Budapesti tanulságok – Gyurcsány leváltása a megoldás

A Neue Zürcher Zeitung a magyarországi válságból kivezető utat Gyurcsány leváltásában látja. A Der Spiegel az 1956-os magyar forradalom kapcsán próbál újat mondani olvasóinak. A Frankfurter Allgemeine Zeitung megpróbál néhány következtetést levonni a Gyurcsány-botrányból. Az Aargauer Zeitung ismerteti Lamperth Mónika kiszivárgott hangfelvételét.

2006. 10. 09. 6:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Walter Mayr A gyűlölet fala című, hosszadalmas esszéjében rácsodálkozik a magyar forradalommal kapcsolatos, számára új kutatási eredményekre.

Mayr úgy tudja, hogy az általa „véres eseményeknek” nevezett forradalom történeti feldolgozásainak középpontjában a habozó Nagy Imre és a cinikusan számító amerikai elnök, Dwight D. Eisenhower áll.

Washingtonból bátorították a magyarországi beavatkozásra a moszkvai pártvezetőket. Ugyan a felkelés harmadik napján Eisenhower kijelentette, hogy: „Amerika szíve együtt dobban a magyar nemzettel„, ugyanakkor az esze azt mondta, hogy egy republikánusnak és egy stramm antikommunistának nem jönne rosszul az elnökválasztási kampány végén a szovjet agresszió.

Amit Eisenhower maga nem kívánt kimondani, azt helyettese, Richard Nixon már 1956 júliusában kijelentette: nem lenne amerikai szempontból tiszta szerencsétlenség, ha a szovjet ököl ismét lecsapna a keleti tömbben. John Foster Dulles külügyminiszter még világosabbá tette a Moszkvának szánt üzenetet október 27-én, a felkelés ötödik napján – bár a magyarokkal kapcsolatban mondta, de vonatkozott a rebellis lengyelekre is: ezekre a népekre nem tekintünk potenciális katonai szövetségesként.

Legfeljebb az utókor ítéletétől fél a külügyminiszter: az emberek készek voltak felkelni és meghalni, bennünket pedig a déli sziesztázás közben elkaptak, amikor semmit sem csináltunk. Eisenhower elnök is siránkozott a magyarországi vérengzés miatt:
-Szegény fickók, állandóan rájuk gondolok. Ugyanakkor a CIA-t, mely Magyarországon az elnöki elgondolásokat megvalósította, tudatosan kihagyta a játszmából.

Washington propaganda-trombitája a Szabad Európa Rádió (RFE), a biztonságos Münchenből heccelte a magyarokat a szovjet megszállók elleni harcra és a kommunista Nagytól való elfordulásra. Számos felkelő tanúskodik arról, hogy csak azért nem szüntették be a harcot, mert a Szabad Európa azt a benyomást keltette bennük, az amerikai beavatkozás közvetlenül küszöbön áll.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilapban Georg Hefty Budapesti tanulságok című cikkében tesz kísérletet az elmúlt egy hónap magyarországi történéseinek megértésére.

Gyurcsány Ferenc megtanulta, hogy sem az országban, sem a világban nem veszi ki jól magát, ha egy kormányfőnek be kell vallania, hogy hazudott. Azt is meg fogja tanulni, hogy a megnyert bizalmi szavazások nem jelentenek szolidaritási garanciát, s azt is, egy pártnak az elnökségére pályázótól meg kell követelnie a tiszta múltat, még akkor is, ha ezek a foltok a kormányzás közepette keletkeztek.

Orbán Viktort abból a tényből korrepetálták – amit láthatóan belátott –, hogy stabil demokráciákban a parlamenti többséget sem az önkormányzati választásokon, sem az utcai tüntetésekkel nem szabad felülírni. Orbán láthatóan nem kívánja folytatni a szemfényvesztést a szakértői kormánnyal (parlamenti támogatottsággal, vagy mégis a pártok szorításában maradnának a szakértők?). Ehelyett viszont párttársai jelentős tömegeket mozgósítanak a parlament előtti térre. Ha Orbán nem csak azt a feladatot teljesítette, hogy egy nagy néppárt vezetőjeként szavaival befogta a szélsőségeseket, anélkül, hogy szakkérdésekben engedett volna nekik, akkor a forradalomról papolókat is sikerült megleckéztetnie.

Aargauer Zeitung (aargauerzeitung.ch)

A svájci regionális lap honlapja Újra tiltakozások Budapesten című cikkében ismerteti a Magyar Rádió által sugárzott legfrissebb hangfelvétel botrányt. Az állami rádió ismételten egy olyan hangfelvételt sugárzott, mely a kormányzó szocialisták szombati zárt ülésén készült.

Az összesen 60 perces hangfelvétel dokumentálja az MSZP elnökségi ülésén elhangzottakat. A rádió azokat a passzusokat sugározta, ahol az önkormányzatokért és regionális fejlesztésekért felelős Lamperth Mónika szólt. Ebben a miniszter-asszony arról beszél, miként kívánja megakadályozni, hogy a jobboldali ellenzék az önkormányzati választásokon aratott győzelme ellenére túl sok befolyást szerezzen az állami fejlesztési források elosztásában.

Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)

A pénzügyi körök svájci napilapjában Ulrich Schmied Magyarország szakítópróba előtt című cikkében tör lándzsát a magyarországi megszorítások mellett.

Orbán bejelentette, hogy a Fidesz október 23-ig – vagy Gyurcsány lemondásáig – naponta tüntet, melyeken a párt egy-egy vezető politikusa mond beszédet. A Fidesz üzenete félreérthetetlen: Gyurcsány hazudott, ezért tarthatatlan és mennie kell; ha mégis marad, azzal az ország erkölcsi és demokratikus alapjait károsítja.

Orbán, úgy tűnik, már maga is belátta, a jelenlegi helyzetben radikálisan újra kell gondolnia a Fidesz gazdaságpolitikáját. Egy a HVG-nek adott csütörtöki interjúban úgy fogalmazott, Magyarország tényleg válságos pénzügyi helyzetben van és szükség van a takarékosságra.

Az ellenzék nehézkes magyarázataiból – Schmid szerint a Fidesznek már a tavaszi választásokon is a megszorításokkal kellett volna kampányolnia – még nem vezethető le, hogy Gyurcsány lenne a vita igazi hőse. Gyurcsány nem az az ember „akinek elegendő bátorsága lett volna kimondani az igazságot”, amit itt és ott hallhatunk róla, hanem egy olyan kormányfő, aki szánalmas hazugságokkal indult a választási kampányba, s a megvívott küzdelem után – és akkor is a szocialista frakció előtt – jutott el félig-meddig az őszinteségig. S ezzel aligha tarthat igényt a dicséretre. A párton belül le kellene cserélni valakire, aki ígértet tesz a reformok (!) folytatására. A Fidesz jól érthető okokból súlyos fenntartásokkal bír a szocialistákkal szemben. A jelenlegi vitában azonban ezek nem játszanak szerepet. Ma egyes-egyedül a szigorú pénzügyi fegyelem kérdése érdekes, és e tekintetben a Fidesz mindeddig nem mutatott alternatívát az országnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.