Oberösterreichische Nachrichten (nachrichten.at)
A felső-ausztriai napilap Bizalomhiány című cikkében a magyarországi önkormányzati választások által kialakult helyzetet elemzi. Ez csak egy önkormányzati választás volt, amit azonban a magyar választók a kormányukról rendezett népszavazássá alakítottak, s ezen félreérthetetlenül világossá tették, hogy többé nem bíznak a kormányfőben.
Azzal, hogy Gyurcsány Ferenc bizalmi szavazást kér saját szövetségeseitől, aligha oldja fel a hetek óta tartó kormányválságot. Ahhoz az emberek már túlzottan elkeseredettek. Nem kívánják tovább elviselni a kormány politikáját és kemény megszorításait, s ezért folytatni fogják a kabinet elleni tiltakozásaikat.
A következmények drámaiak: az egykori mintaállam, Magyarország éppen most veszíti el stabilitását. Ha a külföldi befektetők bizalma is megrendül, akkor Magyarország folyamatos válságba zuhanhat. Egyelőre nem látszik a magyarországi válság vége- zárja pesszimista előrejelzését a linzi lap.
Die Presse (diperesse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Peter Bognár Gyurcsány felveti a bizalmi kérdést című cikkében a magyarországi belpolitikai helyzettel foglalkozik.
A magyarországi politikai helyzet továbbra is feszült marad. A bal-liberális koalíció pártjainak vasárnapi, az önkormányzati választásokon elszenvedett vereségét követően pénteken a parlament rendkívüli ülésére a poziciójában megrendült miniszterelnök bizalmi szavazást kért önmaga ellen. A választásokon győztes jobboldali-konzervatív Fidesz Gyurcsány Ferenc lemondását követelte, akit szokatlanul keményen támadott Sólyom László is.
Orbán Viktor úgy értelmezte a választási eredményeket, hogy a magyar nép „leváltotta” Gyurcsány Ferencet. Sólyom László televíziós beszédében Gyurcsány Ferenc szemére vetette, hogy ő felelős a magyarországi erkölcsi válságért. A demokráciába vetett hit helyreállítása érdekében közvetve felszólította a kormánypártokat Gyurcsány Ferenc leváltására.
Sólyom szokatlan beavatkozásának kiváltó oka az a hangfelvétel, melyen Gyurcsány „sajnálkozva” (sic!) bevallja, hogy hazudott a magyaroknak. A hangfelvétel nyilvánosságra kerülését követően Budapesten súlyos zavargások történtek.
A támadások még szilárdabb egységbe kovácsolják a Gyurcsány mögött álló szocialistákat és a liberálisokat. A pénteki bizalmi szavazáson támogatni kívánják a miniszterelnököt. Gyurcsány a vereséget követően is harcias hangot ütött meg. Hangsúlyozta, hogy a vereség ellenére nem kíván módosítani reformtervein.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilap Az ország nem számít neki címmel a kereszténydemokrata tartományi politikusok állítólagos Angela Merkel elleni lázadásáról tudósít.
A kancellár asszony politikai kurzusával szembeni elégedetlensége okán állítólag több kereszténydemokrata tartományi miniszterelnök az eddiginél is élesebben kíván elhatárolódni a berlini kormánytól. A Leipziger Volkszeitung információi alapján a Edmund Stoiber bajor, Peter Müller Saar-vidéki, Günther Oettinger baden-württembergi, Christian Wulff alsó-szászországi és Roland Koch hesseni miniszterelnökök a párton belül az elszigetelődés politikáját fogják Merkellel és a nagykoalícióval szemben folytatni. A lap forrásként több miniszterelnököt említett.
A kancellár asszony politikájában elsősorban azt bírálják, hogy főleg saját hatalmának biztosítására koncentrál, miközben az ország nem számít neki. A CDU elnök asszonya a kritikusok szerint elmulasztotta, hogy segítse a frakció és a pártvezetés legjobbjainak előrelépését. Ehelyett a legjobbakat szolgálati autóval és államtitkári posztokkal lecsendesítették, hogy ezután már ne legyenek veszélyesek Merkel asszonyra – panaszolta több miniszterelnök. Merkel legfontosabb célja az volt, hogy megmutassa nekünk, képes bejutni a kancellári hivatalba – fogalmazott az egyik miniszterelnök munkatársai körében, s most politikája egyetlen célja, hogy ő maga olyan sokáig maradjon hivatalban, ameddig csak lehet, mindegy, hogy mi történik odakint.
Müller, Oettinger, Wulff és Koch közösen úgy látják, hogy Ronald Pofalla CDU pártigazgató, valamint Hildegard Müller, a kancellári hivatal államminisztere képtelen felnőni a feladatához. A miniszterelnökök utaltak a párt taglétszámának alakulására is. Amióta Merkel vezeti a CDU-t, azóta 60 000-re kevesebb taggal rendelkeznek a kereszténydemokraták.
A berlini kormány visszautasította a Leipziger Volkszeitung tudósítását, Berlin szerint a tartományok hozzáállása továbbra is konstruktív-kritikus a szövetségi kormányhoz – nyilatkozta Thomas Steg helyettes kormányszóvivő. A miniszterelnökök azt is kinyilvánították, hogy nem kívánnak visszavonulni, vagy magukat elszigetelni, hanem éppen ellenkezőleg, továbbra is beleszólnak az országos ügyekbe. Több CDU/CSU vezette tartomány időközben cáfolta az elszigetelődési stratégia létét. A Markus Söder CSU pártigazgató őket illetően „abszolút hülyeségnek” nevezte a feltételezést. A CSU továbbra is a nagykoalíció mögött áll. Christoph Dahl baden-württembergi kormányszóvivő az értesülést kitalációnak és abszurdnak nevezte. A kormány reformlépéseinek kritikáját sem szabad a kancellár asszony bírálataként értékelni, hanem a tartományi érdekek védelmeként. Udo Recktenwald a Saar-vidéki kormányszóvivő a tudósítást „komplett zöldségnek” nevezte, szerinte teljesen érthetetlen, miként juthat ilyen hamis következtetésre a lap.
Orbán Viktor is megszólalt Szalai Ádám rosszulléte kapcsán