Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
Lopakodó sárija címmel készített interjút a lap Ali Ayaan Hirsivel. Az egykori holland parlamenti képviselő ma az American Enterprise Institute munkatársa. Alapjában megkülönböztetem az iszlám filozófiáját a muzulmánoktól- nyilatkozta Hirsi, hozzátéve: számomra egyértelmű, hogy az iszlámot azzal a liberális társadalommal, mely a felvilágosodás következtében létrejött, nem lehet összeegyeztetni. Bevándorlók ezrei érkeztek Európába, de Európa nemcsak egy gazdasági teret, hanem bizonyos közös értékeket is jelent, tehát helyes lenne az itt élő muzulmánoknak megmondani: ha ti itt éltek, akkor be kell tartanotok bizonyos játékszabályokat, tisztelnetek kell a törvényeket, s türelmesnek kell lennetek, függetlenül attól, hogy a prófétátok és szent könyvetek valami mást ír elő – így Hirsi. Az iszlám nem ismeri el az egyéni jogokat, mint önálló értékeket. Az ember aláveti saját akaratát a próféta akaratának, s ezáltal kap jogokat és kötelezettségeket. Az iszlámban elképzelhetetlen a vallás és közélet megkülönböztetése. Hirsi szerint lopakodó sárijával (iszlám igazságszolgáltatás) állunk szemben. A szabad társadalom aláásása egy több lépcsőből álló folyamat. Ha holland grémiumokban egy nyilvános aktábrázolásról vitatkoznak, akkor az iszlám képviselői mindig az ábrázolás eltüntetése mellett érvelnek. Tíz évvel ezelőtt egy ilyen vita Hollandiában elképzelhetetlen lett volna. Vagy Franciaország egyes településein már csak egy bolt található, egy muzulmán tulajdonában lévő, ahol már nem lehet disznóhúst és alkoholt vásárolni, s Nagy-Britanniában már eljutottak odáig, hogy a bankokból eltávolítottak a malacperselyeket, hogy ne sértsék meg a muzulmánok érzékenységét, hiszen a számukra a sertés tisztátalan. Ez a lopakodó sárija, mely csak ott mutatkozik teljességében, ahol a muzulmánok már többségre jutottak – olvasható a konzervatív napilapban.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali német napilapban Alexander Hagelüken A biztos is csak egy házfoglaló címmel készített interjút Günther Verheugennel, a brüsszeli bizottság iparügyi biztosával. Verheugen szerint az óriásira duzzadt bizottság hatékony működtetése már most is súlyos problémát jelent, hiszen minél több biztos, annál több főigazgatóság. Az elmúlt évtizedek fejlődése olyan hatalmat adott a hivatalnokok kezébe, hogy mára a 25 komisszár legfontosabb feladatává a bürokráciájuk ellenőrzése vált. Kialakult egyfajta állandó hatalmi harc a biztosok és a magas rangú tisztviselők között: a hivatalnokok gyakran úgy gondolkodnak, hogy a biztosok öt év múlva úgyis eltűnnek, tehát csak ideiglenes házfoglalók, ők viszont maradnak. A hatalmi harcok természetesen a felszín alatt zajlanak. A biztosoknak pokolian kell figyelniük, hogy a legfontosabb kérdésekről ők döntsenek heti üléseiken és ne a hivatalnokok döntsenek egymás között. Természetesen ez hivatalosan nem történhet meg. A gyakorlatban azonban már előfordult, hogy a tagállamokkal, vagy az Európa Parlamenttel fenntartott kapcsolatban bürokraták saját személyes álláspontjukat a bizottság véleményeként tálalták. Verheugen példaként a növényvédő szerek alkalmazásának kérdését említette, ahol a hivatalnokok megkísérelték az ügyet maguk között elintézni, s a biztosok csak azért értesültek a kérdésről, mert a bürokraták összevesztek. Verheugen szerint a strukturális reformok keretében csökkenteni kellene a főigazgatóságok számát és javítani az együttműködést közöttük. Az ipari biztos hivatkozott saját munkatársaira, akik szerint idejük 80-90 százalékát belső egyeztetéssel töltik. Kiélezve az is elmondható, hogy idejük nagy részét azon problémák megoldásával töltik, melyek nem lennének, ha ők sem lennének.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap bécsi tudósítója, Reinhard Olt az osztrák választásokban is döntő szerephez jutó negatív kampányról ír. Ron Asulin, az Osztrák Szocialista Párt (SPÖ) kampánystratégája az izraeli rádióban kijelentette: egy amerikai-izraeli csapat egy éven keresztül Ausztriában tudatosan negatív kampányt tervezett a kormányzó, konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) ÖVP és Wolfgang Schüssel kancellár ellen. Az SPÖ kampányban Auslin mellett Tal Wieselstein és Simon Shewes – mindketten az 1995-ben meggyilkolt egykori izraeli miniszterelnök, Rabin tanácsadói voltak – és az Egyesült Államokban élő Stanley Greenberg is részt vett. Volt elegendő sár, amivel Schüsselt dobálhattuk- nyilatkozta Asulin. Az ÖVP szemében egyértelmű, hogy mindez nem történhetett meg Alfred Gusenbauer (az SPÖ kancellár-jelöltje – a szerk.) tudta nélkül. Aki így definiálja a politikai tisztességet, azzal szemben a bizalom komoly problémát jelent- nyilatkozta Reinhold Lopatka, az ÖVP főtitkára. Interjújában megerősítette pártja vádjait, miszerint az SPÖ „szemetesvödör-kampányt” folytatott, s efelett nem lehet egyszerűen napirendre térni. Josef Kalina, Gusenbauer egyik legszorosabb munkatársa és az SPÖ kommunikációs főnöke úgy fogalmazott az osztrák APA hírügynökségnek, ő személyesen nem ismeri Asulint, s vélhetően az amerikai Stanley Greenberg tanácsadócég munkatársa volt, mely kampányfilmek elkészítésében vett részt. Az ÖVP tartományi szervezeteiben növekszik az ellenállás SPÖ-vel kötendő koalícióval szemben. A leghangosabban a nagykoalíció ellen a stájer Néppárt tiltakozott. A grazi pártvezetés arra az álláspontja jutott, hogy most az SPÖ-nek kell megmutatnia, mire képes, és nem szabad a vesztesek koalícióját létrehozni, amivel az ÖVP és az SPÖ koalíciójára gondoltak.
Orbán Viktor is megszólalt Szalai Ádám rosszulléte kapcsán