Gyurcsány: 2008-tól kizárólag szufficites költségvetést

Módosító javaslatot tervez a kormány, amely szerint 2008-tól csak olyan költségvetés terjeszthető be és fogadható el, amelyben az államháztartás elsődleges egyenlege szufficites - jelentette be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Befektetői Tanács ülésén pénteken Budapesten.

MNO
2006. 11. 17. 13:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányfő hozzátette, hogy a jövő évi költségvetéshez kapcsolódó javaslat várhatóan a következő napokban kerül a parlament elé. Gyurcsány Ferenc szavai szerint a jelenlegi adórendszer struktúrájában, belső szerkezetében nem eléggé támogatja a növekedést. Rövid távon igaza van a kormánynak, amikor a kiigazítás érdekében először bevételnövelő intézkedéseket tett, viszont a kiigazítás első nagy szakasza után, el lehet gondolkozni azon, hogy a következő évekre meghatározott adótömeget elő lehet-e állítani más szerkezetben – tette hozzá a kormányfő. Gyurcsány Ferenc szerint 2007-ben el lehet kezdeni az eddigieken túlmutató, nagy átalakítási programokat, amelyek érinthetik az adórendszer belső szerkezetét és a nyugdíjrendszer hosszú távú folyamatait.
„A magyar kormányban és a kormánypártokban erős és megingathatatlan az elszántság, hogy saját pénzügyi folyamatainak újrarendezésével egy egyensúlyban lévő államháztartást, és abban pozitív elsődleges egyenleget produkáló költségvetést készítsen” – jelentette ki a kormányfő.

Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter, a Befektetői Tanács társelnöke az ülést követő sajtótájékoztatón a javaslatra reagálva elmondta: azt szeretné, ha a gazdasági szféra megtenné ez ügyben a javaslatait. A miniszter kijelentette: „Magyarországnak nincs más esélye, mint a stabilitás helyreállítása”.

Sugár András, a Befektetői Tanács másik társelnöke arra hívta fel a parlamenti pártok figyelmét, hogy álljanak ki a magyarországi befektetésekért, hajtsák végre következetesen a konvergenciaprogramot az euró mielőbbi bevezetése érdekében. A tanács szorgalmazza, hogy a parlamenti pártok biztosítsák a kiszámítható és átlátható üzleti környezetet, folytassák a nagy elosztórendszerek átalakítását. Azt várják a parlamenti pártoktól, hogy dolgozzanak ki arányos és egyben a versenyképességet szolgáló adó- és járulékrendszert. A társelnök felhívta a figyelmet arra is, hogy a parlamenti pártok tegyenek lépéseket a bürokrácia csökkentése, a közigazgatási folyamatok vállalatokat is érintő egyszerűsítés érdekében, valamint igazítsák a magyar oktatási rendszert a gazdaság tényleges igényeihez.

Kóka János elmondta: tavaly összesen 5,356 milliárd euró értékű külföldi közvetlen tőkebefektetés valósult meg Magyarországon, ami a valaha mért legmagasabb éves működőtőke-beáramlás. Az előrejelzések szerint az idén 3,5-4 milliárd, középtávon pedig évi 4 milliárd euró körüli értékű külföldi közvetlen működőtőke-befektetés történhet Magyarországon. Az idén az első félévben mintegy 2,5 milliárd eurót tett ki a külföldi működőtőke beáramlás. A gazdasági miniszter megjegyezte: november 24-én újabb, rendkívül jelentős befektetést jelentenek be. A gazdasági átalakulás kezdete óta Magyarországra érkezett külföldi közvetlen tőkebefektetések állománya 2006 első félévének végén 52,6 milliárd euró volt.

A Befektetői Tanács 1998 márciusában alakult a magyarországi Amerikai Kereskedelmi Kamara kezdeményezésére, célja a mindenkori magyar kormány és az országban befektető legnagyobb cégek elsőszámú vezetői közötti folyamatos párbeszéd fenntartása annak érdekében, hogy további jelentős befektetések érkezzenek Magyarországra.


(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.