Bild am Sonntag (bild.t-online.de)
Európa legnagyobb bulvárlapjának vasárnapi kiadásában Túl rosszul bánunk a törökökkel címmel olvasható egy interjú Günther Verhuegen brüsszeli biztossal, aki kemény szavakkal bírálta az Ankara uniós tagságával szemben Európában uralkodó szkepszist.
„Európa szinte kizárólag negatív jelzéseket küld Törökország irányába„, bírálta az EU viselkedését a bizottság alelnöke. „Az ország gyengeségeire koncentrálunk anélkül, hogy bátorítanánk a változásokat. Ez Törökországban növekvő kedvetlenséget okoz a megkövetelt reformokkal szemben. Ami ismételten ahhoz a megállapításhoz vezet Európában, Törökországnak ez sem sikerült. Ez az igen veszélyes spirál egy világpolitikai jelentőségű kudarccal fenyeget”, nyilatkozta Verheugen.
„A tárgyalások célja a teljes jogú uniós tagság, és óvok attól, hogy a megbeszélések kudarcát előidézzük. Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy a nyugati világhoz szorosan kapcsolódó Törökország jöjjön létre – tehát demokratikus jogállam, amely tiszteli az emberi jogokat, és védi a kisebbségeket. Ezt a célt kívánják elérni a török reformerők, s ezek a csoportok megérdemlik Európa támogatását”, vélekedett Verheugen. Az uniós biztos hozzáfűzte: „Ez a mi módszerünk a rezsimváltásra – anélkül, hogy egyetlen lövést is leadnánk.”
A török teljes jogú tagság támogatása már az SPD-n belül is megingott. Martin Schulz, az Európa Parlament szocialista frakciójának vezetője először beszélt ezzel kapcsolatban súlyos fenntartásairól. „Még maguk Törökország legelkötelezettebb támogatói körében – akik közé mit eddig és ezután is magamat számolom – is növekszik a szkepszis“, nyilatkozta Schulz a lapnak. „Ha Törökország valaha is tag lesz, akkor az oda vezető úton biztosan magas akadályokat kell átlépniük.”
A lap információi szerint Frank-Walter Steinmeier (SPD) külügyminiszter a január 1-jén kezdődő német uniós elnökség idején súlyos válsággal számol. A német külügyminisztérium szerint Steinmeier már a „Berlini és Ankara közötti tűzoltó akciókra készül”.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali müncheni napilap honlapja Merkel egyelőre nem kíván új tagállamokat című cikkében foglalkozik a német kancellár asszony EU-bővítési elképzeléseivel.
Röviddel a kancellár asszony törökországi útja után Merkel igen kritikusan nyilatkozott az Európai Unió további bővítéséről.
Európának meg kell mondani, „hol húzódnak a határai”, nyilatkozta Merkel a honlapjának adott szombati Podcast-interjújában, elmondta elképzeléseit a 2007-es év első felét átfogó német uniós elnökségről. „Horvátországgal és Törökországgal is folytatjuk a csatlakozási tárgyalásokat. Azt tudjuk, hogy belátható időn belül nem tudunk további tagállamokat felvenni.“ A Törökországgal folytatott csatlakozási tárgyalásokat „kötetlen mandátummal” kell folytatni.
Edmund Stoiber CSU-elnök eközben a párt fiataljainak tartományi gyűlésén világosan fogalmazott: „Semmi esetre sem szabad” Törökországnak uniós taggá válnia. A csatlakozási tárgyalások meg kell szakítani vagy teljesen be kell fejezni, amennyiben a török kormány nem változtatja meg a Ciprussal szembeni magatartását.
Stoiber hangsúlyozta, Törökország mindig fontos NATO-partner volt, de „nem európai ország”. Mint fogalmazott, álláspontjának nincs köze ahhoz, hogy „Európa a keresztények klubja“ lenne, ahova iszlám országoknak nem lenne szabad belépniük. Európának azonban értékközösségnek kell maradnia – és ezért Törökország ebbe nem illik bele.
Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (faz.net)
A konzervatív napilap vasárnapi kiadásában Schmid Thomas és Wulf Schmiese Beck Az unió tapasztalatlanul kormányoz című cikkében foglalkozik a tovább gyűrűző berlini koalíciós válságról.
Továbbra is igen feszült hangvétel uralkodik a nagykoalícióban. Néhány nappal a nehezen összehozott egészségügyi reformkompromisszumot követően nem látszik a vége a CDU/CSU és az SPD közötti koalíciós feszültségnek. Kurt Beck, az SPD elnöke megtagadta a kancellár asszony ama követelésének teljesítését, hogy tegyen rendet a koalícióban.
Beck azzal számol, hogy a CDU/CSU-n belüli hatalmi harcok nem csitulnak el. Már most is gyengítik a Berlin és a CDU/CSU miniszterelnökök hatalmi harcok a kereszténydemokraták támogatottságát. „Még sok fáradságába fog kerülni, amíg sikerül tisztáznia a hatalmi kérdéséket.” Beck továbbá az uniópártok szemére veti, hogy Németországot „tapasztalatlanul” kormányozza.
Angela Merkel felszólította Becket, hogy hatalmi szóval tegyen rendet az SPD-ben. Ideje gondoskodnia arról, hogy véget érjen a szociáldemokrata politikusok a CDU/CSU miniszterelnököket érintő kritikája. Ez a bírálat elsősorban az SPD Bundestag frakcióvezetőjét, Peter Struckot célozta. A kancellár asszony igen határozottan fogalmazott: „Elég volt Struck úrnak az uniós miniszterelnököket érintő szakadatlan bírálatából „, nyilatkozta Merkel a Bild am Sonntagban. A folyamatos támadásokat „felháborítónak” nevezte.
Struck a Welt am Sonntagban éles hangon bírálta azt, hogy az egészségügyi reform során „egyes miniszterelnökök nehézségeket okoznak”, és Merkel asszony velük együtt kell hogy a reformok „nehéz útját” végigjárja. A kancellár asszony szokatlanul felháborodottan reagált: „Az uniópártok büszkék arra, hogy ellentétben az SPD-vel erősek a tartományokban”. Struck a saját táborában meglévő vitákról kívánja így elterelni a figyelmet. Angela Merkel óvott: „A koalíció csak akkor sikerülhet, ha az SPD tiszteli az uniópártokat, éppen úgy, amint az SPD természetesen ugyanezt elvárhatja a maga számára a kereszténydemokratáktól.”
Az uniópártok a kormányon „tartalmilag szétszakadnak”, vélekedett Beck. „A kezdeti eufória sok mindent elfedett”, válaszolt Beck arra a kérdésre, miért veszítenek támogatottságukból a kereszténydemokraták. A CDU és a CSU részben felkészületlenül reagált. „Az uniópártok maguk futottak ki a nyílt tengerre, ez tartalmilag megviseli a gyakorlatlan csapatot”, nyilatkozta Beck. Ő ugyanakkor úgy véli, hogy a CDU elnök asszonya képes lesz hatalmának megtartására. Ő „elég erős ahhoz, hogy a hajó kormányát szilárdan tartsa a kezében”.
Ezzel szemben Beck úgy véli, hogy az SPD ereje megnövekedett. Szerinte pártja ismét képes arra, hogy Németországot vezesse, amit az SPD javuló közvélemény-kutatási adatai is megmutatnak. Edmund Stoiber CSU-elnök és bajor miniszterelnök kiállt a korábban sokat bírált egészségügyi kompromisszum mellett. Többet nem lehetett az SPD elérni. „Képviselem ezt a politikai kompromisszumot, mert ez tovább visz bennünket, mint ahol most állunk.”
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazin Ismét tízezrek tüntettek a kormány ellen címmel ismerteti a szombaton Budapesten történteket.
Az MTI adatai szerint jobboldali-nemzeti ellenzék közel 50 000 híve tüntetett a Parlament előtt a miniszterelnök lemondását követelte. Pénteken az ellenzék vezetőjének, Orbán Viktornak a beszédét legalább kétszer annyian hallgatták a Kossuth téren.
Gyurcsany az úgynevezett hazugságbotrány miatt immár három hete komoly politikai nyomás alatt áll. Akkor nyilvánosságra került Gyurcsány Ferenc párton belüli beszéde, amelyben elismerte, becsapta a népet, hogy megnyerje a 2006. áprilisi parlamenti választásokat. Az eset olyan belpolitikai válságot robbantott ki, mely erőszakos tömegtüntetésekbe is torkollott.
A Fidesz frakcióvezető-helyettese Áder János, a szombati tüntetésen azt követelte, Gyurcsányt „hazugsága” miatt a bíróság elé kell állítani. A tüntetést követően a tömeg többsége elhagyta a parlament előtti teret.
Orbán Viktor is megszólalt Szalai Ádám rosszulléte kapcsán