcsak a csapat legjobb játékosaival Liu Jiaval, Li Binggel és Iveta Vacenovskaval utazik Budapestre, hanem ahogyan az osztrákok menedzsere nyilatkozta: nálam lesz egy fényképezőgép és egy videokamera, ezzel mindent meg tudok örökíteni.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilap Peter Bognár Orbán mozgósítja az utcát címmel tudósít a mai magyarországi történésekről. Már három hete húzódik a magyarországi politikai válság – s egyelőre nem látszik a vége. Éppen ellenkezőleg, a múlt vasárnapi önkormányzati választásokon aratott Fidesz-győzelem csak még kiélezettebbé tette a helyzetet. Orbán nemzeti konzervatívjai az önkormányzati választások végeredményére, mint egy világos Gyurcsány Ferenc és baloldali liberális kormánya elleni szavazásra tekintenek; a választók a kíméletlen megszorításokat éppen úgy elvetették, mint a kormány hazug politikáját. Az ellenzék hetek óta a kormány szemére veti, hogy az áprilisi parlamenti választások előtt félrevezette a magyarokat. A kormány a magyar költségvetés katasztrofális állapotát tudatosan eltussolta- hangoztatja szakadatlanul Orbán.
Az ellenzék számára kapóra jött az a hangfelvétel, melyen a miniszterelnök az MSZP frakció előtt bűnbánóan (!) bevallotta, a magyarokat éveken keresztül becsapta. A hét elején Orbán felszólította a balliberális koalíciót, hogy Gyurcsányt egy konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal távolítsák el. Orbán csütörtök délutánig ultimátumot adott a kormánykoalíció pártjainak, hogy megtegyék az ehhez szükséges lépéseket. Mivel a követelés nem teljesült, Orbán tömegdemonstrációt hívott össze péntekre a Parlament elé. A koalíciós pártok nem zavartatták magukat Orbán fenyegetésétől és még szorosabbra zárták soraikat. Gyurcsány zsarolásnak nevezte Orbán ultimátumát, mely nem tartozik a demokratikus parlamenti politika eszköztárába.
Számos szakértő csatlakozik Gyurcsány álláspontjához. Török Gábor, az ismert politológus szerint a Fidesz ama fenyegetése, hogy ultimátumok lejártát követően tömegtüntetést szerveznek, az „alkotmányjogi határeset”. Magában az ellenzékben is felmerültek a kétségek. Számos fideszes politikus fenntartásait hangoztatta, hogy a Parlament előtt várható több tízezer tüntetőt képesek lesznek-e kordában tartani.
Orbán Viktor is megszólalt Szalai Ádám rosszulléte kapcsán