EBRD: a rendszerváltás nem hozott jobb életet az embereknek

A rendszerváltást átélt 29 közép- és kelet-európai ország lakóinak többsége úgy érzi, nem él jobban ma, mint 1989-ben, legalábbis ez derült ki az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) és a Világbank közös felméréséből.

MNO
2007. 05. 20. 11:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az „Élet az átmenetben„ (Life in Transition) című felmérés során 29 ezer embert kérdeztek meg az átalakulás segítésére hivatott londoni pénzintézet, az EBRD működési területén. „A megkérdezettek 30 százaléka felelt úgy, hogy háztartásának életszínvonala jobb, mint 1989-ben” – olvasható a felmérésben, amelyet az EBRD-nek az oroszországi Kazányban tartott, most kezdődő idei közgyűlése alkalmából hoztak nyilvánosságra.

Arra a kérdésre, hogy jobb-e demokráciában és piacgazdaságban élni, a megkérdezettek 36 százaléka felelt igennel, 20 százaléka azt mondta, hogy mindegy, további 10 százaléka ma is előnyben részesítené azt, amit a kérdezők önkényuralomnak és tervgazdaságnak neveztek. Az utóbbi csoportban többségben vannak az idősek, a szegények és a munkanélküliek.

A korrupció kezelhetetlen probléma, és az emberek ma kevésbé bíznak másokban és a kormányzatban, mint az 1989 előtti időszakban, ez a vizsgálat egy másik megállapítása. Az általános bizalomra vonatkozó kérdésre 60 százalék felelt igennel az 1989 előtti időkre vonatkozóan, és 30 százalék felelt igennel a jelenre nézvést.

Különösen rossz a közérzet az életszínvonal miatt az átalakulás előttihez viszonyítva Délkelet-Európában, ami a volt Jugoszláviában történt nagy visszaesést tükrözi. A jövőbe tekintve kevésbé rossz a felfogás. Arra a kérdésre, vajon a ma születő gyermekek jobban élnek-e majd, mint a megkérdezettek saját nemzedéke, a megkérdezettek 54 százaléka válaszolt igennel, és 24 százaléka nemmel.

Az EBRD fő közgazdásza, Erik Berghof azzal kommentálta a felmérés eredményét, hogy a bankot aggasztja a rossz politikai közérzet, amely lassítja a reformot Közép- és Kelet-Európában. „Az egyik legnagyobb gond sok országban az, hogyan lehet meggyőzni az embereket arról, hogy az átmenet nekik is hasznos lehet” – mondta Berghof.
(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.