Az új szabályozással megszűnne a legnagyobb értékű ingatlanokra ez évtől kivetett luxusadó, ami a befolyó bevételeket tekintve nem váltotta be a kabinet reményeit. A kormány ugyanakkor megtartaná az iparűzési adót, sőt 2009. január elsejétől – az adóalap szűkítése mellett – akár 9–10 százalékosra is növelné, jóllehet, korábban a kabinet azt hangoztatta: az ingatlanadó a megszűnő iparűzésiadó-bevételeket pótolhatná.
Tény, hogy a költségvetésnek a hatalmas hiány miatt égető szüksége van az adóemelésekből és az új adókból befolyó bevételekre. E lépésektől a kormány jövőre és 2008-ban egyaránt 500-500 milliárd forintos többletet remél. A konvergenciaprogram szerint a következő években tovább nő az uniós viszonylatban is magasnak mondható magyar adóterhelés: míg az adó- és járulékbevételek idén a bruttó hazai össztermék 36,9 százalékát adják, addig jövőre ez az arány 38,8 százalékra, 2008-ra pedig 39 százalékra emelkedik. A pénzügyi tárca anyaga úgy fogalmaz: az ingatlanadókból származó jövedelmek aránya hazánkban jelentősen elmarad az EU-s számokhoz képest. Kérdés, hogy e téren valóban érdemes-e a nyugati viszonyokhoz közelíteni.
Eközben a Pénzügyminisztérium az államháztartási hiány további növekedéséről számolt be tegnap. Az adatok alapján a deficit a múlt hónapban 70,2 milliárd forinttal gyarapodott, s elérte a felfelé módosított éves hiánycél 82 százalékát.
(Továbbiak a Magyar Nemzet 2006. október 10. számában)

Szijjártó Péter az Origónak: Az európai vezetők abban érdekeltek, hogy a háború minél tovább tartson