Fésüs László akadémikus, centrumelnök emlékeztetett rá, hogy 1994-ben Közép-Európában elsőként Debrecenben helyeztek üzembe PET (pozitronemissziós tomográf) kamerát a helyi atommagkutató intézet ciklotronjára építve.
Azóta a DEOEC saját ciklotront vásárolt, s az időközben elavult PET-készülék helyett most a legkorszerűbb PET/CT diagnosztikai berendezést helyezhetik üzembe – tette hozzá a centrumelnök.
Elmondta azt is, hogy ilyen, úgynevezett 64 szeletes berendezés mindössze hat működik a világban, ebből három Európában: Maastricht és Koppenhága után immár Debrecenben.
Ez a készülék nemcsak daganatos betegségek, hanem több ideggyógyászati és kardiológiai kórkép fájdalommentes kimutatására is képes mindössze tíz perc alatt. A korszerű berendezés alkalmas a daganatos betegségek igen korai felismerésére, amikor a betegség még jó eredménnyel gyógyítható.
Az új készüléket üzemeltető Orvosi Diagnosztikai Kft., illetve Mediso Kft. igazgatója, Bagaméry István az MTI érdeklődésére elmondta, hogy a PET/CT berendezés 700 millió forintba került, és saját beruházásban valósították meg Debrecenben.
Hozzátette azt is, hogy cégük tavaly 20 évre szóló szerződést kötött a DEOEC-cel a sugárdiagnosztikai berendezések működtetésére, beszerzésére, fejlesztésére.
MTI

Megöltek egy nőt Budapesten