Ausztriában politikai kérdés a gázvezeték

A Wiener Zeitung az újabb orosz gázvezeték-tervek mögött meghúzódó törekvések politikai következményeit elemzi. A Die Presse a magyarországi privatizáció befejezésével foglalkozik, kitérve a tervezett Nemzeti Vagyonigazgatóságra.

2007. 05. 26. 10:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Wiener Zeitung (wienerzeitung.at)

Az osztrák fővárosi napilapban Harald Waiglein Politika is folyik a csővezetékben című cikkében ismerteti Moszkva gáznagyhatalmi terveit. A földgáz jelentőségének növekedésével együtt növekszik az Oroszországtól való függés, hiszen az európai gázbehozatal közel fele már most is Putyin birodalmából érkezik, s ez az arány a következő években kétharmadra fog nőni.
Az orosz hatalmi befolyás növelésének meghatározó eszköze az a gázvezetékrendszer, mely jórészt még a szovjet időkből származik, és sok ezer kilométeren át az egykori befolyási övezeteken keresztül húzódik. Moszkva most arra törekszik, hogy új gázvezetékekkel északon és délen megkerülje a kelet-európai államokat. Politikai értelemben a vezeték növelni fogja a bizonytalanságot, hiszen ez lehetővé tenné hogy Ukrajnát, Fehéroroszországot, de olyan uniós tagállamokat, mint a Balti-államokat, Lengyelországot, Magyarországot és Csehországot is kikapcsolják a gázellátásból anélkül, hogy az veszélyeztetné a jól fizető nyugat-európai államokba irányuló szállításokat. Ezáltal jelentősen megnövekedne Oroszország Kelet-Európa feletti befolyása – írja a lap.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Peter Martos Magyarország: Befejezés előtt az államtalanítás című cikkében ismerteti a privatizáció befejezésére vonatkozó budapesti terveket.
Amennyiben a budapesti parlament még a nyári szünet előtt elfogadja az új vagyonjogi szabályozást – erre június 18-ig van ideje – ,akkor az ország formálisan is befejezi a privatizációt.
Magyarország Kelet-Közép-Európa első reformállamaként 1990-ben látott hozzá a privatizációhoz. Akkoriban 1859 állami tulajdonban lévő, 1670 milliárd forint könyvszerinti értékű vállalat létezett az országban. Azóta 755 cég eltűnt, csődbe jutott, vagy bezárták. 1293-at teljesen magánosítottak. A számszerű eltérés a „magyar útból” ered: már 1990-ben 500 céget különböző módon kiszerveztek az állami tulajdonból, de később ismét bevonták az állami körbe. Magyarország 2001-ig a magánosítás és zöldmezős beruházások tekintetében az elsődleges célállam volt a térségben a nyugati befektetők szemében – írja elemzésében az állami vagyonügynökség. A magánosítás összesen 2810 milliárd forintot hozott az államkasszába, a befektetések 10 582 milliárdot. Ausztria a 2006. júniusig vezetett statisztikában a maga 4,9 százalékával a negyedik helyet foglalta el, Németország (22,6 százalék), az Egyesült Államok (12,9 százalék) és Franciaország (8 százalék) mögött. Az eredetileg 1859 (valamint a közel 500) állami vállalatból az Állami Privatizációs Ügynökség adatai szerint mára csak 36 vállalat maradt 595 milliárd forint értékben, most ezeket a „szent teheneket” kívánja a kormány eladni. A privatizáció csak az egyik lépés, az év végén megszűnik az ÁPV Rt., a Nemzeti Földalapot és az Államkincstárt egy új intézetben, a Nemzeti Vagyonigazgatóságban fogják egyesíteni. Még nem született döntés, hogy megvalósul-e Veres János ötlete, hogy a minisztériumok kezében lévő állami vagyont átadnák ennek az új intézménynek, mely ezt a vagyont bérbe adná.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.